همزمان با مطالعه و ساماندهی اشیاء کشف شده

اشیاء مکشوفه دشت تاریخی مرودشت شناسنامه دار می شود

9 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/i4077

اشیاء مکشوفه دشت تاریخی مرودشت شناسنامه دار می شود
پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در مرودشت

دشت مرودشت یکی از بزرگ ترین و نفیس ترین آثار دوره تاریخی است. این منطقه ناحیه منحصر به فردی است که در اینجا آثار تمدن کهن و مهم ایران باستان را می توان مشاهده کرد.

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شناسنامه دار شدن اشیاء مکشوفه از دشت مرودشت خبر داد و بررسی، پژوهش و ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی را یکی از اهداف مهم پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در سال 94 بر شمرد و گفت: به دلیل اینکه از سال های گذشته تا کنون تعداد زیادی از آثار از مبادی ورودی دشت مرودشت و حوزه رودخانه کر و سیوند، محوطه های باستانی، مانند کاوش ها، حفاری های غیرمجاز بررسی های باستان شناسی علمی، هدایای مردمی، فعالیت عمرانی و قاچاق اشیاء عتیقه ای که توسط یگان حفاظت مجموعه میراث جهانی تخت جمشید ثبت و ضبط گردیده، به مجموعه تخت جمشید وارد می شوند، شناسایی و شناسنامه دار کردن این اشیاء طرحی پویا بوده و بانک اطلاعاتی مرتبا در حال تغییر و تکمیل شدن است.

وی در دست نداشتن اطلاعات دقیق و جامع از اشیاء کشف شده را که به دوره های متنوعی اختصاص دارد، عاملی دانست تا پایگاه پارسه با انجام طرحی علمی و پژوهشی بخشی از بلاتکلیفی این اشیاء مکشوفه را روشن سازد و با دستیابی به اطلاعات درست تر، دسته بندی شده، جامع و قابل استفاده برای پژوهشگران، در نهایت به بانک اطلاعاتی این اشیاء دست یابد. از جمله مراحل رسیدن به این بانک اطلاعاتی تکمیل شناسنامه های عمومی اشیاء است که در آن کلیه مشخصات شامل شماره ثبت، کارکرد اصلی، ابعاد، جنس، رنگ، نحوه کشف، محل کشف، آسیب های وارده به شیء، دوره، توصیف کلی شیء ثبت و ضبط می شود.

وی در ادامه از تنوع اشیاء مکشوفه که شامل پایه ستون ها، شالی ستون ها، قلمه ستون ها، سنگ قبرها (مربوط به دوره اسلامی) هاون های سنگی، خمره های بزرگ مربوط به دوره های هخامنشی، ساسانی و یا دیگر دوره است سخن گفت و ابراز امیدواری کرد با طراحی و اجرای موزه اشیاء در شهرستان مرودشت که امری اجتناب ناپذیر است، بررسی، پژو هش و نمایش اشیاء موزه ای دشت مرودشت استمرار یابد و تمامی علاقه مندان و پژوهشگران بتوانند از بانک اطلاعاتی و نتایج این طرح استفاده بهینه کند.

در بخش دیگری از این گزارش، وحید بارانی کارشناس و پژوهشگر باستان شناسی و مجری طرح بانک اطلاعاتی، هدف از این پژوهش را شناسنامه دار کردن، مستندنگاری و عکاسی از اشیاء دانست و گفت یکی از کارکردهای این طرح ساماندهی اشیاء به دست آمده است که در تختگاه تخت جمشید به صورت پراکنده حفاظت شده است. این پژوهشگر در ادامه، می افزاید: پس از ساماندهی، ارائه شناسنامه و طراحی آن در مجموعه نرم افزار word & corel draw جای می گیرد.

کارشناس باستان شناسی پایگاه تخت جمشید، طراحی و ساخت لوکیشن جهت عکس برداری علمی و ثبت دقیق جزئیات و فرسایشات احتمالی در هر اثر را فرصتی مناسب دانست که وجود این عکس ها امکان بهره برداری پژوهشگران از طریق عکس را راحت تر می سازد این در حالی است که به گفته وی، تا کنون عکس های مستند و علمی خاصی جهت ارائه گزارشات بین المللی از آثار مکشوفه دشت مرودشت تهیه نشده است.

بارانی حاصل این مطالعات و بررسی ها را دو دستاورد عمده بر شمرد: ساخت و راه اندازی یک موزه و ایجاد کارگاه مرمت سنگ با هدف علمی، پژوهشی و آموزشی به محققان و دوم ایجاد یک سایت موزه مجازی جهت ارائه در سایت تخصصی سازمان از اشیاء مکشوفه دشت مرودشت جهت دسترسی آسان محققان به اطلاعات این گونه اشیاء.

گفتنی است؛ پیشینه تاریخی این دیار به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح می رسد. پژوهش ها نشان می دهد که این منطقه از ماقبل تاریخ تاکنون مسکونی بوده است. دشت وسیع مرودشت عمری به طول تاریخ شناخته شده ایران دارد و بارها شاهد دگرگونی و تحولات بسیاری بوده است. دشت مرودشت یکی از باستانی ترین مناطق ایران است که با پیشینه کهن خود در طول تاریخ، توجه بسیاری از باستان شناسان و دوست داران فرهنگ و تمدن ایرانی را به خود معطوف داشته است. مجموعه آثار به جای مانده ماقبل تاریخ و آثار شگفت انگیز تاریخی بیان‌گر این مطلب است که این منطقه، همواره مورد توجه بوده است. شهرهای قدیمی به همراه نقش ها و کتیبه های باستانی و کاخ های پادشاهان هخامنشی و چندین اثر تاریخی و قدیمی دیگر، از جمله جاذبه های مهم دشت مرودشت به شمار می آیند. مجموعه کاخ های تخت جمشید، کاخ صد ستون، کاخ داریوش، سنگ نبشته پهلوی، تخت گوهر یا تخت رستم، نقش رجب، آرامگاه اردشیر دوم و سوم، شهر قدیمی استخر (تخت طاووس)، قلعه استخر، برج زندان سلیمان، پل بند امیر و پل خان از جمله مهم ترین آثار تاریخی دشت مرودشت به مرکزیت شهرستان مرودشت به شمار می روند.

1