تخریب در بافت اسکندریه شیراز

9 ژوئن 2015 - 18:50 dsfr.ir/n8564

تخریب در بافت اسکندریه شیراز
عکس از ایسنا

کمتر از یک سال دومین تخریب در بافت تاریخی اسکندریه شیراز رخ داد که طی آن سه بنای تاریخی دیگر در ضلع شرقی حرم شاهچراغ (ع) تخریب شدند.

روند نخستین تخریب ها در بافت تاریخی شیراز اواخر شهریورماه سال گذشته رخ داد و به دنبال آن خانه «پورنواب»، «حلی ساز» و سه خانه تاریخی دیگر در این بافت تاریخی تخریب شد، تا سرانجام با 5 نامه  جداگانه ای که مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استانداری و تولیت آستان حرم شاهچراغ (ع) فرستاد و توقف روند تخریب بافت تاریخی شیراز را خواستار شد، کار متوقف شد، اکنون پس از گذشت 9 ماه، بار دیگر این اتفاق رخ داده و موج جدیدی از تخریب در این بافت تاریخی آغاز شده است.

این اتفاقات در حالی روی می دهند که معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراتب ناراحتی مسئولان سازمان میراث فرهنگی را به استانداری شیراز و مسئولان شورای عالی شهرسازی ابلاغ کرده است و حتی دو نیروی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در منطقه مستقر شده اند تا از هر اقدامی توسط مالکان جلوگیری شود!

هنوز اسامی هیچ کدام از بناهای تخریب شده مشخص نشده است. قدمت این خانه های تاریخی اواخر قاجار و اوایل پهلوی اول تخمین زده می شود. با توجه به موقعیت قرارگیری خانه ها، آن ها در فهرست بناهای واجد ارزش شورای عالی شهرسازی قرار دارند.

اخیرا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری که موضوع طرح بافت تاریخی شهر شیراز در دستور کار آن قرار داشت، (لینک خبر) بر لزوم توجه به بازآفرینی شهری و احیای هویت بافت تاریخی شیراز تاکید کرده بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1