29 مارس 2023 - 22:55

هرآنچه برای ثبت نام حج 1402 باید بدانید

3 مارس 2023 - 08:20 dsfr.ir/sz7h4

هرآنچه برای ثبت نام حج 1402 باید بدانید
دنیای سفر
خانه کعبه در عربستان

سازمان حج و زیارت با ارائه توضیحاتی درباره ممنوع الخروجی، کارت واکسن کرونا و تفاوت هزینه ها در حج، به متقاضیان این سفر هشدار داد: در صورت پرداخت نکردن هزینه سفر حج در مهلت تعیین شده و یا طی نکردن مراحل پزشکی، انصرافی تلقی شده و نوبت شان باطل خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر»، مناسک حج از تیرماه ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد و ایران با ۸۷ هزار و ۵۰۰ زائر در این مناسک حضور خواهد داشت. ثبت نام در کاروان های حج بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت از دهم اسفندماه به ترتیب اولویت های اعلام شده، آغاز می شود و متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir کاروان مورد نظر خود را انتخاب و مراحلی را به ترتیب طی کنند.

هزینه سفر حج قرار است در دو بخش از زائران دریافت شود که بخش نخست آن ۱۳۰ میلیون تومان اعلام شده است. بخش دوم مبلغ باقی مانده این سفر به تناسب کاروان انتخابی تعیین خواهد شد (که زمان دریافت آن از طریق مدیر کاروان به زائر اعلام می شود). به زائرانی که در سال ۱۳۹۹ در کاروان های حج تمتع ثبت نام و هزینه آن را واریز کرده بودند، اعلام شده است مبلغ مابه التفاوت هزینه سفر را در یک مرحله پرداخت کنند.

متقاضیان همچنین پس از قطعی کردن ثبت نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت کنند و با مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت نام را نزد خود نگه دارند.

چنانچه متقاضی پس از انجام رزرو و ثبت نام قطعی، در زمان بندی و مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به واریز هزینه سفر اقدام کند، منصرف از سفر تلقی شده و رزرو او در کاروان به صورت یک طرفه و سیستمی باطل می شود و درصورت تمایل به ثبت نام دوباره، باید مراحل را از ابتدا انجام دهد و با توجه در ظرفیت خالی کاروان ها اقدام کند.

متقاضیان باید در زمان مربوطه با هماهنگی مدیر کاروان نسبت به مراجعه به پزشک و مراکز پزشکی مورد نظر که از سوی مدیرکاروان معرفی می شود، اقدام کند و درصورت تأیید سلامت جسمانی و تأیید پزشک، مراحل نهایی سفر خود را دنبال کند. سازمان حج و زیارت اعلام کرده است درصورت مراجعه نکردن به موقع به پزشک و انجام ندادن معاینات مربوطه و یا تأیید نشدن استطاعت جسمانی، فرآیند ثبت نام و اعزام فرد متوقف و فرد دارای اولویت دیگر جایگزین خواهد شد.

مدیر کاروان موظف است با هم فکری و هم کاری سه نفر از افراد برگزیده از سوی زائران که در اولین جلسه آموزشی انتخاب می شوند درباره تهیه ملزومات شخصی زائران نظیر کیف و چمدان، لباس احرام و سایر موارد از قبیل نحوه انتقال به فرودگاه (که به هزینه زائر انجام خواهد شد) تمهیدات لازم را فراهم کنند. نظارت بر این گونه هزینه ها بر عهده سه نفر تعیین شده خواهد بود.

متقاضیان اعزام به حج تمتع که در کاروان ثبت نام قطعی کرده اند باید درصورت تردید به ممنوع الخروج بودن خود قبل از تشرف و در فرصت مقتضی با مراجعه به مراکز مربوطه در این باره اطمینان لازم را کسب کنند.

بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این زمینه برعهده شخص متقاضی خواهد بود.

براساس دستوالعمل وزارت حج و عمره عربستان، درحال حاضر یکی از شروط ورود زائران به این کشور، ارائه کارت واکسیناسیون کوئید -۱۹(کرونا) است، بنابراین همراه داشتن این کارت که نشانگر تزریق حداقل دو نوبت واکسن از واکسن های مورد تأیید وزارت بهداشت عربستان بوده، ضروری است. لازم به ذکر است که از بین واکسن های موجود در سبد واکسیناسیون کشور، واکسن های «آسترازنکا»، «اسپوتنیک» و «سینوفارم» در زمره واکسن های مورد تأیید وزارت بهداشت کشور عربستان است. ضمناً تزریق واکسن مننژیت و همراه داشتن کارت زرد مربوط به آن الزامی بوده که دراین باره سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی بعدی خواهد داشت.

 سازمان حج و زیارت همچنین درباره نحوه دریافت وجه قربانی این توضیح را داده است که پس از توافق با بانک توسعه اسلامی در عربستان و نهایی شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائران خواهد رسید تا نسبت به واریز آن به حسابی که از سوی این سازمان به آن ها اعلام می شود، اقدام کنند.

سازمان حج و زیارت همچنین درباره سرانه اسکان زائران در زمان حج توضیح داده است: با توجه به این که در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان دهی و به اجرا گذاشته می شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل ها و یا تقسیم ظرفیت ها با محدودیت هایی روبروست؛ لذا سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود ۴ متر مربع و حداکثر اسکان تا سقف ۵ نفر در هر اتاق (در مدینه منوره)، با احتساب امکانات داخل اتاق تعیین شده و سازمان حج و زیارت بر این اساس نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام کرده است.

این سازمان همچنین وعده داده که با وجود محدودیت در تعداد هتل در مدینه، تلاش خواهد کرد تا اسکان حجاج در مدینه را در نزدیک ترین هتل ها به مسجدالنبی فراهم کند. در مکه نیز با توجه به شرایط خاص اسکان، هتل های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف است که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام، زائران برای تشرف به حرم از اتوبوس های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه های اطراف حرم تردد می کنند، استفاده خواهند کرد.

این سازمان همچنین این توضیح را داده که هزینه سفر هر زائر باتوجه به هتل محل اسکان کاروان در مدینه و مکه و نیز مدت اقامت کاروان محاسبه و تعیین شده است. بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه های هر کاروان، مکان اقامت آن ها در هر یک از دو این شهر و مدت اقامت آن ها است.

همچنین، تفاوت هزینه های کاروان ها ناشی از اختلاف قیمت اجاره بهای مسکن و میانگین بازه زمانی سفر است، از این رو به متقاضیان توصیه شده است از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان خود را داشته باشند؛ زیرا به دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.

سازمان حج و زیارت همچنین اعلام کرده که در صورت دریافت مجوزهای لازم، تمام زائران مدینه اول از ایستگاه های پروازی تعیین شده مستقیماً به مدینه اعزام می شوند و از طریق جده به ایستگاه های پروازی خود در ایران بازخواهند گشت. همچنین زائرین مدینه دوم نیز از ایستگاه های پروازی خود مستقیماً به جده اعزام خواهند شد و در مراجعت از فرودگاه مدینه باز خواهند گشت.

چگونه برای حج ثبت نام کنیم؟

مقدمه

سازمان حج و زيارت در راستای ايجاد رفاه و سهولت بيشتر برای متقاضیان سفر حج تمتع سعی کرده از مرحله پیش ثبت نام و ودیعه گذاری تا مرحله اعزام عملیات مکانیزه انجام شود و کم ترین رفت و آمد زائر به دفاتر سازمان انجام پذیرد.

فرآیند پیش ثبت نام و ودیعه گذاری

ودیعه گذاری در حج تمتع از طریق بانک ملی انجام میگردد و نوبت بندی براساس تاریخ ودیعه گذاری است که فرد با مراجعه به نزدیک ترین شعبه بانک انجام می دهد. (فعلا با توجه به حجم یک میلیون نفر در صف، ودیعه گذاری متوقف شده است.

اطلاع رسانی جهت رزرو و انتخاب کاروان حج تمتع

 • صدور اطلاعیه سازمان مبنی بر شرایط و اولویت اعزام بر اساس تاریخ ودیعه گذاری حج تمتع
 • ارسال نامه به دفاتر استان به منظور اطلاع رسانی های مقتضی در سطح استان
 • مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات
 • اعلام در سایت سازمان www.haj.ir
 • اعلام در سایت های استانی

رزرو و ثبت نام در کاروان جهت تشرف به حج تمتع

 • زائر از دو طریق میتواند رزرو و کاروان خود را انتخاب کند
 • طریق اول از منزل و از سایت سامانه رزرو حج تمتع haj94.haj.ir (و طریق دوم مراجعه به دفاتر کاروان های حج و از طریق hajkarevan.haj.ir)
 • مراجعه به کاروان با مدارک اعلام شده جهت قطعی کردن ثبت نام کاروان
 • دریافت فیش پرداخت اعزام
 • معاینه زائر
 • بیمه کردن زائر
 • ارائه کلاس های آموزشی توسط کاروان
 • صدور کارت زائر

اعزام

 • دریافت ویزا توسط سازمان حج و زیارت
 • صدور مجوز بلیط برای زائرین کاروان
 • اعزام و ثبت صورجلسه اعزام (پرواز)

خدمات ایام سفر

 • تغذیه متمرکز
 • تدارکات متمرکز
 • حمل و نقل درون شهری
 • حمل و نقل برون شهری
 • حمل و نقل ایام تشریق
 • خدمات درمانی
 • خدمات بیمه ای

مدارک مورد نیاز

 • شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ پرواز

انصراف پس از ثبت نام قطعی

اگر زائری پس از پرداخت پول به هر دلیل تصمیم به انصراف گرفت، با مراجعه به کاروان و یا استان فرم انصراف از سفر، از کاروان انصراف داده می شود و سند آن پایدار می شود. این بدین معنی است که اصل مبلغ سند بلوکه می شود و مابقی مبلغ پرداختی زائر عودت داده می شود.

ثبت انصراف توسط کارگزار (تا قبل از ارسال به روادید) یا استان (بعد از ارسال به روادید) و پایدار کردن اتومات سند - تحویل رسید جهت مراجعه به بانک و دریافت

1