برپایی شبی برای «شهر سوخته»

30 دسامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/cm31w

برپایی شبی برای «شهر سوخته»
arasbaran.org
برپایی شبی برای «شهر سوخته»

برای آشنایی با "شهر سوخته" به عنوان یکی از مهمترین مراکز شهرنشینی در شرق فلات ایران، مجله بخارا شبی را به این محوطه جهانی اختصاص داده تا در کنار بررسی آخرین وضعیت این محوطه ی تاریخی، بیشتر آن را معرفی کنند.

شهر سوخته برای نخستین بار در سال ۱۹۱۵ میلادی توسط یک باستان شناس انگلیسی مجاری الاصل به دنیای باستان شناسی معرفی شد. بعد از سال ۱۳۴۶ شمسی تا سال ۱۳۵۸ با مدت ۹ فصل توسط یک گروه باستان شناسی ایتالیایی از موسسه ایزمئو به رهبری باستان شناس ایتالیایی «ماریتسیو توزی» حفاری شد، اما با وقوع انقلاب این حفاری ها متوقف شدند.

بعد از حدود ۱۸ سال توقف در سال ۱۳۷۶ این کاوش ها توسط سازمان میراث فرهنگی وقت از سر گرفته شد تا امروز که آن ادامه دارد. در این کاوش ها مشخص شد که شهر سوخته در حدود ۵۲۰۰ سال پیش به شکل روستایی بزرگ شکل گرفت و در ۶_۷ سده به شکل شهری عظیم در آمد که پایتخت و مرکز حوزه تمدن های رودخانه هیرمند بود. آثار خانه های شخصی، کارگاه های صنعتی، بناهای بزرگ یادمانی و کوچه های جدا کننده این آثار نیز در این کاوش ها پیدا شدند. در داخل این ساختارها جزئیات گوناگون مرتبط با زندگی روزمره نیز پیدا شدند.

شهر سوخته جمعیتی حدود ۱۴ تا ۱۶ هزار نفر داشته، به همین دلیل هم گورستان عظیمی بالغ بر حدود چهل هزار نفر داشته است.

مردم شهر سوخته صنعتگران و هنرمندان قابلی بوده اند که آثار گوناگون فلزی، سفالی، چوبی و پارچه ای حصیری در آن پیدا شده است. با وارد کردن سنگ لاجورد از افغانستان و مهره سازی آنها را به سواحل جنوبی خلیج فارس و میان رودان صادر می کردند.

مردم شهر سوخته با هنر و صنعت آشنایی خوبی داشته اند. از بین آثار گوناگون قابل توجه پیدا شده در این شهر علاوه بر اشیا قبلی و فلزی، می توان به بقایای یک خط کش چوبی به دقت یک تا یک و نیم میلی متر و یک صفحه بازی چوبی که نوعی شطرنج بوده به همراه مهره های بازی و نیز یک جام سفالی نشان دهنده نوعی انیمیشن و بالاخره چشم مصنوعی ساخته شده از قیر طبیعی با مویرگ های طلایی نام برد.

شبی برای «شهر سوخته» یکشنبه هشتم دی از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه در سالن اجتماعات موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران برگزار می شود و در این نشست با حضور محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی - ، سید منصور سید سجادی – سرپرست کاوش های محوطه جهانی شهر سوخته - جبرئیل نوکنده – مدیر کل موزه ملی ایران -، بهروز عمرانی – رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری -، روح الله شیرازی – رئیس پژوهشکده باستان شناسی – و حسین مرادی درباره وجوه گوناگون تاریخی، جغرافیایی و باستان شناسی این محوطه ی جهانی صحبت می شود.

موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1