استاد دانشگاه پلی تکنیک زوریخ سوییس:

برای حل مشکل دریاچه ارومیه باید روش های مشارکتی مردم و مسؤولان شناخته شود

16 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/na9i4

برای حل مشکل دریاچه ارومیه باید روش های مشارکتی مردم و مسؤولان شناخته شود
snn.ir
سخنرانی پروفسور زیلند در دانشگاه یزد

پروفسور زیلند (prof. Klaus seeland) متخصص جامعه شناسی و انسان شناسی منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه پلی تکنیک زوریخ سوییس با حضور در دانشگاه یزد در حاشیه بازدید از دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی این دانشگاه در نشستی در خصوص آینده مدیریت منابع آب در ایران با تاکید بر دریاچه ارومیه سخنرانی کرد.

به گزارش قدس، پروفسور زیلند در این سخنرانی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه ایران، گفت: این دریاچه هم اکنون در وضعیتی قرار گرفته است که اکوسیستم آن در خطر و بیش از 90 درصد آب آن نسبت به سال 1970 کاهش یافته است و همچنین کیفیت آب دریاچه پایین آمده و بیابان زایی در منطقه به وجود آمده است. بررسی های کاهش سطح آب دریاچه ارومیه نشان داد که در سال های اخیر شدت روند کاهش سطح آب دریاچه شدیدتر شده است.

وی علل خشکی دریاچه را برداشت بیش از اندازه از منابع آب برای تولیدات گیاهی و برداشت بیش از اندازه از آب های زیرزمینی و تغییر اقلیم عنوان کرد.

زیلند با اشاره به روش ارزیابی، روش مشارکتی روستایی (PRA) با هدف توانمندسازی جوامع محلی در ابعاد مختلف یکی از راه حل های مشکلات دریاچه را مشارکت و همکاری مردم عنوان کرد. وی افزود: ما باید به دنبال برگزاری جلسات مکرر با روستاییان باشیم تا از این طریق حس مسؤولیت را در بین مردم افزایش دهیم. این جلسات باید به صورت هفتگی برگزار شود. دلیل برگزاری این جلسات شناخت محدودیت منابع طبیعی و محدودیت های حوزه انسانی است. به طور مثال دلیل بوته کنی توسط روستایان چیست؟ آیا راه حلی برای جبران این کمبود وجود دارد یا خیر؟

وی همچنین با اشاره به اینکه طبق آمار به دست آمده از تحقیقات دانشگاه تهران، در کل ایران تنها 40 درصد انسجام سازمانی وجود دارد، خاطرنشان کرد:  این انسجام سازمانی کافی نیست و لازم است برای سازمان ها و دستگاه های اجرایی نیز کارگاه های آموزشی برگزار شود تا روش های مشارکتی مردم و مسؤولان شناخته شود.

وی همچنین ایجاد اعتماد دو طرفه بین مردم و مسؤولان از طریق جامعه محلی، مردمی (NGO) و دولت را بسیار با اهمیت توصیف کرد. زیلند خاطرنشان کرد: همه سرمایه های اجتماعی، مالی، آموزشی و زیرساختی (فیزیکی) باید با هدف حفظ منابع طبیعی و مساله منابع آب باشد.

شایان ذکر است دریاچه اُرومیه دریاچه ای در شمال غربی ایران در منطقهٔ آذربایجان است. طبق تقسیمات کشوری این دریاچه، بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تقسیم شده است. مساحت این دریاچه در تابستان 2015 در حدود 6 هزار کیلومتر مربع بود. دریاچه ارومیه محل اسکان 212 گونه از پرندگان، 41 گونه خزنده، 7 گونه دوزیست و 27 گونه از پستانداران است که از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه بوده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1