5 اکتبر 2021 - 20:32

سه راهی جبران پروازهای کنسلی

25 ژوئن 2020 - 11:00 dsfr.ir/xu9td

سه راهی جبران پروازهای کنسلی
alibaba.ir
سفر هوایی

پس از همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان کلیه خطوط هوایی جهان مرزهای هوایی خود را برای مسافرت و جابه جایی مسافر بستند و پروازهای خود را لغو کردند یا به حالت تعلیق درآوردند. این امر ضربه سهمگینی به چارچوب و پیکر این صنعت وارد کرده و منجر به خسارت های بسیار و بعضا جبران ناپذیری بر آژانس های هواپیمایی شده است.

با کنترل نسبی بیماری کووید-۱۹ و براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل آژانس های هوایی به منظور شروع دوباره فعالیت های خود و جبران تدریجی خسارت ها امکان پروازهای محدود را ایجاد کردند و از اول ژوئن به شکل بسیار محدود برخی پروازها برقرار شد.

خسارت های ناشی از پاندمی کرونا تنها محدود به آژانس های هوایی نبوده بلکه مسافران نیز دچار چالش و تنش های بسیاری برای دریافت مبالغ پرداختی پس از لغو و کنسل شدن پروازهای خود شدند. آژانس های هوایی باتوجه به خسارت های گسترده بر اقتصاد و اشتغال خود امکان استرداد کامل مبالغ به تمامی مشتریان خود را نداشتند بدین منظور راه حل های گوناگونی را پیش روی مسافران قرار داده اند که هر دو طرف معامله یعنی مسافران و آژانس های هواپیمایی از این قضیه منتفع شوند و ضررهای وارده تا حدودی جبران شود.

آژانس های هواپیمایی اصولا سه راهکار دریافت «مایلج»، «استرداد کامل وجه» یا «برقراری اعتبار سفر تا پایان سفر» را پیش روی مسافران خود قرار داده اند. به گزارش «دنیای اقتصاد» باوجود اینکه آژانس حمل ونقل هوایی اتحادیه اروپا (EASA) تمام فرودگاه های ایران را به لحاظ بهداشتی و استانداردهای مورد نظر در شمار فرودگاه های ایمن در برابر کرونا معرفی کرده است؛ با این حال آژانس های هواپیمایی خارجی به ویژه آژانس های بسیار فعال خارجی کشورهای همسایه به عنوان یکی از فعال ترین آژانس های هوایی در ایران امکان پرواز از مبدأ ایران را به تعویق می اندازند و در خوش بینانه ترین حالت احتمال آغاز پروازها از اول آگوست (۱۱ مرداد) امکان پذیر است و این تاریخ می تواند همچنان به تعویق بیفتد.

شرکت های هواپیمایی ترکیه از اول جولای (۱۱ تیر) امکان پرواز از ۲۲ مقصد در ۱۹ کشور را فراهم می کنند و تا اول سپتامبر (۱۱ شهریور) این رقم به ۹۰ مقصد خواهد رسید. باتوجه به آمارهای اعلام شده پرواز از مبدأ ایران در اولین گروه پروازها قرار ندارد و احتمال ادامه دار بودن این روند تا سپتامبر بسیار قوی است.

آژانس های هواپیمایی کشورهای نزدیک و همسایه به منظور استرداد مبالغ بلیت های کنسلی و پروازهای لغو شده باتوجه به تاریخ پروازها راه حل هایی را پیش روی مشتریان خود قرار داده اند. مسافرانی که تاریخ پرواز آنها تا ۲۰ مارس ۲۰۲۰ بوده به دو روش امکان استرداد مبالغ خود را دارند. این مسافران می توانند مبالغ پرداختی خود را به طور کامل دریافت کنند یا سفر خود را تا پایان سال ۲۰۲۰ تکمیل کنند. مسافرانی که بلیت آنها از تاریخ ۲۱ مارس تا ۲۰ می بوده برای آنها سه راه حل پیشنهادی در نظر گرفته شده است. در روش اول طرح های پیشنهادی، مسافران می توانند به ازای هر ۱۰ یورو که برای بلیت های نوروزی پرداخت کرده بودند، اکنون هزار مایل دریافت کنند و اگر میزان مبلغ استردادی مثلا ۷۴ یورو باشد ۷۴۰۰ مایل دریافت خواهند کرد و این مقدار باتوجه به میزان مبلغ پرداختی به آژانس هواپیمایی متغیر خواهد بود.

مسافران در این شیوه می توانند به ازای مایل هایی که دریافت می کنند به مقصد خود یا مقاصد دیگری که تمایل دارند سفر کنند که این امر براساس میزان مبلغی که از قبل پرداخت کرده اند محاسبه می شود و اگر میزان مایل بیشتر از مبلغ پرداختی باشد باید مبلغ اضافه را پرداخت کنند. آژانس های فروش بلیت آژانس های هواپیمایی خارجی در ایران استفاده از این روش را چندان توصیه نمی کنند؛ در این شیوه ممکن است مسافر از مقدار مایلی که دریافت کرده بهره ای نبرد و هم مایل و هم وجه پرداختی خود را از دست بدهد زیرا فرصت استفاده از مایل ها تا پایان سال جاری میلادی لحاظ شده است و بعد از آن دیگر امکان استفاده از این سهمیه نخواهد بود.

راه حل دومی که آژانس هواپیمایی ترکیش ایر به مسافران خود پیشنهاد داده است اینکه مبالغ پرداختی خود را به صورت کامل و با ۱۵ درصد افزایش استرداد کنند. البته این استرداد دو ماه پس از شروع پروازها امکان پذیر است و باتوجه به اینکه آژانس های هواپیمایی به صورت دقیق زمان نهایی پروازها را اعلام نمی کنند این امر ممکن است تا اواخر سال به طول بینجامد. ضمن آنکه برگرداندن وجه بلیت های نوروزی با توجه به افزایش شدید نرخ ارز طی این فاصله در عمل باعث می شود مسافران کنسلی بازنده حتمی باشند.

سومین راه حلی که این آژانس هواپیمایی پیش روی مسافران خود قرار داده است اینکه مسافران هیچ کدام از روش های دیگر را استفاده نکرده و با به تعویق انداختن پروازهای خود تا پایان سال ۲۰۲۱ به مقصدی که قصد سفر به آن را داشتند بروند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1