30 ژانویه 2023 - 06:06

کشمکش آژانس های مسافرتی و «علی بابا» برسر تخفیف بلیت هواپیما

5 دسامبر 2018 - 16:00 dsfr.ir/cd4lw

کشمکش آژانس های مسافرتی و «علی بابا» برسر تخفیف بلیت هواپیما
alibaba.ir
خدمات مسافرتی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران در نامه ای به مدیرعامل سایت فروش آنلاین بلیت «علی بابا»، نسبت به برخی تخفیف های ارائه شده که به اعتقاد وی خارج از عرف هستند، اعتراض کرده است.

در این نامه که از سوی «علی بابا» در اختیار رسانه ها قرار گرفته، آمده است: طبق گزارش های واصله از سوی تعداد قابل توجهی از همکاران ما در سایت های مرتبط با آن شرکت از جمله علی بابا و زورق مبادرت به فروش بلیت با ۵ تا ۹ درصد تخفیف مستقیم به مسافر می کنند که خارج از ضابطه و عملا موجب ضرر و زیان و لطمه به فعالیت سایر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شده و مورد اعتراض انجمن و سایر همکاران است.

در این نامه همچنین خطاب به مدیرعامل علی بابا تاکید شده است: «دستور فرمایید در اسرع وقت نسبت به توقف روش اتخاذ شده در زمینه فروش بلیت با تخفیف های مذکور اقدام کنند. بدیهی است در صورت عدم اقدام به منظور حفظ حقوق تعداد بسیاری از همکاران، لاجرم نسبت به شکایت از مراجع قانونی اقدام خواهد شد.»

حرمت الله رفیعی درباره این نامه گفت: «این نامه به صورت صنفی و نه رسانه ای در اختیار این شرکت قرار گرفت. پیش از آن نیز در یک جلسه از مدیرعامل این شرکت خواسته شده بود به این موضوع رسیدگی کنند اما پاسخی از طرف شرکت نداشتیم.» به اعتقاد وی، اقدام علی بابا در این گونه تخفیف ها، دامپینگ است و دفاتر مسافرتی را دچار مشکلات جدی کرده.

اما مدیرعامل شرکت علی بابا در پاسخ به نامه انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: «این مجموعه بلیت را ارزان تر از آژانس ها نمی فروشد. علی بابا با به کار گیری فناوری های نوین توانسته بهره وری و اثربخشی بیشتر ایجاد کند و به دلیل حجم فروش بیشتر، سود بیشتری کسب می کند.»

نیما قاضی ادامه داد: «ما برای جلب نظر مشتریان از کمیسیون فروش خود به آنها تخفیف می دهیم. براین اساس هیچ دامپینگی وجود ندارد که کسی بتواند اعتراض کند.» وی درباره نحوه نرخ گذاری بلیت هواپیما نیز تصریح کرد: «قیمت گذاری روی بلیت هواپیما در اختیار شرکت های هواپیمایی است و این شرکت ها نرخ بلیت (Fare) را تعیین می کنند؛ اما سود فروش بلیت متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد.

 بر همین اساس، همان طور که آژانس های مسافرتی حضوری، هنگام فروش بلیت هواپیما برای مشتری تخفیف هایی لحاظ می کنند، وب سایت علی بابا نیز با هدف حمایت از مشتریان خود با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی، از بخشی از سود خود به نفع مشتری می گذرد و این تخفیف را روی قیمت تمامی بلیت های وب سایت خود برای تمامی مشتریان اعمال می کند.»

قاضی با تاکید بر اینکه وب سایت علی بابا، تخفیفی بیش از کمیسیونی که متعلق به خودش هست ارائه نمی کند، خاطرنشان کرد: «خدمت رسانی با کیفیت و در عین حال ارائه قیمت ارزان و مناسب به مردم جرم نیست و سایت علی بابا از سود خود به منظور حمایت اقتصادی از مشتریان می گذرد و بلیط هواپیما را با قیمت ارزان و مناسب به فروش می رساند.» 

علی بابا کار خلافی انجام نمی دهد و در چارچوب قانون فعالیت می کنند و در صورتی که قانونی برای این حوزه وضع شود، این قانون باید برای همه یکسان باشد.

به باور کارشناسان، ظهور کسب وکارهای جدید در گردشگری اگرچه موجب بهبود برخی روندها شده اما بدون چالش نبوده است. تنظیم روابط کسب وکارهای جدید با کسب وکارهای قدیمی تر در سال های اخیر چالش هایی را میان این دو گونه کسب و کارها ایجاد کرده است. با این همه بسیاری از فعالان گردشگری معتقدند اگر فضای رقابت میان کسب و کارها به دور از رانت و سالم باشد، چنین چالش هایی به زودی برطرف خواهد شد.
در واقع نگرانی اصلی فعالان گردشگری، چه در کسب و کارهای قدیمی و چه در کسب و کارهای جدید، وجود رانت هایی است که روند طبیعی و معمول بازار را از بین خواهد برد. حالا شاید زمان آن باشد که همه فعالان واقعی در این حوزه، برای ایجاد فضای رقابتی عادلانه تر تلاش کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1