تلخ و شیرین بوم گردی های استان کرمانشاه

5 اکتبر 2023 - 16:50 dsfr.ir/1m38w

تلخ و شیرین بوم گردی های استان کرمانشاه
استان کرمانشاه ظرفیت ایجاد ۲۰۰ بوم گردی دارد
تلخ و شیرین بوم گردی های استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی ۵۰ بوم گردی دارای مجوز دارد که از این تعداد عده اندکی فعال واقعی حوزه گردشگری هستند و خدمات با کیفیت به گردشگران ارائه می دهند اما بقیه افراد به نظر می رسد که فقط به دنبال گرفتن وام این کار بوده اند.

به گزارش «دنیای سفر»، استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه با چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی ثبت شده از جمله طاق بستان و آثار جهانی نظیر مجموعه تاریخی بیستون، کاروانسرای بیستون و منظر تاریخی فرهنگی اورامانات و همچنین انتخاب به عنوان جهان شهر خلاق خوراک و نیز طبیعت متنوع و تکثر فرهنگی جذاب می تواند در جذب گردشگر در کشور پیشرو باشد.

از کنگاور و بیستون در شرق استان تا قصرشیرین در غرب و از جنوب کرمانشاه تا شمال و اورامانات زیبا ردپای تاریخ و فرهنگ در جای جای این استان وجود دارد، روغن حیوانی کرمانشاه و سوغات هایی نظیر کاک و نان برنجی و غذاهای محلی به خاطر طعم مطبوع و مرغوبیتش برای حافظه تاریخی و ذائقه ایرانی ها به خوبی شناخته شده است، لباس و رقص زیبای کُردی دیگر جذابیت های این خطه از کشور پهناورمان است که می تواند هر گردشگری را مجذوب خود کند.

در سال های اخیر برای رونق گردشگری به خصوص در نواحی روستایی موضوع ایجاد بوم گردی ها مطرح بوده است و طبق آمار در استان کرمانشاه بین ۵۰ تا ۶۰ بوم گردی ایجاد شده است اما به نظر می رسد بیشتر کسانی که متقاضی ایجاد بوم گردی بوده اند واقعا علاقمند حوزه گردشگری نیستند و فعالان این حوزه بسیار کمتر از متقاضیان آن است.

خبرنگار ایرنا به مناسبت هفته گردشگری به سراغ سه تن از فعالان حوزه بوم گردی در استان رفته و در خصوص مشکلات این حوزه با آنها گفت و گویی انجام داده است.

استان کرمانشاه ظرفیت ایجاد ۲۰۰ بوم گردی دارد

از یاور عبیری نایب رییس جامعه اقامتگاه های بومگردی استان کرمانشاه در خصوص حال و روز بوم گردی پرسیدم که در جواب گفت: اگر مردم درآمدشان خوب باشد اولویتشان سفر می شود اما متاسفانه به دلیل تورم، شاهد افت مسافر در تابستان امسال بودیم.

با این حال وی گفت: بهار امسال وضعیت بهتر بود به گونه ای که ۶۰ درصد ظرفیت اقامتگاه های بومگردی استان تکمیل شد ضمن اینکه مناطق پاوه و جوانرود در اوارمانات نسبت به سایر مناطق استان کرمانشاه از نظر مسافر وضعیت بهتری داشته اند.

این فعال حوزه گردشگری در مجموع وضعیت بوم گردی استان نسبت به استان های مرکزی ایران را ضعیف تر توصیف کرد و گفت: بیش از ۹۷ درصد بومگردی های منطقه درجه سه هستند و اقامتگاه درجه یک نداریم ضمن اینکه فقط یک اقامتگاه بومگردی درجه ۲ در استان کرمانشاه وجود دارد.

عبیری از ارزیابی مجدد اقامتگاه ها در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که رتبه تعدادی از اقامتگاه های بومگردی استان ارتقا پیدا کند.

به گفته مدیر بوم گردی روستای کندوله معیارهایی نظیر معماری سنتی و تزیین سنتی اتاق ها ، خدماتی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه مرتب و نیز استفاده از پنل های خورشیدی و غیره از جمله معیارهای درجه بندی اقامتگاه بومگردی محسوب می شود.

او با تاکید بر تفاوت بومگردی با سایر اقامتگاه ها بیان داشت: ما به مسافر مهمان می گوییم و هدف نیز ایجاد آرامش و حس صمیمیت با مسافر است ضمن اینکه در بومگردی ها کار فرهنگی انجام می شود و در نهایت اینکه باید گفت بومگردی ها تجربه می فروشند.

به گفته عبیری در سمینار اخیری که در ۱۱ شهریور ماه در تهران برگزار شد از میان بیش از ۱۸۰ بومگردی کشور ۱۸ بومگردی خلاق و برتر معرفی شدند و بومگردی های میلکان دالاهو به دلیل خلاقیت در خوراک محلی و نیز بومگردی سابات روانسر به دلیل تاثیر بر مهاجرت معکوس به روستا از استان کرمانشاه عنوان بومگردی برتر از آن خود کردند.

رییس جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی ایران رشد بوم گردی در سالهای اخیر در استان را کم توصیف کرد و گفت: استان کرمانشاه حداقل ظرفیت ایجاد ۲۰۰ اقامتگاه بومگردی را دارد.

این فعال حوزه گردشگری گفت: به اعتقاد من هر روستا می تواند یک اقامتگاه بومگردی داشته باشد و با وجود جاذبه هایی که در نتیجه تفاوت های فرهنگی مردم شرق و غرب استان وجود دارد متاسفانه نتوانسته ایم به درستی از این جاذبه ها استفاده کنیم در حالیکه با وجود سه اثر ثبت جهانی شده در استان باید از لحاظ گردشگر در کشور سرآمد می بودیم.

عبیری در عین حال بیان داشت: تا زمانی که فضای رفاه و سرگرمی مسافر فراهم نشود ثبت جهانی آثار در استان به هیچ دردی نمی خورد.

وی تاکید کرد: انتظار داریم استاندار کرمانشاه و مدیران شهرداری به توسعه بومگردی ها برای جذب گردشگر کمک کنند اما شاهدیم که شهرداری کرمانشاه با گردشگری غریب است و این کار را به حوزه اداره میراث فرهنگی مربوط می داند در حالی که شهردای های سایر شهرهای بزرگ در جشنواره ها فعالند و غرفه تشکیل می دهند.

عبیری افزود: از آنجا که اقامتگاه های غیر مجاز به راحتی جذب مسافر می کند، اداره میراث فرهنگی باید مشوق سرمایه گذاران بومگردی باشد اما متاسفانه بوروکراسی اداری کسب مجوز بوم گردی یک تا ۲ سال زمان می برد.

وی رونق گردشگری را عامل کاهش بیکاری دانست و گفت: بوم گردی ها در حقیقت مکمل کار کشاورزی و دامداری هستند و وجود آنها باعث رونق کشاورزان و دامداران نیز می شود به عنوان مثال با حضور گردشگر تقاضا برای روغن حیوانی ، نان و تخم مرغ محلی افزایش می یابد.

سرمایه گذاری و زیرساخت حرف اول را در جذب گردشگر می زند

خانم فلوریا مروتی مدیر بومگردی میلکان دالاهو دیگر فعال حوزه گردشگری در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: ما در سطح کشور پنج شهر خلاق داریم که در میان آنها کرمانشاه به عنوان شهر خلاق خوراک معرفی شده است و به این موضوع وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی در استان باید اضافه شود اما متاسفانه هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاری و وجود زیرساخت حرف اول را در جذب گردشگر می زند به عنوان نمونه ابتدایی ترین زیرساخت ایجاد سرویس های بهداشتی مرتب است ضمن اینکه باید قبول کرد که سایر شهرهای گردشگر پذیر کشور در سرگرمی گردشگر قوتی تر عمل کرده اند.

مروتی با اشاره به وجود اداره گردشگری در سازمان فرهنگی شهرداری کرمانشاه بیان داشت: از این ارگان به دلیل توانایی و ظرفیتی که دارد انتظار فعالیت بیشتری وجود دارد.

وی در خصوص کم کاری برخی از اقامتگاه های بوم گردی استان نیز گفت: برخی از این افراد کننده کار نیستند برای همین اداره میراث فرهنگی به عنوان متولی امر باید برای آموزش افراد هزینه پرداخت کند.

به گفته مروتی برخی از افراد که اقامتگاه بوم گردی تاسیس کرده اند فقط به دنبال گرفتن وام آن بوده اند و در عمل فعال نیستند و اینجاست که ضعف نظارت خودش را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: نظارت بر بوم گردی ها باید به گونه ای باشد که تمام آنها به صورت یکسان اصول خاصی را رعایت کنند نه اینکه نظارت فقط مختص تعداد خاصی از بوم گردی های مطرح باشد.

مدیر اقامتگاه بوم گردی میلکان دالاهو در خصوص وضعیت استقبال مسافران از بوم گردی های استان نیز گفت: موضوعاتی مانند کرونا باعث رکود بازار بوم گردی ها و کاهش مسافر شد و به این موضوع باید مسائلی مانند پدیده گرد و غبار و همچنین تورم و گرانی اضافه شود.

مروتی با این حال افزود: تعداد مسافر در تمام سال یکسان نیست و معمولا مسافرت ها در ایام تعطیلی بیشتر است.

وی تجهیز مدارس برای اسکان مسافران در ایام تابستان و تعطیلات نوروز را برای فعالیت بوم گردی های محلی آسیب زا توصیف کرد و گفت: گردشگری نباید فقط جنبه اقتصادی داشته باشد بلکه گردشگر باید به محیط زیست و فرهنگ بومی احترام بگذارد موضوعی که در بوم گردی ها بیشتر نمود دارد.

به گفته وی بوم گردی شاخص باید در زمینه های موسیقی، صنایع دستی، پخت غذاهای محلی ، معرفی آداب و رسوم و فرهنگ محلی، مردم شناسی و حتی طبیعت شناسی فعال باشد ضمن اینکه باید بتواند برای مردم محلی منظقه انتفاع اقتصادی داشته باشد.

مروتی بهترین تبلیغ بوم گردی ها را خود مهمانان دانست و گفت: اگر گردشگری برای بار دوم یک بوم گردی را انتخاب کند این یک مزیت بزرگ است چرا که معلوم می شود خاطرات خوبی از سفر قبلی خود داشته است.

در استان کرمانشاه فقط ۱۰ بوم گردی خدمات با کیفیت ارائه می دهد

محمد جمشیدی کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: در استان کرمانشاه ۵۰ بومگردی دارای پروانه وجود دارد.

وی تاکید کرد که در میان بوم گردی های دارای مجوز استان فقط ۱۰ اقامتگاه هدفشان جذب گردشگر است و کیفیت خوبی ارائه می دهند.

به باور این کارشناس میراث فرهنگی داوطلبان تاسیس اقامتگاه بومگردی باید گزینش اولیه بشوند و فقط به افرادی که واقعا کننده کار هستند مجوز داده شود.

وی تصریح کرد که کمیت اقامتگاه های بوم گردی مهم نیست و حتی اگر در کل استان کرمانشاه ۲۰ اقامتگاه بوم گردی با کیفیت هم داشته باشیم کافی است.

جمشیدی در خصوص ادعای طولانی بودن پروسه صدور مجوز برای بوم گردی ها نیز گفت: کسانی که درخواست ایجاد بومگردی دارند باید تمام مدارک خود را در سامانه جانا وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بارگذاری کنند و توجه داشته باشند که مدارکشان نقصی نداشته باشد.

به گفته وی در مجموع سیستم اداری میراث فرهنگی از مرحله صفر کار تا صدور مجوز حدود ۲ ماه طول می کشد.

این کارشناس گردشگری روند تسهیلات بانکی را گلوگاه بعدی دانست که ممکن است باعث کند شدن روند کار شود، به گفته وی گاهی ممکن است اعتبار بانکی تمام شده باشد و روند کار را طولانی کند.

آنچنان که جمشیدی توضیح داد: اقامتگاه های بومگردی در ۲ حالت تبدیلی و ساخت ایجاد می شوند که در حالت ساخت باید زمین مورد استفاده داخل بافت هادی روستایی باشد و اگر زمین در خارج از طرح هادی قرار داشته باشد شخص متقاضی باید وارد روند اداری تغییر کاربری را نیز طی کند.

وی تعداد متقاضیان تاسیس بوم گردی به خصوص در منطقه اورامانات را زیاد دانست و گفت: متقاضیان برخی از مراحل اداری را انجام می دهند اما چون اکثرشان خارج از بافت روستایی هستند و برای تغییر کاربری زمین باید مجوز ساخت بگیرند لذا متقاضی به محض مواجه شدن با موانع اداری از ادامه کار منصرف می شود.

جمشیدی در خصوص ذهنیت منفی برخی از مردم محلی نسبت به تاسیس اقامتگاه های بوم گردی نیز گفت: مردم محلی اگر بدانند که تاسیس اقامتگاه بوم گردی برایشان انتفاع اقتصادی دارد با این موضوع موافقت خواهند کرد.

وی در خصوص قیمت گذاری اقامتگاه های بوم گردی نیز گفت: طبق قانون شهریور ماه امسال باید افزایش قیمت ابلاغ می شد اما طبق تعرفه سال گذشته واحد اقامتی یک نفره بوم گردی درجه سه ۱۸۰ هزار تومان، ۲ نفره ۱۶۰ هزار و سه نفره ۱۴۰ هزار تومان است.

به گفته وی هرچقدر تعداد نفرات افزایش پیدا کند قیمت نیز کاهش خواهد یافت ضمن اینکه این هزینه فقط شامل اقامت و خواب است و در قبال دریافت خدمات اضافی هزینه نیز اضافه می شود.

1