ممنوعیت واردات فرش دستباف ایرانی به آمریکا لغو شد

25 اوت 2015 - 09:00 dsfr.ir/us0sq

ممنوعیت واردات فرش دستباف ایرانی به آمریکا لغو شد
نمایشگاه صنایع دستی تهران - عکس از میثم رودکی

رئیس مرکز فرش از قرار گرفتن لغو ممنوعیت واردات فرش دستباف ایرانی به بازار آمریکا در پیش نویس برجام خبر داد و گفت: در توافقات وین زمینه ای فراهم شد تا پای فرش ایران مجدد به بازار آمریکا باز شود.

حمید کارگر گفت: در سال های گذشته فرش دستباف از دهه های اوج خود که در آن صادرات به لحاظ کمی، رشد مناسبی داشته فاصله گرفته و در سال 92 به 314 میلیون دلار رسیده که در دهه های اخیر کمترین عدد بوده است.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران افزود: از اوایل سال 93 روند کاهشی صادرات فرش دستباف متوق و روند افزایش صادرات آغاز شده است که البته هنوز راضی کننده نیست ولی تا حدودی التیام بخش است.

کارگر تصریح کرد: در پایان سال 93، 314 میلیون دلار صادرات فرش دستباف که در سال 92 اتفاق افتاده بود، به 330 میلیون دلار رسید که به لحاظ وزنی و ارزشی از رشد مناسبی برخوردار بود اما اتفاق تازه ای که امسال رخ داده، لغو ممنوعیت واردات فرش به آمریکا است که این یک اتفاق خوشایندی است که در بازار سنتی فرش دستباف ایران رخ داده است.

به گفته وی، آمریکایی ها از مشتریان قدیمی و آشنای فرش دستباف ایران هستند که با توافق هسته ای، مجدد پای فرش دستباف ایران به بازار آمریکا باز خواهد شد. در سال 2010 بیش از 16/5 درصد از بازار صادراتی ایران، آمریکا بوده و بیش از 80 میلیون دلار صادرات فرش را به خود اختصاص داده است اما اکنون رقبا این بازارها را به دلیل تحریم، تصاحب کرده اند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ابراز امیدواری کرد با بهبود مناسبات سیاسی و با قرار گرفتن لغو تحریم فرش در توافق اخیر هسته ای، امیدواریم در سال 2016 شاهد جهش صادراتی فرش دستباف باشیم.

گفتنی است؛ بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف، یکشنبه 1 شهریور با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی فرش دستباف آغاز به کار کرد. این نمایشگاه از 1 تا 7 شهریورماه با 700 غرفه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1