16 آوریل 2024 - 22:36

آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه

17 مارس 2024 - 10:50 dsfr.ir/z40y6

آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه
آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه
آرامستان های ایرانیان در داغستان روسیه

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی با شناسایی آرامستان هایی به نام ایرانیان در جمهوری داغستان روسیه، در پژوهشی از چگونگی تشکیل این آرامستان ها سخن گفت.

به گزارش «دنیای سفر»، مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در این باره نوشته است: در جمهوری داغستان روسیه چندین آرامستان به نام ایرانیان در شهرهای خاسایورت، قیزلار، ماخاچکالا و ... وجود دارد. این آرامستان ها به صدها هزار ایرانی مربوط است، که در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی به دلیل مشکلات اقتصادی در ایران و نیاز روسیه به نیروی کار، به منطقۀ قفقاز جنوبی (گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان) و قفقاز شمالی (داغستان، چچن، اوستیا و ...) مهاجرت کردند.

براساس این پژوهش انجام شده، بسیاری از سنگ مزارها به مناطق آذری نشین ایران مربوط است و علی رغم مشکلات معیشتی در ایران و ظلم برخی حکام، اما بیشتر سنگ ها تأکید بر کلماتی همچون ایرانی، نام شهر، نام روستا، همچنین استفاده از نماد شیر و خورشید همراه با شمشیر ذوالفقار (پرچم آن دوره تاریخی) دارد.

آرامستان شهر ماخاچکالا، مرکز جمهوری داغستان، از جمله مکان هایی است که بسیار سالم مانده و سنگ هایی با نام شهرهای تبریز، اردبیل، سراب، خامنه، خلخال، زنجان و همچنین همدان، قزوین و کرمانشاه دارد.

رضوانفر در این پژوهش به این نکته اشاره داشته است که بسیاری از نوادگان مهاجران پس از آزادی از حکومت شوروی، با روستاهای خود در ایران مرتبط شده و اقوام خود را یافته اند.

1