25 سپتامبر 2023 - 15:47

دشت شَمیل؛ ناشناخته ای در بندرعباس

30 مارس 2023 - 09:00 dsfr.ir/jc0sj

دشت شَمیل؛ ناشناخته ای در بندرعباس
سی ایران
شمیل منطقه ای بکر در استان هرمزگان از توابع بخش مرکزی بندرعباس است.

شمیل سرزمینی کهن که به تازگی به بخش ارتقا یافته، منطقه ای بکر و ناشناخته در بخش مرکزی بندرعباس و معروف به سرزمین آب و آفتاب است که بیش از ۲ هزار نفر جمعیت دارد.

به گزارش «دنیای سفر»، شمیل به دلیل موقعیت جفرافیایی و بهره مندی از نعمت خدادادی همچون آب که الفبای آبادانی است، یکی از مناطق هدف گردشگری در استان هرمزگان و شهر بندرعباس محسوب می شود.

رودخانه های پُر آب. چشمه ها و آبشارهای نیان و پشتکوه، سد شمیل و حتی قلعه شمیل زبان زد عام و خاص است و هرساله گردشگرانی از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند.

برای سفر به شمیل زیبا و جذاب که در شمال بندرعباس واقع شده است، باید فاصله ۸۰ کیلومتری را از مرکز استان طی کرد که از شمال از طریق بخش احمدی حاجی آباد، از غرب بخش تخت و قلعه قاضی بندرعباس، از شرق بخش رودخانه و شهرستان رودان و از جنوب شهرستان میناب و خلیج فارس به این دیار راه دارد.

شغل بیشتر مردم منطقه شمیل کشاورزی و دامداری است؛ این منطقه از دشت وسیعی تشکیل شده که کشاورزان و دامداران منطقه از آن بهره فراوان می برند، در این ناحیه درختان گوناگونی مثل کُنار، کَهور، کِرَت، تِج و چوچ را می بینید که در کنار نخل خرما، پرتقال، لیموترش، لیموشیرین، توت، گاروم زنگی، زیتون محلی روییده اند.

آب و هوای منطقه شمیل که دارای چشم اندازهای سبز و زیبا تابع شرایط کلی و اقلیم منطقه، گرم و خشک است، در فصل زمستان هوایی معتدل و دلپذیر و در تابستان هوایی خشک و سوزان را تجربه می کند. 

شمیل تداعی گر مهمان نوازی و سرسبزی

در دهه های گذشته و اکنون دهستان شمیل تداعی گر سرسبزی و سرزندگی بوده و ساکنان آن، مردمانی دیندار، درستکار، سخت کوش، میهمان نواز و مهربان هستند که بیشتر آنان در باورهای دینی خود استوار بوده و به بزرگان و پیشوایان دینی احترام خاصی می گذارند.

روضه خوانی، نوحه خوانی، تعزیه خوانی و فاتحه خوانی از سنت های معمول از گذشته تاکنون در دهستان شمیل است.

فعالیت های اقتصادی مردم منطقه شمیل در بخش کشاورزی با زیربخش های عمده یعنی زراعت، باغداری و دام و طیور متمرکز بوده البته به دلیل کمبود آب شیرین و گرمای طاقت فرسا کار کردن در بخش کشاورزی مشکل است. درحال حاضر انواع محصولات کشاورزی مانند گوجه فرنگی، بادمجان، پیاز، خیار، بامیه، فلفل، هندوانه و خرما است.

هم اکنون بیش از ۱۹ رقم خرما در این منطقه وجود داردهم اکنون بیش از ۱۹ رقم نخل خرما در این منطقه از جمله آلومهتری، شِکَری، کِلَک سُرخ، سُرخ دَنگ، مُرداسنگ، زَرد، هَلیلی، خِنیزی، نِغار یا نِگار، مَنگناس، زَرِک، خاروآزادی، گُوردیال، کَریته، شاهینی، نیم کَدینی، موسلی، مَرزبان و کابلی وجود دارد.

با ورود به این روستا حضور زنان این منطقه در کشاورزی چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند؛ بانوانی که برای کمک به تامین معیشت خانواده مجبور به کار در زمین های زراعی و کشاورزی بوده و دوشادوش مردان خود در فصل پاییز و زمستان به برداشت محصولات کشاورزی خارج از فصل مشغول هستند.

این منطقه که در گذشته نشان گر سرزندگی و شادابی و نخل های سر به فلک کشیده بود تا اینکه در سال ۱۳۸۸ آتش بر جان باغات این منطقه افتاد و امید را از کشاورزان این دهستان گرفت که اکنون با احیای باغ ها و زمین های کشاورزی رونق به منطقه برگشته و مردم را مشغول کار و بار کرده است.

در گذشته که بارندگی فراوان بود محصول انگور و انجیر این منطقه نیز معروف بود؛ وجود مرکبات در منطقه یکی از ویژگی های باغداری محسوب می شود که در این میان می توان به لیموترش، لیموشیرین، پرتقال و نارنج اشاره کرد.

در سفر به این روستا می توان در کنار بازدید از نواحی اطراف، ساعاتی را نیز به دیدن این منطقه و جاذبه های آن اختصاص داد و از قلعه تاریخی شمیل، سد بزرگ شمیل و نیان، آبشار نیان در حوالی شمیل، کُرکی، نخلستان زیبا، رودخانه و مناظر طبیعی و چشم نواز آن لذت برد.

حمام گُوَلم، آبشار نیان و سد شمیل (در روستای نیان)، گنبد سرخ و زیارتگاه امامزاده شاه معزالدین و خواهرش بی بی تاج خاتون در روستای چاه خرگ شمیل که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) به شمار می رود، از دیگر مکان های دیدنی سرسبز و دلنواز شمیل بوده که همه ساله پذیرای مهمانان و گردشگران از سراسر استان هرمزگان و اقصی نقاط کشور است.

نگاهی به اماکن تاریخی، فرهنگی و زیارتی شمیل

قلعه شمیل، نمادِ ایستاگی و مقاومت

قلعه تاریخی شمیل از آثاری است که نشان دهنده قدمت و موقعیت منحصربفرد شمیل است که قدمت این قلعه به قبل از اسلام برمی گردد. این قلعه نماد ایستادگی و مقاومت و برجای مانده از زمان حضور پرتغالی ها بوده که به منظور حفظ و پاسداری از مردم تاکنون نسبت به شرایط محیطی منطقه احداث شده است.

این بنای منحصر به فرد از قلعه های شاخص استان هرمزگان بوده که در ۸۶ کیلومتری شمال شرق بندرعباس در دهستان شمیل قرار دارد.

پژوهش ها نشان می دهد که این بنا در چندین دوره مورد استفاده قرار گرفته و احتمال می رود قدمت این اثر بیش از دوره صفوی باشد. نوع معماری قلعه متشکل از قلعه و دستکن بوده و کاربری دفاعی و سکونتگاهی داشته و دستکن ها حفره هایی غار مانند برای سکونت یا نگهبانی و امور دفاعی در صخره ها بوده اند.

تفاوت دستکن شمیل با سایر دستکن های هرمزگان در دارا بودن برج نگهبانی است؛ بیشتر دستکن های استان بدون قلعه هستند و نوع قلعه شمیل منحصر به فرد محسوب می شود.

اطراف قلعه دیوارهای بلند ازخشت و گِل ساخته اند و مردم منطقه در درون قلعه با تراشیدن کوه، خانه هایی برای خود ساخته بودند به زندگی می پرداختند و در نوک کوه دیدبان بوده که مسوولیت آن پاسداری بوده و ۲ توپ از آن زمان تا چند سال پیش هم داشت که توسط سودجویان این اثار تاریخی به سرقت رفته و در درون قلعه چاه آب هست که بوسیله آسیاب آب آن استفاده می کردند.

اهالی این دهستان، سال هاست که خواستار به ثبت ملی رساندن قلعه شمیل هستند، تا آثار باستانی بخش شان برای تمام کشور و حتی جهان شناخته شده باشد، اما با وعده های عملی نشده مسوولان مواجه می شوند! این حق شمیل است که میراث بخش شان را ملی و نام آشنا با مردم جهان کننداهالی این دهستان، سال هاست که خواستار به ثبت ملی رساندن قلعه شمیل هستند، تا آثار باستانی بخش شان برای تمام کشور و حتی جهان شناخته شده باشد، اما با وعده های عملی نشده مسوولان مواجه می شوند! این حق شمیل است که میراث بخش شان را ملی و نام آشنا با مردم جهان کنند.

در این راستا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان بیان کرده که «پرونده ثبت قلعه شمیل در شهرستان بندرعباس به دلیل ارزش تاریخی و ویژگی معماری تکمیل شده و جهت ثبت در فهرست آثار ملی به شورای ثبت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال می شود.»

اهالی شمیل معتقدند؛ در پشت این قلعه، قبرستان قدیمی به نام «بت گُورو» یا قبرستان زردشتی ها وجود داشت، اما با بی اعتنایی و به ثبت ملی نرساندن آن، از بین رفت.

همچنین افراد سالخورده شمیل معتقدند که اشیای تاریخی زیادی در قلعه شمیل وجود داشته اما در سال های گذشته به دست برخی افراد سودجو به غارت رفته است. همچنین دیواره ها و کنده کاری قلعه شمیل براثر بارندگی و رسیدگی نکردن روبه نابودی هستند.

همچنین کوه نیان با ارتفاع ۲ هزار و ۶۴۲ متر در رشته کوه دازان از رشته کوه های زاگرس چهارمین کوه مرتفع استان است که بدلیل پوشش گیاهی بسیار متراکم و وجود پرتگاه ها یکی ازسخت گذرترین قله ها برای فتح قرار داده و صعود به این قله را سخت و طاقت فرسا کرده است .

رودخانه و سد شمیل نیان پذیرای گردشگران

سد بزرگ شمیل و نیان و آبشار نیان از جمله جاذبه های گردشگری منطقه شمیل است که همه ساله پذیرای مهمانان و گردشگران از اقصی نقاط کشور است.

عملیات اجرایی سدهای شمیل و نیان در سال۱۳۸۰ با هدف تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر بندرعباس، جزیره قشم و صنایع بندرعباس از طریق جایگزینی با ۳۰ میلیون مترمکعب حقابه پایین دست سد میناب آغاز شد که با ایجاد مخزن مشترک سدهای شمیل و نیان با حجم ۱۶۰ میلیون مترمکعب و بهره برداری از سفره آب زیرزمینی آن صورت گرفته است.

وجود ۲ سد بزرگ شمیل و نیان با ١۶٠ میلیون متر مکعب ذخیره آب و همچنین حفر بیش از ٣٠ حلقه چاه عمیق در پایین دست سد شمیل و تأمین آب آشامیدنی بخش هایی از بندرعباس و همچنین بخش های تخت و قلعه قاضی و مقداری از سطح زیرکشت روستاهای میناب ، بخش عظیمی از تنش آبی استان را کاهش داده است و شمیل یکی از مناطق پرآب استان هرمزگان محسوب می شود.

این سد مخزنی که در فروردین سال ۹۱ مورد بهر برداری قرار گرفت، با ظرفیت ۱/ ۶۶ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه شمیل احداث و در آذرماه سال ۱۳۸۸ آبگیری شده است.

با احداث سد شمیل و نیان در این منطقه تنها تا مدت کوتاهی اهالی را مشغول به کارگری کرد و بعد از آن مردمان این دهستان برای به دست آوردن شغلی مناسب مجبور به ترک روستا و مهاجرت به شهرها شده اند.

رودخانه شمیل یا حسنلنگی نیز با نام «چیل و شقرود» از سد شمیل و نیان و همچنین کوه های شمال شرقی بندرعباس سرچشمه می گیرد و در مسیر خود روستای شمیل را آبیاری کرده و از شمال به جنوب جریان می یابد.

این رودخانه تماشایی از دیدنی های این دهستان است که پس ازآبیاری دشت های سر راه خود از نزدیکی روستای حسن لنگی میگذرد و آب این رودخانه نسبت به سایر رودها از کیفیت خوبی برای کشاورزی و آبیاری برخوردار است.

در نزدیکی روستای حسن لنگی زمینه مناسبی جهت استفاده از زیبایی های طبیعی برای علاقه مندان به طبیعت فراهم شده است.

سیمای طبیعی روستای حسن لنگی با معماری نواحی گرمسیری همراه با مناظر گیاهان حاره ای زیبایی بس خیره کننده ای در اطراف رود ایجاد کرده است.

چشمه های آب گرم شمیل و نیان

در صورت سفر به این منطقه شمیل توصیه می کنیم تا چشمه های آبگرم این منطقه را هم ببینید، چشمه های زادمحمود و گلمن را که در دامنه کوه نیان می جوشد، از نزدیک دیده و از آب گرم این چشمه ها که گفته می شود خاصیت دارویی و آرامش دهنده دارد، استفاده کنید.

چشمه آب گرم نیان در فاصله ۹۰ کیلومتری و در شمال شرقی بندر عباس قرار دارد که آب این چشمه از شکاف سنگ های آهکی از زمین خارج می شود و عامل تشکیل آن تکتونیک صفحه ای است.

بین روستاهای کشکو و نیان و در ۶ کیلومتری چاهستان؛ غارهایی وجود دارد که به طور کامل شناخته شده نیست و اماکنی «به نام آب گُولمو» وجود دارد که از آب آن برای کشاورزی و آشامیدنی استفاده می شودبین روستاهای کشکو و نیان و در ۶ کیلومتری چاهستان؛ غارهایی وجود دارد که به طور کامل شناخته شده نیست و اماکنی «به نام آب گُولمو» وجود دارد که از آب آن برای کشاورزی و آشامیدنی استفاده می شود.

آب این چشمه در ردیف آب های سولفات کلسیم همراه با منیزیم زیاد و کلرور و سدیم گرم است که خواص درمانی زیادی دارد که علاوه بر استفاده جهت استحمام و آب درمانی برای آبیاری نخلستان های منطقه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این منطقه همچنین قنات های تاریخی زیادی دارد که طول آن ها به ۲۰ کیلومتر می رسد و کمبود آب منطقه را در فصل گرما جبران می کند.

این قنات ها به وسیله ابزار دستی در عمق زمین ساخته شده و برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین آن را با ساروج پوشانده اند.

پوشش محلی شمیل؛ از کَندوره تا مندیل

لباس محلی زنان شمیل، پوششی با استفاده از دوختی ساده و پارچه های نخی، رنگی با خوس بافی که شلوار، پیراهن، چادر و روسری را دربر می گیرد.

در گذشته تن پوش زنان شمیل، کندوره نام داشت؛ شلوار زنان نیز پولکی، خوسی و بادله ای بود.

لچک نیز یک نوع کلاه مخصوص زنان بوده که برای نگه داشتن روسری کاربرد داشته است؛ علاوه بر لچک از جلبیل خوسی، لیسی و چادر نیز استفاده می شد.

برای پوشش مردان نیز نوعی شلوار وجود داشته که به لُنگ معروف بوده و به جای کلاه از مندیل استفاده می کردند که امروز کمتر از آن استفاده می شود.

صنایع دستی در دهستان شمیل از جنس نخیلات شامل حصیربافی، سوند بافی، پَری، تولَک، تَحته، بادبزن یا همان گوزن، صنایع دستی گِلی مانند جهله و کوزه و صنایع دستی تزئین لباس زنان مانند شَک، زری بافی، کَمه دوزی، گلابتون دوزی، خوس دوزی و غیره است.

البته جدای از صنایع دستی و بافتنی یادشده و خانه داری، بانوانی برای کمک به تامین معیشت خانوده، مجبور به کارگری در زمین های زراعی بوده و دوشادوش مردان در فصل پاییز و زمستان به برداشت محصولات کشاورزی خارج از فصل مشغول هستند.

سنگ چلکا و دارکلکا؛ بازی های بومی و محلی شمیل

بازی ها و سرگرمی ها در گذشته های دور ورزش در روستاها و محلات، حال و هوای دیگری داشت . در ایام تعطیل ، اعیاد و جشن های عروسی جوانان در گوشه ای از محله گرد هم می آمدند و به بازی و ورزش مورد علاقه خود می پرداختند.

انواع بازی های محلی و سنتی از دارتوپا، دَرا، هوتا و پنجه، دارکلکا، هفت سنگ بالا، رمازا، سنگ چلکا، چشم بستکا، کچل کچلا، کرموجوکا و کل شیطونا و موریا در دهستان شمیل رایج بوده که شرح یک یک آن ها مستلزم صرف وقت زیادی است.

پیشینه تاریخی شمیل

شمیل و منطقه شمیلات در گذشته یکی از مراکز مهم مُلوک هرموز بوده که از جایگاه سیاسی بالایی در جنوب کشور بر خوردار بوده و در طول تاریخ دستخوش فراز و فرودهای زیادی شده است.
شمیلات شامل باغان، تخت (تغ)، سردره، چاه خرگ، چاه فعله، جلابی، شغو، چوچ، حسن لنگی، کشکو، قلعۀ قاضی، گودو، نانگ و دروز بود که شمیل مرکز این ناحیه است.

بخش شمیل با ٣٩ روستا و ۱۸ هزار و ۳۳۳ نفر جمعیت است که ظرفیت های صنعتی و کشاورزی بخش شمیل دارای ۶ هزار هکتار زمین زراعی و ۲ هزار هکتار باغی و همچنین ۵۲ هکتار گلخانه بوده است. شمیل با وجود داشتن موقعیت های مناسب سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی و گردشگری به جایگاه واقعی خود در استان هرمزگان نرسیده و نیازمند به توجه بیشتر است.

1