17 آوریل 2024 - 14:25

نمایشگاه عکس «همسایه های دور» افتتاح شد

14 سپتامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/i42zz

نمایشگاه عکس «همسایه های دور؛ نگاهی به بلغارستان از دریچه دوربین» با حضور سفیر این کشور در تهران و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مدت یک هفته در تالار آبی مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم که با حضور تعدادی از سفیران، روسای نمایندگی های خارجی و دیپلمات های خارجی مقیم تهران برگزار شد، در سخنانی گفت: فعالیت های فرهنگی و هنری در توسعه تعاملات مردمی به ویژه در گردشگری نقشی مهم بازی می کند.

وی گردشگری را پلی بین ملت ها توصیف کرد که می توان با آن سیاست مداران را به پیروی از توسعه فرهنگی واداشت. معاون سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: در 2 سال اخیر توسعه تعاملات مردمی باعث شد تا دنیا به حقوق اساسی مردم ایران اعتراف کند.

رحمانی موحد، بلغارستان را از جمله کشورهایی توصیف کرد که در سال های گذشته روابطی متوازن، خوب و اثرگذار با ایران داشته و ابراز امیدواری کرد تا تعاملات فرهنگی بین دو کشور ارتقا یابد. وی افزود: آمادگی داریم نمایشگاه های مشابهی را برای همسایگان دور دیگر ایران برگزار کنیم.

«کریستو پولنداکوف» سفیر بلغارستان در تهران نیز در این مراسم گفت: جشنواره های بلغارستان نیز مانند جشنواره های کهن ایرانی ریشه در خلقت و چهره نوازی طبیعت دارند و میراث فرهنگی و آداب و رسوم هر 2 کشور به طرز حیرت آوری به یکدیگر شبیه هستند.

وی با بیان اینکه مردم کشورش اشتیاق و علایق مشترکی با ایرانیان در زیبایی شناسی و کشف گونه های شفابخش دارند، افزود: این نمایشگاه ریشه های عمیق مردم بلغارستان و تمجید آن ها از سوارکاری و زیبایی شناسی را به تصویر می کشد.

نمایشگاه عکس «همسایه های دور؛ نگاهی به بلغارستان از دریچه دوربین» به مدت یک هفته در تالار آبی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران دایر است. این مجموعه علاوه بر نمایش چند عکس از بلغارستان، بخشی از فرهنگ، آداب و رسوم و باورهای مردم این کشور را به تصویر می کشد و همچنین برخی از لباس ها و کتیبه های این کشور اروپایی در آن قرار داده شده است.

1