ایرانگردی

شهر ماندگار کجاست؟

6 اکتبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/3c13i

شهر ماندگار

بطلمیوس جغرافیدان یونانی یکی از شهر های کشورمان را با نام ماندگار معرفی کرده است.

بطلمیوس جغرافیدان یونانی یک شهر را با نام ماندگار در تاریخ ثبت کرده است. او معتقد بود این شهر یکی از آبادترین شهر ها در تاریخ است. در اینجا باید گفت شهری که با نام ماندگار در تاریخ ثبت شد، امروز با نام مرند شناخته می شود.

مرند یکی از شهر های بزرگ استان آذربایجان شرقی است. این شهر که در ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده، در گذشته با نام های موروندا، مارآت و مروند شناخته می شد. بر اساس نوشته های تورات، مادر حضرت نوح در شهر مرند دفن شده است. برخی تصور می کنند نام مرند از یک فعل لغت ارمنی به معنای تدفین اشتقاق یافته است.

برخی دیگر کلمه مرند را نتیجه تغییر کلمه مادوند و مارند به معنای محل زندگی ماد ها می دانند. در هر صورت سابقه شهرنشینی در مرند به اواسط هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. این شهر در دوره پادشاهی ماد ها رونق زیادی داشت. از صنایع دستی این شهر می توان به قالی بافی، سبد بافی، فانوسکا بافی، سفالگری و سرامیک سازی اشاره کرد.

قلعه مانداگارانا، مسجد جامع مرند، تپه باستانی سیوان، بازار کوزه فروشان، کاروانسرای عباسی مرند و مسجد بازار از جاذبه های گردشگری شهر مرند به حساب می آیند. از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر می توان از قلعه چراگاه امیر، بنای هرزند جدید، قلعه هلاکو، گورستان عریان تپه، گورستان هزاره اول، قلعه میاب، قلعه دوکجان، حمام قاضی، کاروانسرای قینر، حمام حاجی موسی، گورستان یکان سعدی، امامزاده علمدار و امامزاده احمد نام برد.

محله های قدیمی شهر مرند با نام های رفیع آباد، یالدور نخودبیگ، قنبر چشمه، بازار، یوخاری کوچه، ایستگاه، قره آغاج، دولر، مومنلر، سیدلر، زمینّی لر، چهل گز و قوشا دکانلار، آغ زمی شناخته می شدند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1