کرمان جز پنج استان برتر جذب بازدیدکننده نوروزی

29 مارس 2023 - 18:40 dsfr.ir/kn59c

کرمان جز پنج استان برتر جذب بازدیدکننده نوروزی
ابوذر احمدی زاده
گردشگران نوروزی در باغ جهانی کرمان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان اعلام کرد: دیار کریمان جزو پنج استان برتر کشور در زمینه جذب بازدیدکننده های موزه ها، پایگاه های میراث فرهنگی و اماکن تاریخی قرار گرفت.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، فریدون فعالی افزود: خوشبختانه آمار بازدید از اماکن تاریخی استان کرمان نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: از ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ تا هشتم فروردین ۱۵۵ هزار و ۲۱۴ نفر از اماکن تاریخی این استان دیدن کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد بازدیدکنندگان مربوط به باغ شاهزاده ماهان با ۵۷ هزار و ۹۲۶ نفر، حمام گنجعلیخان ۳۵ هزار و ۴۶۵ نفر و ارگ تاریخی بم ۳۱ هزار و ۹۱۱ نفر بوده است.

میراث فرهنگی کرمان در تماس با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که غیر از کرمان سایر استان های برتر در جذب بازدیدکننده تهران، اصفهان، فارس و لرستان بوده اند.

گفتنی است، کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.

1