6 اکتبر 2021 - 11:05

کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد

26 دسامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/xu1xl

کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد
eghamat24.com
موزه داری

معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد: دستورالعمل حفاظت پیشگیرانه موزه ها تدوین شد و کمیته های بحران در تمام موزه ها و استان ها تشکیل شدند.

محمدحسن طالبیان در نخستین نشست تخصصی کمیته های مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه ها که با حضور مدیران موزه های ستادی تهران چهارم دی ۹۸ در وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، با بیان این که مجموعه آتش نشانی برای آموزش به کارشناسان و مدیران موزه ها اعلام آمادگی کرده به طوری که چند روز پیش این آموزش ها از موزه ملی آغاز شد و این روند ادامه خواهد داشت، گفت: دو سال است به طور جدی به موضوع بحران پرداخته ایم، پیشگیری از موضوع بحران بسیار مهم تر و ارزان تر است.

او با اشاره به این که در سال های گذشته تمام کشورها، آموزش و توانمندسازی های خود را روی موضوع پیشگیری قرار دادند تا بدانند در زمان وقوع بحران چه کارهایی باید انجام دهند، افزود: مهم این است که همکاران ما در این خصوص آموزش کامل دیده باشند و با این مباحث آشنا شوند. تا کنون همکاری نزدیکی با سازمان آتش نشانی و بخش امدادی برای آشنایی آن ها با وضعیت موزه ها داشته ایم و به این منظور چندین کارگاه در این زمینه برگزار شده است.

او با اشاره به وجود مباحث نظری و تئوری در خصوص حفاظت پیشگیرانه اضافه کرد: با این وجود معتقدیم راهکارهای عملی مهم تر هستند.

او با تاکید بر این که دستورالعمل حفاظت پیشگیرانه موزه ها تدوین و کمیته های بحران در تمام موزه ها و استان ها تشکیل شده است، گفت: تعدادی از استادان دانشگاه و دستگاه های مربوطه در این نشست حضور دارند تا به تبادل اطلاعات بپردازیم و به یک اولویت بندی مشخص برای انجام کارهای عملیاتی بیشتر برسیم.

طالبیان با اشاره به احتمال بروز حوادثی مانند آتش سوزی در همه جای دنیا، اظهار کرد: این سوانح فقط مربوط به ایران نیست بلکه به همه جای دنیا اختصاص دارد. می توان به آتش سوزی موزه برزیل، کلیسای نوتردام، حسن آباد، مسجد جامع ساری، بازار تبریز و... اشاره کرد. خوشبختانه در ایران پس از وقوع این حوادث به سرعت کار بازسازی آغاز شد و این نشان دهنده آمادگی همکاران ما است، هر چند این آمادگی باید در بخش پیشگیری نیز وجود داشته باشد.

موزه ها باید براساس دستورالعمل های ابلاغ شده به حفاظت پیشگیرانه بپردازند

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی نیز در افتتاح این برنامه، مدیریت بحران در کشور را یکی از موضوعات مهم دانست و افزود: هر موزه باید کمیته بحرانی داشته باشد و براساس دستورالعمل هایی که به آنها ارسال می شود باید عمل کنند.

او افزود: شرح وظایف درخصوص حفاظت پیشگیرانه موزه ها وجود دارد و مدیران آنها باید بر اساس آن اقدام کنند.

شناخت بحران در موزه ها از طریق بازرسی دوره ای
فاطیما محسنی دبیر کمیته مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه های کشور هم در این نشست گفت: وحدت فرماندهی، تشکیل مدیریت بحران و مرکز کنترل اضطراری، تشکیل کارگروه های تخصصی بر اساس نیازها، شناخت بحران و ریسک در موزه ها از طریق بازرسی دوره ای، اطلاعات پایش و چک لیست ها از جمله وظایف این کمیته اصلی است.

او افزود: بخشی از دستورالعمل در فاز پیشگیری شامل تهیه، تدوین مقررات و ضوابط برای اطمینان از تأمین مقاومت و امنیت در طراحی و ساخت موزه های جدید و مقاوم سازی، اصلاح و رفع معایب بالابرنده ریسک در موزه ها در معماری، مکانیکال، الکتریکال، مطالعه شناخت و شناسایی خطرهای اقلیمی، بافت، آسیب های سازه ای و غیر سازه ای موزه و تکمیل چک لیست ها، مقاوم سازی تاسیسات و معماری موزه های موجود در مقابل حوادث بر اساس ضوابط و مقررات است.

در معماری بناها باید راه فرار تعبیه شود
محمود قدیری معاون حفاظت و پیشگیر از حریق سازمان آتش نشانی درباره پیشگیری و واکنش مناسب در برابر آتش سوزی در موزه ها گفت: سازمان آتش نشانی بر دو اصل حفاظت از جان انسان ها و حفاظت از اموال و سرمایه آنها استوار است. در بخش موزه ها نگاه فنی و تخصصی داریم.

وی افزود: ساختمان ها اگر سیستم آتش نشانی و پوشش مقاومت حریق داشته باشند فرو نمی ریزند. باید استانداردهای بین المللی را از جنبه های مختلف نگاه کنیم. در معماری یک ساختمان باید راه فرار وجود داشته باشد و سیستم به گونه ای طراحی شده باشد که ایمن باشد.

علی طهرانچی رئیس کارگروه میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی نیز در سخنانی گفت: در پیشگیری از حریق دو رویکرد عامل و غیرعامل داریم. رویکردی که باید برای میراث فرهنگی داشته باشیم، رویکرد عملکردی کارا محور است. این رویکرد پس از پیشرفت علوم پایه مرتبط با حریق و شناخت بیشتر رفتار حریق از حدود دهه ۱۹۷۰ میلادی با ایمن سازی ساختمان ها با نگاه دقیق تری نسبت به شرایط خاص پروژه همراه شد.

در راستای پیشگیری، کاهش آسیب پذیری از حریق و حوادث، باید با توجه به مقیاس و اهمیت بنا یا مجموعه، تیمی متشکل از رهبر و اعضا آن با تخصص های مورد نیاز تشکیل داد به طوری که نقش هر کدام از افراد نیز مشخص، مکتوب و ابلاغ شود.

طهرانچی با بیان این که علائم گرافیکی در برخی از موزه های تهران برای نشان دادن راه فرار در مواقع بروز حوادث، کم است، اظهار کرد: باید به چیدمان اشیا توجه کرد تا امکان امداد رسانی به مجموعه ها وجود داشته باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1