15 اکتبر 2019 - 08:22

ستاد همکاری های صنایع دستی و نانو تشکیل می شود

6 ژوئیه 2019 - 15:00 dsfr.ir/bo32q

ستاد همکاری های صنایع دستی و نانو تشکیل می شود
iran-transportation.com
صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تشکیل ستاد همکاری های صنایع دستی و نانو خبر داد و گفت: این ستاد از امروز به طور رسمی فعالیت خود را آغاز می کند.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور روز پنجشنبه 13 تیر 98 در نشست معاونان، مشاوران و مدیران کل ستادی و استانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به میزبانی استان البرز برگزار شد، تصریح کرد: نانو در صنایع دستی کاربرد فراوانی دارد و با استفاده از این فناوری می توانیم شاهد تحول در صنایع دستی تولیدی باشیم.

محمودیان سپس به ظرفیت های استان های مختلف در تولید صنایع دستی اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات تولیدکنندگان صنایع دستی در استان های مختلف، تأمین مواد اولیه است که بر همین اساس، ستاد تأمین مواد اولیه در استان های مختلف باید شکل بگیرد تا تولیدکنندگان صنایع دستی مشکلی برای تأمین مواد تولیدات خود نداشته باشند.

خوشبختانه در حوزه صنایع دستی شاهد حمایت های بسیار خوب دولت و مجلس هستیم به گونه ای که اولین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، با دستور رئیس مجلس تهیه می شود.

ضمن این که در خصوص بیمه هنرمندان صنایع دستی شاهد اتفاقات بسیار خوبی هستیم و با حمایت های صورت گرفته و تلاش و تأکید دکتر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 812 نفر از هنرمندان صنایع دستی در سال گذشته بیمه شدند.

این در حالی است که با امضای تفاهم نامه با صندوق بیمه روستایی و عشایری، حدود 4 هزار نفر از هنرمندان روستایی بیمه شده اند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: بر اساس اعلام گمرک، سال گذشته موفق به صادرات 289 میلیون دلار صنایع دستی شدیم که نسبت به سال 96/3 درصد رشد داشته است.

این در حالی است که بر اساس بررسی های انجام شده، سال گذشته یک میلیارد و 450 میلیون تومان نیز فروش داخلی داشته ایم.

محمودیان در ادامه صحبت های خود به اتفاقات بسیار خوب در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و افزود: بر اساس تفاهم صورت گرفته با ایران خودرو، جلد قرآن کریم که در خودروهای تولیدی این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد توسط زنان سوزن دوز بلوچ تولید خواهد شد که در حال حاضر 400 هزار عدد سفارش دریافت شده است.

این در حالی است که در روستای جهانی سفال، کلپورگان در استان سیستان و بلوچستان نیز شاهد رونق فروش صنایع دستی و درآمدزایی برای منطقه هستیم، ضمن این که حوله های احرام حجاج دوستان توسط هنرمندان حوله بافی (توبافی) روستای جهانی حوله بافی (خراشاد) در استان خراسان جنوبی تولید می شود.

اتفاق بسیار خوب دیگر نیز که به تازگی روی داده این است که شرکت تولید لبنیات پگاه قراردادی را با هنرمندان تولیدکننده کوزه های سفالی در روستای کوزه کنان استان آذربایجان شرقی انجام داده که بخشی از تولیدات این شرکت در ظروف و کوزه های سفالی به بازار عرضه خواهد شد و بعد از مصرف نیز این ظروف به عنوان یک وسیله تزئینی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1