9 ژوئن 2024 - 23:18

احیاء 3 رشته صنایع دستی بومی در خراسان جنوبی

19 اکتبر 2015 - 18:30 dsfr.ir/cx4z4

احیاء 3 رشته صنایع دستی بومی در خراسان جنوبی
حسین خورا
گیوه بافی زنان هورامان

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: امسال احیاء 3 رشته بومی صنایع دستی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، حسین عباس زاده گفت: محصولات صنایع دستی ایران از نظر رنگ، خاصیت، کیفیت و تنوع در جایگاه مطلوبی قرار دارند، در این میان سهم خراسان جنوبی از این تنوع و کیفیت کم نیست.

وی ادامه داد: از میان رشته های  نایع دستی مصوب کشور نزدیک به 80 رشته صنایع دستی در استان خراسان جنوبی زمینه فعالیت داشته و یا دارند.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از اولویت های کاری معاونت صنایع دستی خراسان جنوبی احیاء رشته های فراموش شده است، افزود: بر اساس نیازسنجی ها و اولویت های در نظر گرفته شده، امسال احیاء 3 رشته بومی صنایع دستی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است. این 3 رشته اولویت دار که عبارتند از «برک بافی»، «پلاس بافی» و «گیوه بافی» که با همت استادکاران قدیمی و تلاش این معاونت قرار است روزهای پر رونقی را پیش رو داشته باشند.

وی اظهار کرد: معاونت صنایع دستی استان پس از شناسایی استادکاران قدیمی و دلجویی از آنان جهت شروع مجدد و انتقال مهارت ارزشمندشان به نسل جدید، اقدام به تهیه مواد اولیه مورد نیاز و ساخت نمونه فاخر از هر کدام از این رشته ها کرده است.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی یادآور شد: نمونه «برک بافی» در شهرستان سربیشه، نمونه «پلاس بافی» در شهرستان قائنات و نمونه «گیوه بافی» در شهرستان طبس آماده است که از این میان 2 نمونه در رشته پلاس بافی و رشته برک بافی برای دریافت نشان ملی نیز ارسال می شود.

عباس زاده گفت: پیش از این معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی موفق به احیاء کامل رشته های حوله بافی، کرباس بافی، چادر شب بافی و جاجیم بافی نیز شده است.

1