موزه ملی ایران، میزبان همایش اسپانیایی ها

1 دسامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/yl9d8

همایش میراث باستان شناسی اسپانیا

مدیر کل موزه ملی ایران از برگزاری همایش «میراث باستان شناسی اسپانیا» به میزبانی موزه مادر کشور، سه شنبه ۱۲ آذر با حضور استادان دانشگاه آلیکانته و کارشناسان موزه باستان شناسی آلیکانته خبر داد.

جبرئیل نوکنده - مدیر کل موزه ملی ایران این همایش را که به دنبال نمایشگاهِ «میراث باستان شناسی اسپانیا» که آثارِ تاریخی-فرهنگی این منطقه از اسپانیا را به نمایش درآورده، زمینه ساز ایجادِ بستری مناسب برای آشنایی با فرهنگ و تمدن سایر ملل دانست و گفت: همایش "میراث باستان شناسی اسپانیا" نیز در راستای آن نمایشگاه برگزار می شود و به معرفی ابعاد و وجوه مختلف تمدن باستانی و غنی اسپانیا می پردازد.

به اعتقاد او، این برنامه علمی فرصت شناخت ویژگی های فرهنگی و هنری و گذر تاریخ در تمدن های مختلف این بخش از مدیترانه را ایجاد می کند.

وی با اشاره به این که حضور پژوهشگران و صاحبنظران در این همایش آزاد است، اظهار کرد: این همایش ۱۲ آذر در دو نوبت صبح ۱۰ تا ۱۲ و بعد از ظهر ۱۴ تا ۱۶ با حضور اساتید دانشگاه آلیکانته و کارشناسان موزه باستان شناسی آلیکانته در سالن نشست موزه ایران باستان برگزار می شود.

نمایشگاه «میراث باستان شناسی اسپانیا» با نمایشی از تمدن شرق مدیترانه از موزه باستان شناسی آلیکانته یکشنبه ۳۱ شهریور در موزه ملی ایران کار خود را آغاز کرد و قرار است تا ۲۶ فروردین ماه سال آینده در سالن نمایشگاه های موقت موزه باستان شناسی و هنر دوره اسلامی برپا باشد.

۳۰۰ اثر اسپانیایی در چهار گالری «دوران پارینه سنگی تا دوره مفرغ»، «گالری دوره های آهن، فنیقی، رومی، اسلامی، قرون وسطی»، «عصر مدرن و معاصر» و « اسناد روابط سیاسی ایران و اسپانیا در سده هفدهم میلادی» در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده اند و هر روز به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای علاقمندان است. بهای بلیت ۵۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده و به منظور ایجاد تسهیلات بیشتر برای علاقمندان و تشویق بازدیدهای خانوادگی در تعطیلات آخر هفته، روزهای پنج شنبه و جمعه بازدید رایگان است.

همچنین دانش آموزان و دانشجویان گرامی در قالب اردوهای آموزشی می توانند بدون پرداخت وجهی با فرهنگ و هنر اسپانیا آشنا شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1