17 آوریل 2024 - 12:59
با رونق دادن به گردشگری؛

مازندران باید دست ایران را بگیرد

13 اکتبر 2015 - 13:20 dsfr.ir/581q2

سواحل دریای خزر در مازندران

اگر برخی استان ها با هزار بهانه آمار بیکاران خود را توجیه کنند (که البته چندان شنیدنی نیست) استانی مثل مازندران به هزار دلیل روشن و برهان قاطع نمی تواند کتاب بهانه بنویسد. اصلا پذیرفتنی نیست استانی که یک دست در دل دریا دارد و یک دست بر شانه کوه، زبان به توجیه بگشاید برای بیکار ماندن جوانانی که امروز بزرگ ترین آرزویشان کار است.

به باور من خداوند مازندران را کرامت بخشیده است به دریایی که در دست راست و جنگلی که در دست چپش قرار داده است و این مسئولان و خود مردم این دیار هستند که باید این ظرفیت عظیم را به فعلیت برسانند تا همگان بتوانند فعل کار را به درستی صرف کنند و به خواستن و توانستن هم گره بزنند.

آری مازندران فرصتی بزرگ و ظرفیتی وسیع به نام "گردشگری" دارد. یعنی که اگر ریالی هم بودجه به استان نرسد. اگر کلنگ هیچ صنعتی هم در هیچ جای این استان هم به زمین نخورد. همین فرصت گردشگری می تواند آنقدر اشتغال و درآمد تولید کند که مازندران را سرآمد همه استان ها در اشتغال و تولید سرمایه کند. تاکید رئیس جمهور روحانی در میان مردم ساری بر این ظرفیت خود بیانگر ظرفیت عمیق گردشگری است که می تواند و هزار البته باید به صنعتی مولد، درآمدساز و اشتغال آفرین تبدیل شود که اگر نشود باید مسئولان را با هزاران علامت سئوال رو به رو کرد.

اصلا کفران نعمت است مازندران منتظر دیگران بماند وقتی دریا هست و ساحل، وقتی جنگل است و هوایی بهشت آمیز، وقتی کوه هست با جامه ای سبز در بر، که جان را از بی قراری به قرار می آورد، وقتی رامسری دارد مازندران که عروس جهان است، وقتی نفس فرو بردن در مازندران ممد حیات است و نفس بر کشیدن مفرح ذات، مطمئن باشید بر هر کدام از این هر دو، نعمت هزاران شکر لازم است و این جاست که باید همکلام سعدی شد که؛ از دست و زبان که برآید؟ کز عهده شکرش به در آید!

باری مازندران می تواند و باید با گردشگری نه تنها خود را تامین کند بلکه حتی باید به کشور هم کمک کند هم چنان که مناطق نفت خیز چنین می کنند. اگر آن ها می توانند از زیر زمین طلای سیاه استخراج کنند مازندران هم می تواند از روی زمین و ساحل و دریا و جنگل فرصت هایی ارزشمند تر از طلا بسازد و سکه گردشگری را چنان رواج دهد که سکه ای همسنگ آن پیدا نشود.

رئیس جمهور روحانی، در جمع نخبگان مازندران بحث گردشگری را به زیبایی پیش کشید و به قول حوزویان "رفع دخل مقدر" هم کرد و دغدغه ها را قبل از آنکه به سئوال تبدیل شود را هم پاسخ گفت: مردم مازندران با وجود گردشگرپذیری، فرهنگ دینی و اصیل خود را حفظ کرده اند. روحانی توسعه گردشگری را از جمله راه های اشتغال برای جوانان در مازندران برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ البته کشاورزی، معدن و صنعت هم در مازندران اهمیت دارد ضمن اینکه گردشگری راه سریع ایجاد اشتغال است.

رئیس جمهور در شرح این ظرفیت از دریا و ساحل و جنگل و ... هم فراتر رفت و با اشاره به اینکه مازندران جاذبه های فرهنگی و آثار باستانی بسیاری دارد که در تبلیغات و جذب گردشگر فراموش شده است، ادامه داد: مازندران برای مراسم عزا، عروسی، هنر، موسیقی و ... جاذبه های بسیاری دارد.

بله مازندران جاذبه های بسیار دارد پس حق داریم بخواهیم با برنامه ریزی برای جذب گردشگر داخلی و به ویژه خارجی این فرصت را به صنعتی زایا و پایا تبدیل شود. صنعتی که بالی برای همه ایران شود که اگر نفت سر سفره ها نیامد. از نعمات پیامد گردشگری لقمه های حلالی تهیه شود به همه برسد.

1