در خراسان جنوبی؛

ارگ کلاه فرنگی مرمت می شود

1 نوامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/v26dq

ارگ کلاه فرنگی مرمت می شود
wisgoon.com
ارگ کلاه فرنگی بیرجند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از شروع مرمت ارگ کلاه فرنگی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل گفت: ارگ کلاه فرنگی متعلق به یكی از خوانین خاندان خزیمه است كه در اصل مقر حكومتی محسوب می شده است.

وی ادامه داد: هنگامی كه حكومت قاینات و سیستان از طرف محمد ابراهیم خان به دو برادرزاده‌اش حسام الدوله و صمصام الدوله واگذار شد، حسام الدوله كه قاینات را به دست گرفت از این ارگ به عنوان مركز و مقر فرمانروایی خود استفاده كرد و به همین علت نام اولیه این ارگ در زمان خود ارگ حسام الدوله نامیده می شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: شباهت فوقانی ترین بخش عمارت به كلاه فرنگی، عوام را بر این داشته كه این ارگ را بنام ارگ كلاه فرنگی بشناسند. با توجه به شیوه معماری مخصوصا در پلان همكف آن قدمت این بنا به اواخر دوره زندیه نسبت داده می شود به عبارتی قدمت اصلی بنا باید بین اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه باشد.

وی در راستای مرمت ارگ کلاه فرنگی، از کلیه شهروندان درخواست کرد: چنانچه عکس قدیمی از این بنای تاریخی در اختیار دارند به پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند واقع در خیابان منتظری 3 مراجعه کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1