خسارت ۲۲ میلیارد دلاری «کرونا» برای گردشگری جهانی

29 فوریه 2020 - 13:00 dsfr.ir/rs3kf

گردشگری جهانی

به گفته مدیرعامل شورای جهانی سفر و گردشگری، شیوع ویروس « کرونا» می تواند ۲۲ میلیارد دلار خسارت برای گردشگری جهان به بار بیاورد.

به نقل از آر اف آی، تاکنون بیش از ۲,۷۶۰ نفر که اغلب چینی بودند جان خود را در اثر ابتلا به ویروس «کرونا» از دست داده اند و بیش از ۸۱ هزار نفر در ۴۵ کشور مختلف به این ویروس مبتلا شده اند.

«گلوریا گوئوارا» - مدیرعامل شورای جهانی سفر و گردشگری - در گفت وگو با یک نشریه اسپانیایی بیان کرد: «با این که هنوز برای اطلاع پیدا کردن از این موضوع زود است، اما شورای جهانی سفر و گردشگری با همکاری موسسه تحقیقاتی «آکسفورد اکانامیک» برآورد اولیه ای انجام داده که به واسطه آن دست کم ۲۲ میلیارد دلار خسارت برای حوزه گردشگری جهانی تخمین زده شده است.»

او افزود: «این برآورد بر اساس بحران های مشابه پیشین همچون بیماری «سارس» یا ویروس «H۱N۱» و آمارهای ارائه شده درباره خساراتی که از سفر نکردن گردشگران چینی در هفته های اخیر منتشر شده، صورت گرفته است. چینی ها گردشگرانی هستند که در حین مسافرت بیش از هر گردشگر دیگری خرج می کنند.»

میزان خسارت برآوردشده که تقریبا با ۲۰.۲ میلیارد یورو برابری می کند، خوش بینانه ترین آمار احتمالی ارائه شده از سوی موسسه «آکسفورد اکانامیک» است که یازدهم فوریه منتشر شد و در خلال آن به فرضیه احتمالی کاهش ۷.۰ درصدی سفرهای خارجی توسط شهروندان چینی اشاره شد.

اما اگر بحران شیوع ویروس «کرونا» به اندازه بحران ویروس بیماری «سارس» طول بکشد، این رقم می تواند تا دوبرابر یعنی به ۴۹ میلیارد دلار نیز برسد. ویروس بیماری سارس از ماه نوامبر سال ۲۰۰۲ شیوع پیدا کرد و در جولای ۲۰۰۳ کنترل شد.

اگر مدت زمان شیوع ویروس «کرونا» بیش از بحران ویروس بیماری «سارس» باشد، خسارت واردشده می تواند به ۷۳ میلیارد دلار نیز برسد.

اقتصادهای وابسته به گردشگری چین همچون «هنگ کنگ»، «تایلند»، «ماکائو»، « فیلیپین» و « کامبوج» بیش از همه دچار خسارت خواهند شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1