ماجرای توقف ۲۰ اروپایی در مرز ایران چیست؟

19 ژوئیه 2020 - 13:00 dsfr.ir/lx5tg

ماجرای توقف ۲۰ اروپایی در مرز ایران چیست؟
tarafdari.com
تصویر مربوط به این خبر نیست

۲۰ گردشگر اروپایی که با کمپرهای خود به ایران سفر کرده بودند، هنگام خروج از مرز بازرگان و ورود به خاک ترکیه، متوقف شده اند. معاون گردشگری کشورمان می گوید: مشکل ترکیه است که به دلیل محدودیت های کرونا، به این گردشگران اجازه ورود نمی دهد. درحال هماهنگی با مقامات و گمرک ترکیه هستیم تا این مشکل برطرف شود.

ترکیه همزمان با شیوع ویروس کرونا، از اسفندماه سال گذشته مرزهای مشترک با ایران را بست و اجازه تردد به مسافران از مرزهای هوایی و زمینی را نداد. اعمال این محدودیت، حالا گردشگران اروپایی که زمینی در حال سفر هستند را به دردسر انداخته است. مقامات محلی در استان آذربایجان غربی می گویند ترکیه پاسخگوی مشکلی که به وجود آمده است، نیست.

طبق اطلاعاتی که اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو منتشر کرده، این ۲۰ گردشگر از سوئد، اسپانیا، فرانسه و آلمان هستند که با اتومبیلهای ون و کمپر سفر می کنند و به انگیزه طبیعت و کویرگردی وارد ایران شدهاند اما هنگام خروج از مرز و ورود به خاک ترکیه، با ممانعت گمرک این کشور مواجه شدند. برخی از این گردشگران نزدیک به ۲۰ روز است پشت مرز ترکیه معطل مانده اند.

علی خورابلو ـ مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ماکو گفته است: پس از پذیرش نکردن گمرک ترکیه، این گردشگران با همکاری میراث فرهنگی ماکو و مسؤولان به درخواست خودشان در روستای تاریخی و سایت گردشگری «سنگر» مستقر شده اند و ترجیح داده اند در کمپرهای خود اقامت داشته باشند. این گردشگران بین سه تا ۲۰ روز است که در شهرستان ماکو مستقرند و از نظر تامین غذا و امنیت مشکلی ندارند.

شهرستان ماکو در شمال آذربایجان غربی واقع شده که در مسیر مرز بازرگان قرار دارد، مرزی که یکی از مبادی مهم ورود و خروج مسافر به شمار می آید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1