20 ژوئن 2024 - 15:54

سازماندهی پوشاک اقوام ایرانی

5 اوت 2015 - 09:00 dsfr.ir/532ks

سازماندهی پوشاک اقوام ایرانی
لباس زنان کرمانج شهرستان درگز - عکس از علی سیف الدین

پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همزمان با ساماندهی پوشاک اقوام ایرانی، تحقیقاتی در زمینه های آب و فرهنگ مصرف، میراث طبیعی، انسان شناسی آب و ... انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز "چهارشنبه" با اعلام این خبر گفت: پژوهشکده های مردم شناسی و حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دور جدید فعالیت های خود را با هدف ساماندهی نمایشگاه پوشاک مردم شناسی شروع کردند.

به گفته وی شورایی مرکب از اعضای دو پژوهشکده فعالیت های مختلفی چون مرمت، شناسایی، ایجاد شناسنامه و ساماندهی پوشاک را برای عرضه نمایشگاهی بر عهده دارد. همزمان با ساماندهی پوشاک مردم شناسی توسط دو پژوهشکده کتابی نیز با هدف ارایه این فرآیند چاپ و نشر خواهد شد.

حسن زاده گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در صدد است تا نمایشگاه پوشاک موجود در پژوهشکده مردم شناسی شامل پوشاک اقوام ایرانی در نقاط مختلف را برگزار کند.

حسن زاده در همین حال در رابطه با تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشکده مردم شناسی در نقاط مختلف ایران گفت: پژوهش ها و تحقیقات یاد شده در حوزه هایی چون ساختار خویشاوندی، میراث طبیعی، آب و فرهنگ مصرف، راه های فرهنگی، انسان شناسی آب و ساختارهای زیست محیطی، قوم گیاه شناسی، انسان شناسی غذا و مردم شناسی ورزش است.

او خاطرنشان ساخت نتیجه این پژوهش ها که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم و فرمانداری گمیشان صورت گرفته است به زودی منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

1