کشف اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال گذشته در بازار وکیل

8 اوت 2015 - 12:30 dsfr.ir/3p2xi

اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال قبل در بازار وکیل شیراز کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مهدی نجفی مشاور امور موزه های فارس در این رابطه گفت: هنگام مستندنگاری و تهیه طرح مرمت تیمچه احمدی بازار وکیل شیراز و بنا بر گزارش های مردمی و بازدید کارشناسان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس تعداد قابل توجهی از اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار و همچنین نظام نامه داخلی شورای مالی تجارت، وزارت مالیه، اداره مالیه ایالتی فارس و بنادر جنوب و همچنین دفاتر و اوراق ثبت و ضبط خرید و فروش، قیمت و ورود و خروج کالاهای جاریه و مورد معامله در قسمت گاوچاه تیمچه احمدی متعلق به یکصد سال قبل کشف شد.

به گفته وی: بررسی اولیه توسط کارشناسان این اداره کل بر ارزشمند بودن این آثار تاکید دارد و همچنین حفظ و نگه داری این اسناد که به صورت بسیار نامناسب و نامطلوبی بر روی هم انباشته و در حال از بین رفتن بود ضروری است.

نجفی افزود: برخی از این مکاتبات در نامه های شخصی کسبه و تجار بازار، نامه های اداری و دولتی، اطلاعیه ها و اعلان ها، اداره تراموزان، کارگزاری وزارت خارجه، وزرات داخله، عدلیه، جنگ و ... را شامل می شود که پاره ای از فرهنگ عامه تجار و تجارت بازاریان شیراز را به همراه دارد.

بر همین اساس و با هماهنگی به عمل آمده با هیات امنا و مالکین محترم تمیچه نسبت به انتقال این اسناد ارزشمند به کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی فارس اقدام شد تا با تاکید بر دانش سند شناسی که امروز شاخصه علمی مستقلی به حساب می آید بر استخراج و انتشار این منابع که بر جنبه های تاریخی، ادبی، جغرافیایی و از همه مهم تر اقتصادی و تجاری و مبادله کالا می پردازد اقدام نمائیم. هرچند بخش زیادی از این اسناد به دلایل مختلف از جمله مکان نامناسب و شیوه نگهداری نادرست آسیب جدی دیده و یا از بین رفته است ولی به نظر می رسد رسیدگی به همین تعداد اسناد باقی مانده و شناخت دقیق و ویژگی های انواع سندها می توان دریافت درستی از منظرهای مغفول مانده در باب تاریخ تجارت و به خصوص تاریخ گذشته تجارت در بازار شیراز را بر ما روشن سازد و این تاریخ حفظ و به نسل های بعدی نیز منتقل گردد.

مشاور امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: همچنین آشنایی هر چه بیشتر پژوهندگان و دست اندرکاران با وجوه مختلف و موضوعات این اسناد می تواند به ایجاد هر چه بیشتر زمینه های لازم برای امور پژوهشی چون تهیه فهرست های دقیق و همه جانبه و طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و محتویات این اسناد فراهم آورد. آگاهی از سوابق تاریخی و تحولات بازار، نسب شناسی خاندان تجار و بزرگان و متولیان بازار و نیز منطبق کردن مقیاس های دوره های گذشته با مقیاس های امروز از جمله اموری است که بر اساس اصول سندشناسی علمی و دقیق بدست خواهد آمد. لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد با برخورد علمی و برنامه ریزی درست، سبک شناسی این اسناد را مورد توجه قرار دهد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1