سدسازی باز در دستور کار قرار گرفت

22 سپتامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/jz7uk

با وجود وعده دولت به توقف سدسازی، باز هم خبرهایی مبنی بر ساخت سدهای جدید اعلام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، کمی قبل اعلام شده بود که دولت دیگر تصمیمی برای سدسازی ندارد و تنها سدهایی که تاکنون وعده راه اندازی آن را داده به اتمام می رسد.

کمی بعد مسائل زیست محیطی در این رابطه مطرح شد. همزمان نیز رئیس جمهور دستور توقف سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه را صادر کرد. بحران آب هم جدی شده بود و هم کاری از سدهای تازه تاسیس بر نمی آمد.

هرچند که کمی بعد وزیر نیرو اعلام کرد که نمی توان حکم کلی در مورد همه سدها داد. این صحبت نشان از آن داشت که وزیر نیرو از صحبت خود مبنی بر توقف سدسازی برگشته و قصد دارد برای رهایی از بحران آّب، بازهم سد بسازد.

حالا خبرهای تازه همین مسئله را تایید می‌کند. اخیرا یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام بهره برداری از 150 سد بزرگ و کوچک در بخش های مختلف کشور، از ساخت 11 سد در سال جاری خبر داده است.

آن طور که مهر گزارش داده، علی اکبر شفیعی عنوان کرده است که علاوه بر سدها، شبکه های آبیاری و زه کشی نیز در بهره برداری بهینه از منابع آبی نقش بسیار مهم و اساسی دارند که در این راستا، 170 شبکه آبیاری و زه کشی در راستای بهبود وضعیت بخش کشاورزی در سطح کشور در دست اجراست.

در چنین شرایطی به نظر می رسد که سدسازی دوباره در دستور کار دولت مردان یازدهم قرار گرفته است. بحران دولت اما در شرایطی است که 51 سد در آستانه خشک شدن هستند و سد کرخه و زاینده رود نیز 30 درصد آب دارند. در چنین شرایطی دولت بر سر دوراهی ساختن یا نساختن سد قرار گرفته بود که به نظر می رسد ساخت سد را راهکاری برای جبران خشکی سدهای قبلی کرده است.

دیدگاه ها

  • ناشناس 22 سپتامبر 2015 - 17:38

    اقای روحانی اگر سدسازی رو متوقف نکنه.در دوره بعد دیگر رای نخواهد اورد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1