28 ژانویه 2022 - 04:47

خراشاد یک قدم دیگر به ثبت جهانی نزدیک شد

1 نوامبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/gv36f

صنایع دستی

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به منظور بررسی میدانی روستای خراشاد برای ثبت به عنوان دهکده جهانی توبافی، شامگاه دوشنبه 7 آبان وارد خراسان جنوبی شدند.

غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه به همراه احمد صالح یوسف الفارسی و ویدا توحدی به عنوان گروه ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی، وارد بیرجند شدند و ضمن بازدید از بافت تاریخی این شهر در مراسم سنتی پخت غلور شرکت کردند.

این گروه روز سه شنبه از خانه صنایع دستی واقع در باغ رحیم آباد بیرجند، مرکز تخصصی نساجی سنتی واقع در منزل تاریخی اعتمادی نیا، کارگاه تجمیعی حوله بافی در روستای حاجی آباد، نوفرست و فروشگاه شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد بازدید کردند.

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، همچنین با حضور در روستای خراشاد ضمن بازدید از کارگاه های صنایع دستی روستا فرآیند ارزیابی ثبت جهانی شدن آن را آغاز می کنند.

دیدار با استاندار خراسان جنوبی، فرماندار بیرجند و سایر مسئولان نیز از دیگر برنامه های سفر ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به خراسان جنوبی است.

خراشاد در 25 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده و از مناطق خوش آب و هوای خراسان جنوبی است. پارچه بافی در این روستا ریشه تاریخی دارد و قرن ها است که این صنعت رواج دارد، همچنین توبافی خراشاد سال 95 ثبت ملی شد. قدمت برخی کارگاه های پارچه بافی در خراشاد به بیش از یک قرن می رسد. هم اکنون 170 کارگاه توبافی در این روستا فعال است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1