توضیحات فریبا لاهوتی، مشاور و مدیرکل دفتر ریاست و دبیرخانه شورای عالی سازمان حفاظت محیط زیست درباره جزئیات یک انتصاب

پاسخ مدیرکل دفتر ریاست محیط زیست به اتهام انتصاب سفارشی

31 اکتبر 2015 - 09:50 dsfr.ir/2p3vs

فریبا لاهوتی ، مشاور و مدیرکل دفتر سازمان حفاظت محیط زیست

چند روزی است عده‌ای حسابی علیه رئیس سازمان محیط زیست گرد و خاک به پا کرده اند؛ چنان گرد و خاکی که از قضا خاکش در ابتدا در چشم خودشان رفته و موجبات گاف های عجیبی را رقم زده است. 

آفتاب یزد در گزارشی کامل به بررسی مهم ترین گاف ها پرداخت و از شورای ملی ایمنی زیستی سخن به میان آورد که در گزارش دلواپسان در رسانه هایشان به اشتباه شورای عالی امنیتی زیستی نوشته شده بود! در ادامه جستجوی گاف ها، آفتاب یزد به تیتر یکی از این رسانه ها اشاره کرد که نوشته بود: «یک خانم دیپلمه دبیر شورای عالی امنیتی زیستی شده است!»

اما در عمل کاشف به عمل آمد اولا دبیر شورای عالی ایمنی زیستی یک مرد است که از شانس بد دلواپسان دکترای تخصصی دامپزشکی دارد و اگر هم منظورشان معاون ابتکار در شورای ملی ایمنی زیستی یعنی مهناز مظاهری بوده که از بد روزگار وی نیز دارای مدرک فوق دکترای بیوتکنولوژی محیط زیست است.

خبرگزاری مذکور برای توجیه گاف های عجیبش اقدام به انتشار نامه ای کرد و به گمان خود پیروزمندانه بزرگ تیتر زد: «برگی از اسناد سوء مدیریت ابتکار فاش شد/انتصاب سفارشی یک دیپلمه به سمت ریاست» و در ادامه نوشته: « ماجرا از این قرار است که فریبا لاهوتی، مدیرکل دفتر ریاست سازمان محیط زیست خطاب به ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست می نویسد: خانم زهرا فتحعلیان نیروی پیمانی شاغل در این دفتر دارای 18 سال سابقه کار در حوزه های مختلف اداری بوده و در حال حاضر به استناد ابلاغ شماره 93/11426 مورخ 17/3/93 تحت عنوان کارشناس پیگیری در حوزه ریاست فعالیت می نمایند، با عنایت به خدمات شایسته ایشان، در نظر است نامبرده را در پست رئیس شورای عالی محیط زیست و ایمنی زیستی این دفتر منصوب نمایند، با توجه به اینکه نامبرده با دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم واجد شرایط تصدی در پست مورد نظر نمی باشد و امکان این امر نیازمند دستور حضرتعالی می باشد لذا خواهشمند است در صورت صلاحدید و امکان نسبت به موضوع اوامر مقتضی را صادر فرمایید.»

باز هم گاف؛ مگه میشه مگه داریم؟!

نکته جالب توجه در این گزارش گاف دیگری است که این بار نه تنها توجیه ناپذیر که حتی باورکردنی هم نیست؛ به این ترتیب که در قسمتی از گزارش عینا نوشته شده: «... در نظر است نامبرده را در پست رئیس شورای عالی محیط زیست و ایمنی زیستی این دفتر منصوب نمایند ...»

این در حالی است ریاست شورای عالی محیط زیست بر عهده رئیس جمهور است! موضوعی که ندانستن آن اگر برای همگان لازم نباشد برای یک رسانه مدعی از نان شب هم واجب تر است.

واکنش لاهوتی به هجمه ها

در ادامه سروصدای دلواپسان این بار به سراغ فریبا لاهوتی، مشاور و مدیرکل دفتر ریاست و دبیرخانه شورای عالی سازمان حفاظت محیط زیست رفتیم تا درباره جزئیات این نامه مطلع شویم.

لاهوتی در گفتگو با آفتاب یزد و در پاسخ به نامه ای که در برخی رسانه های مخالف رئیس سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شده، می گوید: بنده مدیرکل حوزه ریاست و دبیرخانه شورای عالی محیط زیست هستم از این رو دبیرخانه شورای عالی محیط زیست و ایمنی زیستی زیرنظر من فعالیت می کند. خانم فتحعلیان از کارشناسان قدیمی این سازمان است که سابقه ای 18 ساله در این سازمان دارد، یعنی پیش از خانم ابتکار روی کار آمده است پس ارتباط وی با ایشان ملغی است.

وی در ادامه می افزاید: تمام سوابق این خانم هم به امور مربوط به دبیرخانه و امور اداری می شود در نتیجه طی 18 سال فعالیت در این زمینه تخصص لازم را پیدا کرده است و اتفاقا از کارشناسان بسیار پخته سازمان محسوب می شود.

لاهوتی تاکید می کند: زمانی که من به این سازمان آمدم و در این پست قرار گرفتم به دنبال فردی بودم که اولا ریاست کارگروه شورای عالی محیط زیست (که زیر نظر من است) را بر عهده بگیرد که شامل کارهای دبیرخانه ای می شود و سمتی نیست که نیاز به تحصیلات و سواد خاصی داشته باشد بلکه بیشتر از تحصیلات به تجربه نیاز دارد. دوما چون شورای عالی محیط زیست حداکثر سالی 3 تا 4 بار جلسه (نهایتا هر بار 10 تا 15 روز) برگزار می کند نمی شود فردی را فقط برای همین سمت منصوب کرد از این رو خانم فتحعلیان را به سمت رئیس سرگروهی شورای عالی سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کردم چون مطمئن بودم تجربه و توانایی لازم را دارد.

مشاور و مدیرکل دفتر ریاست و دبیرخانه شورای عالی محیط زیست در ادامه با بیان اینکه افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی بالا هستند، خود حاضر به قبول سمت هایی که جنبه کارشناسی ندارند، نیستند، اظهار می کند: هر چند دبیرخانه هر سازمان بخشی مهم در هر مجموعه است اما کمتر افرادی با تحصیلات بالا حاضر به انجام امور بایگانی و دبیرخانه هستند.

صلاحیت داشتن یا تحصیلات داشتن کدام مهم تر است؟

وی با تاکید بر اینکه اکنون نیز در هر دو زمینه از ایشان رضایت کامل دارم، بیان می کند: اینکه من ایشان را برای هر دو منصب منصوب کردم هیچ منع قانونی ندارد و کسانی هم که دائم دیپلمه بودن وی را بزرگ می کنند بدانند خانم فتحعلیان اکنون در حال ادامه تحصیل است اما چون آخرین مدرک ارائه شده اش به سازمان دیپلم است هنوز تغییر مدرک شان اعمال نشده است.

لاهوتی با بیان اینکه صلاحیت داشتن مهم تر است یا تحصیلات داشتن؟ خاطرنشان می کند: البته وی حتی اگر ادامه تحصیل هم ندهد باز به لحاظ سابقه کاری توانایی به عهده گرفتن امور اداری و دبیرخانه و بایگانی و رئیس گروهی شورای عالی را دارد. این در حالی است که عده ای با اغماض سعی کرده اند این گونه القا کنند که ما امور تخصصی شورای عالی محیط زیست و ایمنی زیستی را به یک فرد بی صلاحیت و غیرمتخصص و غیرکارشناس محول کرده ایم در حالی که وی به هیچ عنوان کار تخصصی و کارشناسی نمی کند.

وی با اشاره به برخی انتقادها مبنی بر استخدام غیرقانونی 240 در سازمان نیز می گوید: اتفاقا حرف من نیز این است که ای کاش با توجه به کمبود نیرو در سازمان، استخدام این 240 نفر واقعیت داشت و ما توانایی ایجاد اشتغال برای این تعداد جوان بیکار در جامعه را داشتیم. از سوی دیگر باید بگویم با روی کار آمدن دولت یازدهم تمام جذب در دستگاه های دولتی از طریق سازمان سنجش برگزار می شود و ما دیگر هیچ نقشی در این استخدام ها نداریم. این در مورد نیروهای رسمی است.

ممنون می شویم اسامی و مسئولیت 240 نفر به ما نیز ارائه شود؟

لاهوتی با اشاره به نیروهای قراردادی نیز می گوید: زمانی که من به سازمان آمدم حدود 15- 10 نفر در کل سازمان نیروی قراردادی جذب شده بود. حدود 30 نفر نیز بعد در زمان ریاست خانم ابتکار در سازمان قراردادی شدند؛ آن هم کسانی که 15-10 سال در سازمان به عنوان نیروهای شرکتی فعال بودند. با روی کار آمدن خانم ابتکار این عده خواستار امنیت شغلی با وجود 15 سال سابقه کار شدند.

از این رو از وضعیت شرکتی به قراردادی تبدیل شدند آن هم با پیگیری از سازمان برنامه و بودجه و نظارت و مجوز شخص دکتر نوبخت این عده از شرکتی به قراردادی و نه رسمی تبدیل وضعیت شدند که مجموع همه این اقدامات تنها 40 نفر بوده نه 240 نفر! وی با اشاره به مدعیان استخدام غیررسمی 240 نفر نیز بیان می کند: من از این عده ممنون می شوم اسامی و مسئولیت های این 240 نفر را به ما نیز ارائه دهند تا ما نیز با آنها آشنا شویم.

من بنا بر توانایی افراد را جا به جا می کنم نه تحصیلات

مشاور و مدیرکل دفتر ریاست و دبیرخانه شورای عالی محیط زیست در پاسخ به سوالی درباره ادعای یکی از رسانه های مخالف، خانم فتحعلیان به جای یک فرد دارای مدرک فوق لیسانس در رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، منصب رئیس گروهی شورای عالی محیط زیست را بر عهده گرفته است، نیز می گوید: بله این فرد پیشتر در شورای عالی مشغول به کار بودند اما من از ایشان رضایت کاری نداشتم زیرا هدف من این بود که فردی را بر سر کار بگذارم که هم توانایی امور دبیرخانه را داشته باشد هم امور حوزه ریاست و جلسات مربوط به آن را. این حق من به عنوان مدیرکل دفتر ریاست دبیرخانه شورای عالی است که افراد را بر اساس شایستگی جا به جا کنم! این فرد نیز اکنون مسئول دفتر مشاور امور زنان و خانواده رئیس سازمان محیط زیست است. خود این خانم بارها به من گفته بود که می خواهد امور تخصصی انجام دهد نه امور اداری.

من نیز اعلام کردم وی در هر قسمتی از سازمان که مایل است می تواند با دفتر مربوطه صحبت و مشغول به کار شود حتی اگر آن دفتر تمایل به همکاری با وی را نداشته باشد تا زمانی که پست جدید را بر عهده نگرفته پست کارشناسی حوزه ریاست را داشته باشد و حقوقش هم کمافی سابق پرداخت شود. لاهوتی اظهار می کند: اما متاسفانه تاکنون این فرد نتوانسته در پست های تخصصی، به لحاظ توانایی موافقت مدیریت آن حوزه را کسب کند. از این رو من بنا بر توانایی افراد را جا به جا کردم. همانطور که این فرد در سایر پست های تخصصی و کارشناسی هم نتوانست کارآمدی خود را نشان دهد و امروز مسئول دفتر مشاور خانم ابتکار است ولی حتی نگذاشتیم در نتیجه جا به جایی پست، حتی حقوق این فرد کم شود.

واکنش مخاطبان

فارغ از همه این بحث ها شاید بد نباشد برای یکبار هم که شده مردم را قاضی و نظرات آنان را منعکس کنیم. از این رو در ادامه نظر (کامنت) تعدادی از مخاطبانی که زیر گزارش رسانه مذکور پیام گذاشته اند، عینا منتشر می شود:

ناشناس: ... یک دیپلمه هیچ وقت از یک لیسانس حتی بی سواد ... بهتر نیست.

ناشناس: ... مطمئن باش تجربه ربطی به تحصیل زیاد نداره تو اداره که می شناسم دیپلمه هاش خیلی بهتر کار رو وارد هستن نمونه هاش زیاده.

محمدحسن: ... برخی اساتید دانشگاه با مدرک دکتری یک مقاله پژوهشی و کتاب تالیفی علمی ندارند و اکثر آثارشان ترجمه و جمع آوری دیگر مطالب در یک جا است و فرق آنها با دیپلم فقط مدرک است نه کارایی.

محمد: ... عده کثیری از تحصیلات عالی امروزی حتی سواد مکاتبات اداری را ندارند نمی توانند یک گزارش ساده بازرسی از یک محیط کار کوچک بنویسند اصلا فرق نواقص با مزایا و معایب را نمی دونند!

ناشناس: ... 18 سال سابقه کار را ندیدند؟ یک لیسانس بیشتر از 4 سال طول می کشه؟ این بنده خدا معادل 4 تا و نصفی کار عملی در حوزه خودش داشته. اندازه یک لیسانس اعتبار نداره؟ دوست من 4 ساعت هم دانشگاه نرفت ولی لیسانس بهش دادن.

ح: ... عزیزان طبق مصوبه سازمان مدیریت که تابع دولت خاصی هم نیست به ازای هر چهار سال سابقه مدیر مربوطه می تواند با ارتقا به یک مرحله بالاتر با کسر رتبه سازمانی موافقت کند این نه به خانم ابتکار کاری داره نه به احمدی نژاد نه به روحانی عین قانونه

رهام: ... حق به دیپلمه ها هم بدهید چون تجربه خیلی بیشتر موثر هست توی این چند سالی که دوستان می رفتند درس می خوندند همین دیپلمه ها کارهای اونا رو انجام می دادن و کلی تجربه هم کسب می کردند اینقدر تحصیل رو با تجربه مقایسه نکنید بلکه تجربه هم خیلی مهم تر هست

بعد تحریر: به امید نقدهای منصفانه و صد البته بدون گاف های عجیب و غریب!

1