31 اکتبر 2020 - 00:59

اجرای ویژه برنامه سال نو چینی ها در اصفهان متوقف شد

2 فوریه 2020 - 13:00 dsfr.ir/l70qn

ایران باشکوه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: ویژه برنامه سال نو چینی ها با عنوان "ایران باشکوه" در این خطه با توجه به مباحث پیش آمده درباره شیوع ویروس کرونا و با اولویت حفظ سلامتی شهروندان، متوقف شد.

مقرر بود رویداد ایران باشکوه همزمان با سال نو و تعطیلات چینی ها از چهارم تا بیستم بهمن در تهران، اصفهان، یزد، کرمان، البرز، سمنان، فارس، قزوین، همدان و مناطق آزاد به عنوان شهرهای میزبان برگزار شود.

فریدون الله یاری روز شنبه افزود: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمان حاضر اجرای برنامه ایران باشکوه را از دستور کار خود خارج کرد و با توقف موقت پروازهای رفت و برگشت ایران به چین، اجرای این برنامه در اصفهان نیز متوقف شد.

وی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان همراه با سایر دستگاه های اجرایی از جمله دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت برای مراقبت درباره ویروس کرونا، اقدام های لازم را انجام داده است، اظهار داشت: با همه هتل ها و مهمانپذیرهای استان برای آمادگی در این زمینه، هماهنگی لازم انجام شده است.

الله یاری به جلسه امروز سفرهای نوروزی استان اصفهان اشاره و اضافه کرد: در این جلسه نیز بر موضوع مراقبت درباره بیماری ها از جمله ویروس کرونا تاکید شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه گردشگری خارجی در اصفهان بیشتر در ماه های بهار و شهریور رونق دارد، تصریح کرد: با توجه به پایین بودن تعداد گردشگران خارجی در زمستان در این استان، وقایع پیش آمده در هفته های اخیر تاثیر زیادی بر این بخش نداشت.

هراس از ویروس کرونا به میزانی رسیده است که سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت اضطراری بین المللی کرد؛ در پی شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه با اعلام وضعیت اضطراری بین المللی، گسترش روز افزون این ویروس در چین را نگران کننده عنوان کرد. 

این نگرانی نیز مدتی است که به ایران رسیده تا جایی که رویداد ایران باشکوه ویژه استقبال از گردشگران چینی، تحت تاثیر ویروس کرونا از دستور کار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خارج شد.

ولی تیموری معاون گردشگری به خبرنگار ایرنا، گفت: در روزهای گذشته ابلاغیه ای به تمام دفاتر گردشگری مبنی بر از دستورکار خارج کردن این رویداد ارسال کردیم. 

وی با بیان اینکه رفت و آمد گردشگران چینی به ایران و برعکس به حداقل رسیده است، خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم ممنوعیت اعلام کنیم ولی بهتر است گردشگران، سفرهای خود به چین را به وقتی دیگر موکول کنند.

به گفته مهدی فارسی کارشناس مسوول برنامه آنفلوآنزا و مراقبت بهداشت مرزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونا در این استان مشاهده نشد و در ۲ هفته اخیر هیچ مورد مشکوکی از ابتلا به این ویروس در بین مسافران با گذرنامه چینی نداشتیم.

مسوولان و فعالان صنعت گردشگری اصفهان پیش از مباحث پیش آمده درباره شیوع ویروس کرونا، برنامه ریزی های زیادی برای جذب تعداد بیشتر گردشگر همزمان با سال نو چینی ها انجام داده بودند.

سید علی صالح درخشان معاون سرمایه‎ گذاری و گردشگری اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به پنج برابر شدن تعداد گردشگران چینی در این استان در ۹ ماه امسال، اظهارداشت: این، بیشترین میزان رشد در بین گردشگران خارجی در اصفهان است و می تواند صنعت گردشگری را توسعه بخشد.

از ابتدای امسال تا آذر بیش از ۳۳۰ هزار گردشگر خارجی به استان اصفهان سفر کردند که بیشترین تعداد گردشگران ورودی به استان از کشورهای آلمان، فرانسه، چین، اسپانیا، ترکیه، ژاپن، یونان، تایلند و استرالیا بودند. ورود تعداد گردشگران چینی در این مدت ۲۳ هزار نفر اعلام شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1