18 اکتبر 2019 - 09:22
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام:

وضعیت نگهداری اشیا تاریخی در گنجینه قلعه والی ایلام مناسب نیست

10 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/7468f

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: وضعیت نگهداری از اشیا تاریخی در گنجینه قلعه والی شهر ایلام مناسب نیست و احداث موزه باستان شناسی یکی از نیازهای اساسی این استان است.

عبدالمالک شنبه زاده اظهار کرد: 4000 شی تاریخی این استان در وضعیت نامناسبی در گنجینه اشیا تاریخی واقع در زیرزمین قلعه والی بدون تهویه لازم نگهداری می شود و امکان تخریب و آسیب دیدن آنها وجود دارد. قدمت این اشیا تاریخی مربوط به دوران های مختلف پیش از تاریخ تا معاصر است و از جمله آن ها می توان به مفرغ، زیورآلات، کاسه، کوزه، خنجر، کتاب، پارچه و قالی اشاره کرد.

شنبه زاده با بیان اینکه مکان جدیدی در ساختمان اداره کل میراث فرهنگی برای ساخت گنجینه اشیا تاریخی در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: 600 میلیون ریال برای تعمیرات و نصب تجهیزات این گنجینه امن هزینه می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام با بیان اینکه این گنجینه شامل قفسه بندی برای نگهداری اشیای تاریخی و آزمایشگاه است و از حداقل های استاندارد لازم از جمله تنظیم دما و رطوبت مناسب برای نگهداری اشیا تاریخی برخوردار است، گفت: نصب رطوبت سنج در این گنجینه، 900 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن از عهده میراث فرهنگی بر نمی آید. در صورت وجود مکان مناسب، ساخت گنجینه بر اساس استانداردهای بین المللی به منظور نگهداری مناسب از اشیا تاریخی و جلوگیری از فرسودگی و تخریب آنها بر اثر رطوبت و دما، 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

شنبه زاده ادامه داد: در زمینه حفاظت فیزیکی از اشیا تاریخی استان هیچ مشکلی وجود ندارد اما حفاظت فنی و شیمیایی آنها نیازمند توجه مسوولان به منظور تامین اعتبارهای لازم است.

شایان ذکر است؛ استان ایلام 1500 اثر تاریخی مربوط به دوران های مختلف دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1