15 مارس 2023 - 23:44
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ:

کلاهبرداری با وعده تورهای لحظه آخری

23 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/6r2e4

سرهنگ محمدمهدی کاکوان، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ گفت: چندی پیش تعدادی از شهروندان با مراجعه به پلیس اعلام کردند از فردی تورها یا بلیت هایی به مقاصد مشهد و کیش خریداری کرده اما پس از واریز مبلغ، فروشنده از دسترس خارج شده یا اینکه بلیت جعلی بوده است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در مورد كلاهبرداری با عنوان تورهای مسافرتی گفت: شاکیان در اظهاراتی مشابه به مأموران اعلام کردند در سایت های اینترنتی یا شبکه های اجتماعی با فردی به نام "هشوتن" آشنا شدند و این فرد ادعا کرد به دلیل ارتباطی که با آژانس های مسافرتی و دفاتر هواپیمایی دارد می تواند تورهای لحظه  آخری را با نصف قیمت برایشان خریداری کند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه متهم شماره موبایلی را به مال باختگان اعلام و از آن طریق شماره حسابی را برای واریز وجه برایشان پیامک کرده بود، افزود: این فرد برای برخی از شاکیان بلیتی جعلی از طریق ایمیل ارسال کرده و برخی دیگر از شاکیان نیز پس از واریز پول به حساب این فرد دیگر موفق به صحبت با وی نشده اند.

کاکوان ادامه داد: با کسب این اطلاعات تیمی از کارآگاهان پلیس فتا، رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند و با استفاده از شیوه مهندسی معکوس و دیگر شیوه های پلیسی، متهم را دستگیر و به مقر پلیس منتقل کردند. کاکوان با بیان اینکه متهم 31 سال دارد، گفت: در بررسی سوابق این فرد که خود را "هشوتن" می نامید مشخص شد وی سابقه دار بوده و پیش از این نیز به اتهام کلاهبرداری مدتی را در زندان سپری کرده است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به بازجویی از متهم دستگیر شده گفت: این فرد در اعترافات خود به 9 فقره کلاهبرداری از شهروندان تهرانی به بهانه فروش بلیت یا تورهای کیش و مشهد اعتراف کرد. با وجود اینکه متهم به این تعداد کلاهبرداری اعتراف کرده اما در بررسی از سیستم های نرم افرازی وی مشخص شد این فرد با همین عنوان هشوتن از شماری از ساکنان زنجان، قم، مشهد و... نیز کلاهبرداری کرده است که در این خصوص تحقیقات ادامه دارد.

وی از افرادی که به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته و پس از حضور در فرودگاه از خیالی و جعلی بودن بلیت خود مطلع شده اند، خواست چنانچه مشخصات فرد کلاهبردار با این فرد مشابه است، از طریق مراجعه یا تماس با پلیس فتای تهران بزرگ موضوع را اطلاع دهند.

رئیس پلیس فتای پلیس تهران بزرگ در هشداری به شهروندان گفت: موضوع تورهای ارزان قیمت و لحظه آخری موضوعی است که در برخی از آژانس های مسافرتی رواج دارد و این به این معنا نیست که تمام تورهای لحظه آخری به منظور کلاهبرداری از شهروندان تبلیغ می شود؛ بنابراین لازم است کسانی که قصد خرید تورها یا بلیت های ارزان قیمت را دارند پس از تماس با شماره تلفن های تبلیغاتی حتما آدرس و شماره تلفن ثابت آژانس مسافرتی را دریافت و پس از اطمینان از صحت وجود چنین آژانسی اقدام به خرید بلیت کنند.

وی افزود: هیچ گاه شهروندان نباید به صرف یک شماره تلفن همراه و ادعای فردی ناشناس که می گوید می تواند بلیت ها یا تورهای ارزان قیمت خریداری کند، به وی اعتماد و مبلغی را پرداخت کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1