9 ژوئن 2024 - 20:11

سوغات دردسرساز مصری

14 فوریه 2024 - 23:20 dsfr.ir/b53oq

سوغات دردسرساز مصری
Egypt Best Souvenirs
سوغات مصری | Egypt Best Souvenirs

سفر رویایی به مصر برای یک گردشگر فرانسوی به کابوس تبدیل شد، زیرا او به اشتباه متهم شد که قصد دارد یک مجسمه باستانی را به عنوان سوغات قاچاق کند.

به گزارش «دنیای سفر» این توریست ۵۶ ساله فرانسوی به خاطر مجسمه ای که از فروشگاه یک هتل مجلل خریده بود، در فرودگاه اقصر دستگیر و به مدت هشت روز در یک ایستگاه پلیس نگهداری شد.

این توریست به نام ناتالی پس از ۱۰ روز سفر در مصر، قرار بود از فرودگاه اقصر به خانه پرواز کند و به عنوان بخشی از بررسی های امنیتی، چمدان های او عکسبرداری شد و کارمندان گمرک متوجه چیز عجیبی شدند؛ مجسمه کوچکی که کارشناسان با تماس گمرک به این نتیجه رسیدند که کپی نیست، بلکه یک اثر باستانی ۴۵۰۰ ساله است.

ناتالی روز قبل این شیء را در یک گالری هنری در هتل «Winter Palace» به قیمت ۲۵۰ یورو خریداری کرده بود.

این توریست که مظنون به قاچاق آثار باستانی بود، دستگیر و به ایستگاه پلیس اقصر منتقل شد و دو روز بعد در برابر یک قاضی فرانسوی زبان حاضر شد. برای نشان دادن کپی بودن مجسمه، از صاحب گالری خواسته شد تا آدرس کارگاه تولیدی را که در آن مدل های مشابه تولید می شود در اختیار پلیس قرار دهد.

قاضی اعلام کرد که روند رسیدگی متوقف شده است، اما همچنان به ناتالی اجازه خروج نداد، اما در نهایت با مداخله سفیر فرانسه در قاهره، این گردشگر با هواپیما به پاریس منتقل شد.

این گردشگر به فیگارو گفت که به صورت مادام العمر از ورود به مصر منع شده است. با این حال قصد دارد از طریق وکلای خود برای رفع ممنوعیت و لغو حکم اخراج از مصر اقدام کند.

درآمد گردشگری مصر در سال ۲۰۲۳ به عدد ۱۵ میلیارد دلار رسیده، که از رکوردهای قبلی ۱۲.۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۰ (قبل از انقلاب ژانویه) و ۱۳ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ و پیش از همه گیری کووید-۱۹ فراتر رفته است.

این کشور در سال های اخیر از چندین یافته باستان شناسی رونمایی کرده است. این اکتشافات نقش بسیار مؤثری در احیای صنعت مهم گردشگری مصر داشته اند، این درحالی است که این کشور سال ها تحت تاثیر ناآرامی های سیاسی قرار گرفته بود و با همه گیری ویروس کرونا نیز آسیب بیشتری دید. یکی از برنامه های دولت مصر برای جذب گردشگرِ بیشتر به این کشور، افتتاح «موزه بزرگ مصر» است که در نزدیکی اهرام جیزه ساخته شده و برنامه افتتاح آن بارها به تعویق افتاده است.

مصر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و صنعت گردشگری آن ۱۰ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را شامل می شود.

مصر برنامه دارد تا سال ۲۰۲۸ میلادی سالانه پذیرای ۳۰ میلیون گردشگر باشد.

1