مرمت تالار شمال غربی کاخ موزه چهلستون پایان یافت

29 اکتبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/g46nl

مرمت تالار شمال غربی کاخ موزه چهلستون پایان یافت
servic.ir
کاخ موزه چهلستون در اصفهان

مسول گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از پایان عملیات مرمت تالار شمال غربی مجموعه جهانی کاخ موزه چهلستون خبر داد.

منصور زیرک با اعلام این خبر افزود: مرمت این بخش از (تالار شمال غربی) کاخ موزه چهلستون به دلیل بروز آسیب هایی همچون آسیب های شیمیایی ناشی از آلودگی هوا بر روی تزیینات تالار، وجود گرد و غبار بر روی کلیه سطوح تزیینات تالار، پوسته شدن رنگ های تزیینات به مرور زمان و برخی آسیب های انسانی، در دستور کار این حوزه قرار گرفت.

وی گفت: کار مرمت این تالار به همت کارشناسان و استادکاران حوزه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در طی 6 ماه با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال به انجام رسید. عملیات مرمت این تالار شامل: پاکسازی و تثبیت رنگ های در حال ریزش تزیینات، مرمت گچبری های تالار، موزون سازی رنگ های نقاشی های دیواری تالار و تثبیت تزیینات تالار بوده است.

گفتنی است؛ کاخ موزه چهلستون به عنوان بخشی از دولتخانه عظیم صفوی در دوران سلطنت شاه عباس اول بنا شده و سپس به صورت کنونی در دوران سلطنت شاه عباس دوم صفوی به عنوان محل پذیرایی از سفرا و میهمانان خارجی دربار صفوی در سال 1057 هجری قمری در میان باغ بزرگ جهان نما به بهره برداری رسید. این مجموعه عظیم تاریخی در سال 1390 در مجموعه باغ های ایرانی به ثبت جهانی رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1