28 سپتامبر 2023 - 14:58
در صورت تداوم فرآیند تولید گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین

زندگی در خاورمیانه ناممکن می شود

4 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/8s9tj

زندگی در خاورمیانه ناممکن می شود
neobservatory.org
فعالیت های نفتی در خاورمیانه

دانشمندان در تحقیقی دریافته اند که در صورت ادامه روند تغییرات آب و هوایی، بسیاری از بخش های خاورمیانه بیش از حد گرم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان مرکز تحقیقاتی MIT آمریکا اخیرا دریافته اند که در صورت تداوم فرآیند تولید گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین، حرارت منطقه خاورمیانه در قرن آینده میلادی به اندازه ای خواهد بود که زندگی انسان ها در آن عملا بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد شد.

خاورمیانه به عنوان یکی از اصلی ترین تامین کننده های سوخت تمام کشورهای جهان در نظر گرفته می شود. به همین دلیل نیز این منطقه به عنوان یکی از کانون های توجه دانشمندان مورد بررسی های زیست محیطی قرار گرفته است. در تحقیق جدیدی که درباره تغییرات آب و هوایی این ناحیه از کره زمین انجام شده است، اگر این منطقه از آسیا در زمینه آلودگی گازهای گلخانه ای با همین روند پیش برود تا چند سال آینده به طرز خطرناکی گرم می شود.

در این پژوهش میزان کربن انتشار یافته در 8 سال آینده و گرمایی که بدن انسان قادر به تحمل آن است مورد بررسی قرار گرفته است. به همین دلیل جامعه علمی سازمان ملل متحد گروهی از مدل های استاندارد به نام RCP ایجاد کرده است که نشان دهنده چهار مدل از تولید گازهای گلخانه ای است که در 85 سال آینده به وجود خواهد آمد.

بر اساس این مدل دانشمندان دریافته اند که در آینده ای نه چندان دور این منطقه از زمین به حدی گرم خواهد شد که بودن در بیرون از خانه ممکن است خطرناک باشد. حتی فعالیت های اولیه ای که در بیرون از خانه انجام می دهیم نیز تحت تاثیر این پدیده قرار خواهند گرفت.

به این ترتیب زنگ خطر برای کشورهای این منطقه به صدا درآمده است ولی می توان در بازه زمانی معینی با کاهش میزان استفاده از سوخت های فسیلی و گرایش به سمت سوخت های سبز و منابع انرژی تجدیدپذیر از این بحران پیشگیری کرد.

دیدگاه ها

  • ناشناس 4 نوامبر 2015 - 14:16

    کاش یک مسولی پیدا میشد با اختیارات نا محدود و صدیق تا مشکلات زیست محیطی را با قاطعیت حل میکرد.

1