22 نوامبر 2020 - 06:38

شش مجسمه بزرگ شهر تهران ثبت ملی شدند

30 ژانویه 2020 - 11:00 dsfr.ir/853js

شش مجسمه بزرگ شهر تهران ثبت ملی شدند

کارشناس ثبت آثار تاریخی استان تهران از ثبت ملی 6 مجسمه بزرگ این شهر در فهرست میراث ملی خبر داد.

سارا متین کارشناس ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درباره ثبت مجسمه های تهران گفت: مجسمه امیرکبیر در مدرسه دارالفنون، مجسمه دیگری از امیرکبیر در پارک ملت، مجسمه خیام در پارک لاله، مجسمه فردوسی در میدان فردوسی و مجسمه دیگری از فردوسی در موزه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، آثاری از استاد ابوالحسن صدیقی (مجسمه ساز معروف) هستند که در جلسه ثبت آثار منقول اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در فهرست میراث ملی ثبت شدند.

مجسمه میدان حُر، ساخته استاد رحیم زاده ارژنگ نیز بین آثار به ثبت رسیده قرار گرفت. سردیس دایه استاد صدیقی که در مجموعه باغ نگارستان نگهداری می شود، مجسمه سیاه نی زَن و دو سردیس دیگر از مَرد سیاه نی زن که در موزه هنرهای ملی قرار دارند، جزو ۹ اثری از آثار استاد صدیقی هستند که در فهرست ملی قرار گرفتند.

این کارشناس ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در ادامه گفت: استاد صدیقی شخصیت ممتازی است که کارهای نفیسی در سطح جهان دارد و جزو معدود مجسمه سازهایی بوده که تائیدیه های هنری جهانی را گرفته بود. مردم تهران نیز با آثار او آشنا هستند. این مجسمه ها به دلیل اهمیتشان، در این فهرست قرار گرفتند.

همچنین، ۶ در از درهای آستان حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) که در طرح توسعه شبستان ها برداشته شد، در نهایت صحت به موزه حرم حضرت عبدالعظیم (ع) انتقال داده شده بودند که به ثبت ملی رسیدند. در جلسه ثبت میراث منقول، قرآن زعفرانی منحصر به فردی نیز ثبت شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1