معاون میراث فرهنگی خوزستان خبر داد؛

سامان دهی قریب الوقوع تاق طویله

15 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/f1161

سامان دهی قریب الوقوع تاق طویله
آنوبانینی
بنای تاریخی تاق طویله در شهرستان ایذه

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از سامان دهی قریب الوقوع بنای تاریخی تاق طویله در شهرستان ایذه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان؛ عاطفه رشنویی معاون میراث فرهنگی این اداره کل اظهار کرد: طرح سامان دهی و حفاظت تاق طویله در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در دست تدوین است.

وی افزود: بر اساس این طرح در چند مرحله تلاش می شود تا این بنای تاریخی به جایگاه واقعی خود رسیده و امکان معرفی و بازدید بیش از پیش آن فراهم شود.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره بر 4 اقدامات در نظر گرفته برای انجام در این اثر تاریخی گفت: اقدامات در این اثر تاریخی شامل بوته کنی و حذف گیاهان خودرو از سطح این محوطه تاریخی با کمک نیروهای انسانی، جمع آوری نخاله های ساختمانی پراکنده برسطح که ناشی از مداخلات متاخر برخی متصرفان پیرامون بنا و برخی تعرضات شهرداری در جبهه مجاور خیابان محمدرسول الله است می شود.

رشنویی خاطر نشان کرد: اصلاح شیب و جهت جریان آب های سطحی در محوطه با هدف پیشگیری از تخریب آثار در فصول بارندگی، دسته بندی و تجمیع مصالح سنگی حاصل از کاوش های باستان شناختی و در نهایت تخلیه مصالح نخاله های ساختمانی و زباله های انباشته شده در بخش های مختلف محوطه در سالیان گذشته با نیروی انسانی و ابزار دقیق و رعایت مجموع شرایط و ضوابط در محوطه های تاریخی است.

وی گفت: با توجه به پراکندگی برخی خاک های حاصل از کاوش های پیشین در نقاطی از محوطه تاریخی و احتمال برجای ماندن آثار فرهنگی در میان آنها به رغم دقت اولیه در انجام کاوش های باستان شناختی، جابجایی این خاک ها با تفکیک مصالح و موادفرهنگی احتمالی موجود در آنها با نظارت انجام می شود.

گفتنی است، تاق طویله از مهم ترین بناهای تاریخی کاوش شده استان خوزستان در شهرستان ایذه است و در بافت مسکونی این شهر قرار دارد؛ این محوطه تمام شاخص های محوطه های شهری و قابلیت های بسیار و کارکردهای فراوانی دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1