بند ماهی بازان، شگفتی طبیعت زیبای شوشتر!

29 سپتامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/5x8su

بند ماهی بازان، شگفتی طبیعت زیبای شوشتر!
lastsecond.ir
بند ماهی بازان

شوشتر شهری در استان خوزستان است. این شهر در شمال خوزستان قرار گرفته و به گفته ی برخی باستان شناسان، نخستین سکونتگاه های بشر در ایران، جایی در نزدیکی این شهر بوده است.

جالب است بدانید در برخی از کتاب های تاریخی، شوشتر را جزو اولین شهرهایی می دانند که بعد از طوفان نوح، مجددا بر روی زمین نقش بسته است. برخی معتقد هستند که این شهر بسیار وسیع بوده و 6 دروازه داشته است و اسم آن در واقع «شش در» نام داشته است و به مرور زمان به شوشتر تبدیل شده است.

در این شهر افسانه ای، جاذبه ای طبیعی وجود دارد که از دیدن آن حیرت زده خواهید شد: بند ماهی بازان که در دشت ماهی بازان و بر روی نهر دستکند گرگر قرار دارد. این پدیده، بند ماهی بازان است که امروزه در مجاورت روستای گاومیش آباد قرار گرفته و رشته سنگی یکپارچه و ماسه ای است که در مسیر نهر گرگر باعث بالا آمدن سطح آب و بالا رفتن فشار آب می شود و یک عارضه ی طبیعی به شمار می آید که هنگام حفر کردن رودخانه گرگر کاملا کارایی این عارضه طبیعی را مد نظر گرفته بودند.

بند ماهی بازان که همانند رشته سنگی یکپارچه است، پانصد متر طول و چیزی قریب به دو متر عرض و دو متر ارتفاع دارد و کل عرض رودخانه را دربر گرفته است. این عارضه در قسمت جنوب شرقی به شمال غربی بر روی مسیر نهر قرار گرفته و پایه ی اصلی سد بوده است. قسمت هایی که در این رشته سنگ ها از مقاومت خوبی برخوردار نبودند و یا حفره هایی داشتند نیز تعمیر شده و با سنگ های مقاوم مستحکم شده است. این سد که به بند خداآفرین نیز معروف است به صورت نعل اسبی بوده تا فشار آب در ابتدا و انتهای سد که کوتاه تر از سایر بخش های سد ساخته شده بوده است، سبب شکسته شدن و تخریب آن نشود.

جنس بند از سنگ های ماسه ای است و عبور آب در طی سالیان متمادی سبب شده تا نقوشی عجیب و زیبا بر روی بدنه ی آن به صورت طبیعی نقش ببندد. در دوره ساسانی، اکثر سدها یا بندها به عنوان پل ارتباطی مورد استفاده قرار می گرفتند که این سد نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که آثاری از پایه های پل در میانه ی بند به چشم می خورد که نشان از پلی با سه پایه و دهانه های متعدد دارد. واقعا وجود چنین پدیده ای را باید بیش از این ها قدر دانست و در حفظ آن کوشا بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « لست سکند » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1