بوم گردی در روستای بالای صفر درجه

13 فوریه 2020 - 17:00 dsfr.ir/lu31y

بوم گردی در روستای بالای صفر درجه
donya-e-eqtesad.com
بوم گردی

گردشگرانی که علاقه مند به سفر به مناطق کویری هستند می توانند به روستای مهرجان که حد فاصل اصفهان و یزد قرار دارد سفر کرده و در اقامتگاه بوم گردی این روستا اقامت کنند و از طبیعت بکر آن لذت ببرند.

سفر به کویر و رصد طبیعت بکر آن علاقه مندان بی شماری دارد؛ به طوری که اغلب توریست های خارجی که وارد ایران می شوند حداقل یکی از کویر های ایران را در مقاصد سفر خود قرار می دهند، زیرا آسمان صاف و رصد زیبایی های آن برای اغلب گردشگران جذابیت خاصی دارد. علاوه بر آن تپه های شنی و دریاچه های نمک نیز از دیگر مناطق بکر کشور محسوب می شود.

یکی از روستاهای کویری روستای مهرجان نام دارد که از توابع منطقه خور و بیابانک شهرستان خور در استان اصفهان است. این روستا در فاصله ۸۰ کیلومتری «روستای مصر» قرار دارد که دارای بزرگ ترین نخلستان منطقه خور و بیابانک است. جمعیت این روستا حدود ۲۵۰ نفر است که اکثر آنها به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند. درواقع این روستا حدود ۴ ساعت از اصفهان فاصله دارد و در فاصله سه ساعت و نیمه با یزد قرار گرفته است. بهترین زمان برای سفر به این روستا اواخر پاییز و نیمه زمستان است و تعداد مسافران آن در نیمه دوم سال و فروردین ماه نیز قابل توجه است، اما به علت گرمای هوا از نیمه اردیبهشت ماه گردشگران از این منطقه استقبال نمی کنند. یکی از مکان های دیدنی این روستا مسجدی با نام غیاث الدین است که قدمتی ۲۰۰ ساله دارد. در این روستا یک آب انبار قدیمی وجود دارد که به سفره خانه تبدیل شده است.

گردشگرانی که علاقه مند به سفر به کویر و اقامتگاه های سنتی هستند می توانند به این روستا سفر کرده و در یکی از اقامتگاه های بوم گردی آن اقامت کنند. این اقامتگاه بوم گردی در واقع یک خانه قدیمی بازسازی شده است که دارای ۱۱ اتاق در دو طبقه است که ظرفیت هر اتاق آن طوری است که حدود ۴ تا ۷ نفر می توانند در آنها اسکان داشته باشند. به دلیل حفظ بافت سنتی این اقامتگاه بوم گردی شرایط خواب توریست های اسکان داده شده کف خواب است به طوری که برای هر نفر در اتاق ها تشک، بالشت و پتو قرار داده شده است. ظرفیت اسکان این اقامتگاه حدود ۴۵ نفر است. تمامی دیوارهای این بوم گردی (حتی دیوار اتاق ها) با کاهگل و گچبری سفید تزیین شده است. همچنین در سقف اتاق های این اقامتگاه طاق خشتی طراحی شده است.

روبه روی این اقامتگاه سنتی یک سالن غذاخوری مختص ساکنان این اقامتگاه تعبیه شده است. در کنج حیاط بخشی مجزا به نام شاه نشین وجود دارد که فصول سرد کرسی در آن می گذارند تا مسافران از آن استفاده کنند و در وسط حیاط آن یک درخت نخل نیز وجود دارد و در طبقه دوم ساختمان یک بهار خواب بزرگ حدود ۲۵۰ متری وجود دارد که در فصولی که هوا نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است در آن میز و صندلی هایی چیده می شود تا توریست ها بتوانند از آنها برای صرف عصرانه و استراحت استفاده کنند.

گردشگران می توانند در این اقامتگاه بوم گردی با قیمت شبی ۱۳۰ هزار تومان با یک وعده ناهار، یک وعده صبحانه و یک وعده شام اقامت کنند. روبه روی این اقامتگاه بوم گردی یک موزه مملو از اشیای تاریخی است که حدود ۵ میلیارد تومان برای راه اندازی و فعال سازی آن هزینه شده. در این موزه وسایلی همچون موتور گازی قدیمی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال، دستگاه ریسندگی، دوچرخه، ظروف سفالی، ظروف مسی، ظروف نقره، ظروف طلا و سماور با ۱۲۰ سال قدمت وجود دارد. همچنین در این موزه باستانی انواع ترازو، چاقو، ساعت و پول های کاغذی و سکه ای از دوره آقامحمدخان قاجار تا به امروز نگهداری می شود.

دمای هوا در حال حاضر در روستای بوم گردی «مهرجان» حدود ۵ تا ۶ درجه بالای صفر است. این وضعیت آب و هوایی مهرجان در مقایسه با سرما و یخبندان عمده مناطق کشور، آنجا را به مقصد مناسب گردشگری آخر هفته تبدیل کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1