6 دسامبر 2023 - 03:39

کشف شهر ۱۸۰۰ ساله در مصر

26 ژانویه 2023 - 06:00 dsfr.ir/na64q

کشف شهر ۱۸۰۰ ساله در مصر
فرانس 24
کشف شهر ۱۸۰۰ ساله در اقصر مصر

باستان شناسان مصری اعلام کردند که یک شهر مسکونی کامل دوره رومی را در شهر «اقصر» کشف کرده اند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری فرانسه، باستان شناسان مصری اعلام کردند که یک شهر کامل یک هزار و ۸۰۰ ساله متعلق به دوران رومی را در قلب شهر «اقصر» واقع در کشور مصر کشف کردند.

به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، قدمت این شهر که اخیرا کشف شده است به قرن دوم و سوم میلادی بازمی گردد و قدیمی ترین و مهم ترین شهری است که تاکنون در کرانه شرقی «اقصر» کشف شده است.

«وزیری» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که چندین ساختمان مسکونی به همراه دو برج کبوتر (بنایی که به عنوان محل نگهداری کبوتر استفاده می شد) و تعدادی کارگاه آهنگری در این شهر کشف شده است.

محققان درون این کارگاه ها مجموعه ای از ظرف ها، ابزارها و سکه های رومی از جنس برنز و مس کشف کردند.

این اکتشاف از این نظر نادر محسوب می شود که بیشتر یافته های باستان شناسی اقصر در بخش غربی آن صورت می گیرد. در این بخش از اقصر «دره پادشاهان» واقع شده است.

در آوریل سال ۲۰۲۱، مقام های مصری از کشف «شهر گمشده طلایی» سه هزار ساله در بخش غربی اقصر خبر دادند. باستان شناسان از آن شهر به عنوان بزرگترین شهر باستانی یاد می کنند که تاکنون در مصر کشف شده است.

مصر در سال های اخیر از چندین یافته باستان شناسی رونمایی کرده است. منتقدان معتقدند که در جریان این مجموعه اکتشافات، جلب توجه رسانه ها به تحقیقات مفصل علمی ترجیح داده می شود.

فرانس 24

اما این اکتشافات نقش بسیار مؤثری را در احیای صنعت مهم گردشگری مصر داشته اند، که سال ها تحت تاثیر ناآرامی های سیاسی قرار گرفته بود و با شیوع ویروس کرونا نیز آسیب دید.

دولت مصر قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ سالانه ۳۰ میلیون گردشگر را به مصر جذب کند، این درحالی است که پیش از همه گیری ویروس کرونا شمار سالانه گردشگران این کشور ۱۳ میلیون نفر بود. یکی از برنامه های دولت مصر برای جذب گردشگرِ بیشتر به این کشور، افتتاح «موزه بزرگ مصر» است که در نزدیکی اهرام جیزه ساخته شده و برنامه افتتاح آن بارها به تعویق افتاده است.

مصر که ۱۰۴ میلیون نفر جمعیت دارد، اکنون با بحران شدید اقتصادی دست و پنچه نرم می کند و صنعت گردشگری آن ۱۰ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و حدود ۲ میلیون شغل را در بر گرفته است.

1