گردشگری در هفته ای که گذشت

از استرداد اموال فرهنگی مسروقه ایران تا حادثه قطار آنکارا-تهران

6 اوت 2015 - 03:00 dsfr.ir/mc8os

مهم ترین خبرهای گردشگری این هفته عبارتند از حادثه قطار آنکارا-تهران و استرداد اموال فرهنگی مسروقه از سوی کشور ایتالیا.

حادثه قطار آنکارا-تهران در بین دو ایستگاه سوورن-گنچ از توابع استان بینگل در شرق ترکیه اتفاق افتاد و واگن توشه قطار 11512 ترانس آسیا متعلق به راه آهن ترکیه صدمه دید که پس از جداسازی آن، این قطار مسافران خود را برای سوار شدن به قطار رجا به ایستگاه دریاچه وان منتقل کرد.

در همین رابطه سخنگوی شرکت حمل و نقل ریلی رجا گفت: حرکت قطار تهران به آنکارا تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد بود. هم چنین مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: به رانندگان ایرانی توصیه شد تا آنجا که ممکن است شب ها کمتر از مرز ایران به طرف ترکیه بروند.

در حوزه میراث فرهنگی در این هفته خبر خوبی در رسانه ها منتشر شد. حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در جهت اجرای کنوانسیون «یونیدروا» در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه از سوی کشور ایتالیا در اختیار سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم قرار گرفت، شهریور سال جاری (ماه سپتامبر) به کشور باز می گردد.

چند خانه تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند که مهم ترین آنها خانه جباری شهرستان بشرویه با شماره 31254 و خانه تاریخی سهرابی (موزه اسباب بازی و عروسک) بودند. هم چنین "محسن جاوری" نماینده میراث فرهنگی شهربابک اذعان کرد: عمارت موسی خانی شهربابک اگر به عنوان خانه های ایرانی ثبت شود، می توان عمارت را به ثبت آثار جهانی یونسکو رساند.

نخستین جشنواره گردشگری فرهنگی "خراسان شمالی در مسیر جاده ابریشم" در بجنورد برگزار شد.

سفر مسعود سلطانی فر به استان گلستان نیز از دیگر خبرهای مهم این هفته بود. بازارچه صنایع دستی گرگان با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی افتتاح شد.

در نشست مشترک معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری و وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق بر امضای سند تفاهم همکاری در راستای برطرف شدن موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران تاکید شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی از اتمام حجت این بانک با صرافان بدون مجوز خبر داد و گفت: صرافان زیادی در جریان دریافت مجوز از بانک مرکزی قرار دارند؛ بنابراین بانک مرکزی از پایان مرداد ماه و همزمان با اتمام فرصت دریافت مجوز با صرافان بدون مجوز برخورد می کند.

نشست کشورها و نمایندگان اکو با هدف تعامل صنایع دستی در میان کشورهای عضو در مجموعه نیاوران برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1