27 می 2020 - 19:33

معدن کاران به سایت تاریخی جوبجی رحم نکردند

25 سپتامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/8j11k

معدن کاران به سایت تاریخی جوبجی رحم نکردند
mehrnews.com
سایت تاریخی جوبجی

به نظر می رسد مسئولان رامهرمزی افتخارات شان از نمایش گنجینه ی طلایی و مفرغی حاکم عیلامی را فراموش کرده اند که حالا بعد از گذشت ۱۲ سال از کشف آن گنجینه، به نام احداثِ جاده برای عبور ماشین های معدن کاران در حریم درجه یک و عرصه ی همان محوطه ی تاریخی مسیر را با خاک یکسان می کنند.

محوطه ی باستانی جوبجی را در سال ۱۳۸۶ و به دنبال آغاز اجرایی کردن طرح کانال آب رسانی به دست آوردند، گنجینه ای بزرگ از یکی از پادشاهان عیلامی که کانالِ ۱۸۶ متری انتقال آب سببِ خیرش شد و همان شد که باستان شناسان در جوبجی کاوش های گسترده ای را آغاز کردند، کاوش هایی که در طول این مدت هنوز ادامه دارد، اما نکته ی جالب توجه، تغییر دیدگاه مسئولان شهری رامهرمز است که حالا اجازه داده اند تا مسیرِ احداثِ جاده برای عبور ماشین های معدن کاران را از حریم درجه یک و عرصه ی محوطه ی جوبجی عبور کند.

منصور معتمدی - مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاشاررامهرمز میگوید: در بالا دستِ سایتِ تاریخی جوبجی، چند معدن کوپال از تپه های ماهور قرار دارد که برای مصالح ساختمان یا آسفالت قابل برداشت است، بنابراین معادنِ زیادی در این محوطه در حال برداشت کوپال ها هستند.

وی با بیان این که پیش از این، مسیر تردد کامیون های معدن کاران، روستای جوبجی بود، می افزاید: اعتراض مردمِ روستا باعث شد تا به فکر تغییر راه برای عبور کامیون ها باشند، در این میان تنها راهی که داشتند عبور از زمین های کشاورزی یا سایت تاریخی جوبجی بود که شورای تامین استان سایت تاریخی جوبجی را انتخاب کرد.

او با اشاره به مخالفت صد در صدی میراث فرهنگی رامهرمز با این مسیر، اظهار می کند: حدود پنج روز قبل مسئولان شهری بدون حضور مسئولان میراث فرهنگی در جلسه ی شورای تامین، عبور جاده از سایت جوبجی را تایید کردند و حتی در همین مدت بخشی از مسیر جاده را از حریم درجه یک به سمت عرصه ی سیتِ تاریخی جوبجی جلو رفتند.

معتمدی با اشاره به توقف کارِ احداث جاده در یکی دو روز نخست می گوید: در نخستین کار توقف که فرماندار، معاون او و برخی مسئولان بودند، میراث فرهنگی به آنها پیشنهاد داد که کافی است مسئولان شهری یک درخواست به میراث بدهند تا کارشناسان استان، راهی را بررسی کنند که نه آسیبی به میراث وارد شود و نه توقفی برای کار معدنکاران باشد، اما معدنکاران متاسفانه با رفتن یگان حفاظت و فرماندار رامهرمز بار دیگر کار خود را آغاز کردند.

او با تاکید بر این که این جاده ی بررسی شده در حریم درجه یک سایت جوبجی است، اظهار می کند: در صورت انجام این کار، همه ی زیرساخت ها و تمام داشته های فرهنگی این محوطه ی تاریخی در زیرِ زمین نابود می شوند، با احداثِ جاده، روزانه صدها کامیون با بارهای حدود ۳۰ تا ۴۰ تُنی از این جاده عبور می کنند، که این کار علاوه بر نابود کردن هر یافته ی تاریخی، امکان کاوش یا بررسی علمی را از باستان شناسان می گیرد.

معتمدی درباره ی مسیر جایگزین برای این پروژه می گوید: آن ها برای شان مسیر جایگزین وجود ندارد، چون حکم شان را از شورای تامین استان گرفته اند و فقط به آن اتکا دارند، شب گذشته – دوشنبه یک مهر – بخشی از کارشان را انجام دادند، اما در حال حاضر و با پیگیری های مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان، اکنون کار متوقف شده است، آن هم در شرایطی که از حریم درجه یک عبور کرده اند و در حال رسیدن به عرصه اند. با این کار سایت تاریخی به دست آمده در سال ها گذشته را نیز تخریب می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1