23 ژوئن 2024 - 17:59

چرا تابلوی پیکاسو در ایران جنجالی شد؟

9 ژانویه 2023 - 11:00 dsfr.ir/jh3pj

چرا تابلوی پیکاسو در ایران جنجالی شد؟
beachamjournal.com
تابلوی «مرگ دلقک گیتاریست» واقعی یا جعلی؟

«تابلوی پیکاسو در موزه ملی ایران اصل نیست»؛ خبری که مدت زمان زیادی از انتشار آن نمی گذرد اما سر و صدایی در رسانه ها به پا کرده است.

به گزارش «دنیای سفر» یک کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی که این خبر را اعلام کرده، می گوید این اثر چاپی است و حدود ۵۰ سال قبل به صورت دیجیتالی چاپ شده. اما این نکته ی به ظاهر جزئی که در بیانیه موزه ملی ایران نیز تأیید شده، با تاریخچه ی چاپ دیجیتال در هنر معاصر همخوانی ندارد.

تشخیصِ اصل بودن یا نبودن یک اثر هنری به ویژه وقتی که در زمان دوری خریداری شده باشد، کار چندان آسانی نیست. بررسیِ این موضوع الزاما پژوهش و بررسی مرمت گران آثار تاریخی و فرهنگی و کارشناسان اصالت سنجی آثار هنری را طلب می کند که با دقت و روش های مختلفی باید این موضوع را بررسی کنند.

«مرگ دلقک گیتاریست» عنوان اثری از پیکاسو است که با حواشی پیش آمده پیرامون اصل بودنِ آن، از این قاعده ی کلی جدا نیست. در همین راستا پژوهشگران آثار تاریخی و فرهنگی برای بررسیِ موضوع اصالت این اثر که در مخزن موزه ملی ایران نگهداری می شود، وارد عمل شده و نکات تازه ای را کشف کرده اند.

فتح الله نیازی نام پژوهشگری است که یافته هایش نشان می دهد: «این تابلو یک چاپ دستگاهی روی کرباس در حدود ۵۰ سال پیش بوده است.»

نکته ای که موزه ملی ایران نیز در بیانیه خود درباره ی این اثر بر روی آن تأکید دارد: «اثر مورد نظر یک چاپ دیجیتال روی بوم از یکی از آثار معروف پابلو پیکاسو موسوم به مرد دلقک در حال نواختن گیتار است.»

این اظهارات و یافته ها اما به جایِ آنکه به شفاف شدنِ مسائل پیرامون تابلوی پیکاسو کمک کند، سوالات بیش تری را به وجود می آورد. یکی از اصلی ترین سوالات پیرامون این اثر نه چندان شناخته شده پیکاسو، این است که چطور می شود درحالی که پیشینه ی چاپِ دیجیتالی آثار هنری، به دو دهه ی اخیر باز می گردد، اثری از پیکاسو که گمان می رود اواخر دوره ی پهلوی خریداری شده، چاپ دیجیتالی باشد؟

برای بررسی دقیق تر این موضوع به نظر می رسد که ابتدا باید گذری به پیشینه ی چاپ آثار هنری داشته باشیم.

سعید باباوند کارشناس چاپ آثار هنری در این زمینه به ایسنا گفته بود: چاپ دستی اثر هنری نقطه ی عطفی در تاریخ هنر محسوب می شود که از دوران رنسانس توجه هنرمندان را جلب کرد و از قرن هفدهم توانست تا به عنوان اثر مستقل جای خود را پیدا کند. به این ترتیب هنرمند شروع به تولید نوعی از اثر قابل تکثیر در مقابل اثر یونیک کرد.

آنچه چاپِ دستی اثر هنری را از چاپِ دیجیتال متمایز می کند و در کنارِ اصل اثر به آن ارزش می بخشد، این است که در هنر چاپ دستی خودِ هنرمند چاپ کار است و مستقیما کار را چاپ می کند و این یعنی حتی اگر اثری چاپِ دستی باشد بازهم جعلی نیست چراکه تکثیرِ آن به دست خود هنرمند صورت گرفته و در حکم اصلِ اثر است.

درواقع چاپ اثر هنری بازتولید نیست بلکه خودش یک اثر مستقل است و خلق اثر هنری محسوب می شود. به علاوه اینکه حتما تحت اشراف هنرمند و با امضای هنرمند انجام می شود. در حکم نسخه اصلی است و هر هنرمندی خودش می داند با چاپکارش چطور معامله کند. درصد بگیرد، تعدادی از آثار را بگیرد یا امتیاز بفروشد.

در ادامه ی بررسی موضوع اصالت اثر پیکاسو در موزه ملی ایران خبرنگار ایسنا با چندین کارشناس اصالت سنجی آثار هنری تماس گرفت اما اغلب آن ها به دلایل گوناگون حاضر به مصاحبه درباره ی این موضوع نشدند.

در این میان اما یک کارشناس اصالت سنجی آثار هنری که نمی خواهد نامش فاش شود، با تأیید این موضوع که اثرِ پیکاسو نمی تواند یک نمونه ی چاپ دیجیتالی باشد، تأکید می کند که برای اظهار نظر دقیق درباره ی این موضوع باید اصل اثر را ببیند. او در عین حال اظهار می کند: «ما مشابه این کارها را از هنرمندان صاحب نام دنیا داریم. اما اصل آن را نداریم. برخی موزه ها از جمله دفتر فرح پهلوی گاهی چون نمی توانستند کارهای اصل را بخرند، اقدام به خرید آثاری می کردند که به صورت ری پروداکشن چاپ می شدند و پشت آن هم سرتیفیکیت دارد که این نسخه چند از چند است و شماره ی تیراژ، پشت آن قرار دارد. برای مثال ممکن است از هر کاری ۱۵۰ تا چاپ شده باشد.»

او در ادامه بیان می کند: «در اواسط قرن ۱۹ به بعد به دلیل اینکه کارهای هنرمندان صاحب نام، خیلی گران بود، تمام کشورها و موزه ها شروع به خرید ری پروداکشن ها کردند. باید توجه داشت که در این کارها شماره ی نسخه ها فرق می کند؛ یکی نسخه ی پنجم و یکی نسخه ی پنجاهم را خریداری کرده است. این آثار ری پروداکشن هایی هستند که خریداری شده و اکثرا فکر کرده اند که اصل هستند اما نیست. اثر پیکاسو نمی تواند چاپ دیجیتال باشد و پژوهشگر در این زمینه اشتباه کرده است؛ چراکه پیشینه ی چاپ دیجیتالی با این اثر همخوانی ندارد.»

این کارشناس هنر، درباره ی ابعادِ سیاسی تابلوی پیکاسو چنین فکر می کند: «من درباره ی این موضوع که اصل تابلو عوض شده یا نه نمی توانم اظهارنظری کنم. ما در موزه ها امین اموال داریم. باید ببینیم که او چه زمانی کار را تحویل گرفته است و در صورتِ اموال که به وزارت دارایی و اداره کل موزه ها می رود چه چیزی نوشته شده است. اگر نوشته شده که اثر اصل بوده و به عنوان اثری از پیکاسو قیمت گذاری شده و قیمتش را میلیون دلاری گذاشته اند و اصل اثر را تحویل داده اند، شاید این نظر که به جایِ کارِ اصلی اثر چاپی گذاشته اند، درست باشد.»

او در عین حال تأکید دارد: «من نمی توانم تا زمانی که مشخص نشده چه زمانی این کار به موزه تحویل داده شده، چه کسی تحویل داده و بین چند نفر دست به دست شده، کسی را زیر سوال ببرم.»
این کارشناس اصالت سنجی آثار هنری اضافه می کند: «باید دقیقا از مسئول موزه سوال شود که این کار اصلا چه زمانی وارد موزه شده است؟ در زمان پهلوی اول بوده یا پهلوی دوم؟ در صورتی که از این اموال تهیه شده، آیا به عنوان اثر اصلی ثبت شده است؟»

او در آخر جمع بندی می کند: «آن چیزی که مسلم است، این است که کار دیجیتالی نیست. باید مشخص شود که در مشخصات اثر چه چیزی نوشته شده است. اگر زمان تحویل کار بعد از انقلاب باشد، روی کار رنگ گذاشته اند و خواسته اند که به عنوان اثر اصل بفروشند اما اگر قبل از انقلاب باشد، کار ری پروداکشن است و بازهم چاپ دیجیتالی نمی تواند باشد.»

1