25 سپتامبر 2023 - 17:27
با اعلام هشدار سیل در فیروزکوه

ورود به «تنگه واشی» ممنوع شد

11 اوت 2022 - 17:30 dsfr.ir/9a79e

ورود به «تنگه واشی» ممنوع شد
میثم رودکی
تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه های گردشگری است که در مسیر جاده هراز پشت تونل وانا قرار دارد.

همزمان با ادامه هشدار وضعیت نارنجی سیل در فیروزکوه، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان از تعطیلی تمام جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری فیروزکوه تا پایان مردادماه و جلوگیری از ورود گردشگران به منطقه «تنگه واشی» خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، محمد حسن باب الحوایجی رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزکوه - گفت: به دلیل پیش بینی بارش های رگباری و جاری شدن سیل و با مصوبه ستاد بحران شهرستان فیروزکوه، از ورود گردشگران به جاذبه های گردشگری، روستاها و مسیرهای طبیعتگردی این شهرستان تا ۳۱ مردادماه جلوگیری می شود.

او افزود: تمام دستگاه های اجرایی و انتظامی در راستای اجرای مصوبه ستاد مدیریت بحران تلاش می کنند تا از ورود گردشگران به ویژه در منطقه «تنگه واشی» و روستای «جلیزجند» جلوگیری شود.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری فیروزکوه همچنین گفت: در صورت پیش بینی ادامه بارش ها، تعطیلی جاذبه های گردشگری این شهرستان ادامه خواهد داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز از گسترش سامانه بارشی و شروع بارش ها در برخی مناطق فیروزکوه خبر داد و با اعلام وضعیت نارنجی نسبت به احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن آب در مسیل ها، برای روزهای پایانی هفته هشدار داد و از همه شهروندان و گردشگران خواست، ضمن اجتناب از فعالیت های گردشگری و حضور در حاشیه رودخانه ها نسبت به ترددهای درون و برون شهری به ویژه مناطق جنوبی شهر فیروزکوه از جمله چمن کلفور، خیابان تختی و خیابان پاسداران احتیاط لازم را داشته باشند و از توقف در این نقاط خودداری کنند.

با وجود این هشدارها اما اجرای تورهای تنگه واشی بدون ممانعت و محدودیت برای روزهای پیش رو و در ادامه ماه مرداد، در حال تبلیغ است. روز گذشته نیز تعدادی از گردشگران در منطقه تنگه گرفتار سیلاب شده بودند که مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران از نجات ۱۸ نفر تا کنون خبر داده است. شاهین فتحی گفته بود: به علت صعب العبور بودن منطقه و نبود امکان دسترسی جاده با توجه به جاری شدن سیلاب، یک فروند بالگرد برای نجات جان این گردشگران به منطقه تنگه واشی اعزام شد.

تنگه واشی در فاصله حدودی ۱۷ کیلومتری فیروزکوه و در مسیر روستای جلیزجند واقع شده که با وجود آبشار، حوضچه های عمیق آبی و رودخانه، یکی از تفرجگاه های تابستانی تهرانی ها به شمار می آید و معمولا در فصل تابستان و از نیمه مردادماه با ازدحام جمعیت و انبوه گردشگران مواجه است.

1