6 دسامبر 2023 - 05:52

فرسایش دماوند زیر چکمه کوهنوردان آماتور

11 اوت 2018 - 15:00 dsfr.ir/tu0u9

فرسایش دماوند زیر چکمه کوهنوردان آماتور
میثم رودکی
کوهنوردان فرانسوی بر فراز کوه دماوند

مدیرکل محیط زیست مازندران هشدار داد که قله دماوند زیر پاهای کوهنوردان آماتور و بی توجه به اهمیت زیست محیطی این منطقه در حال فرسایش و از بین رفتن است.

به گزارش «دنیای سفر» حسینعلی ابراهیمی پنجشنبه شب در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه محیط زیست در ساری افزود: باید برای حفاظت از دماوند به عنوان نماد زیست محیطی این خطه شمال کشور در مقابل این کوهنوردان آماتور فوری چاره اندیشی کرد. وی یکی از راهکارهای موثر و زودبازده را ساماندهی این ورزشکاران و ایجاد محدودیت تردد برای آنان دانست.

ساماندهی کوهنوردان از سوی تشکل های غیر دولتی مرتبط می تواند زمینه را برای بهره گیری اقتصادی از این جاذبه مهم برای استان فراهم کند.

مدیرکل محیط زیست مازندران در عین حال از تقبل ساماندهی این دسته کوهنوردان و مطالعات پیرامونی آن از سوی یک تشکل غیردولتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که از این پس تمامی کوهنوردان هنگام صعود به قله دماوند به موقعیت زیست محیطی این منطقه توجه ویژه کنند.

ابراهیمی راهکار عملی محیط زیست برای حفاظت از دماوند را تشکیل کارگروه حفاظتی دانست و گفت که بر اساس تصمیم کارگروه حفاظتی با هرگونه تغییر کاربری غیر اصولی و قله نوردی غیر سازماندهی شده برخورد جدی می شود.

قله دماوند بام ایران و سمبل مازندران با شهرتی جهانی یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار می رود که در 75 کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش لاریجان قرار دارد.

مسیر دسترسی به بام ایران در کیلومتر 70 آمل به تهران در آبادی پل مون از جاده هراز جدا می شود که به جاده آبگرم رینه معروف است .
کوه دماوند در سی ام تیرماه سال 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و از سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

قله دماوند در فرهنگ ایرانی مظهر پایداری و استواری است و از گونه های مهم گیاهی آن می توان از بومادران ، پیر گیاه دماوندی ، اسپرس کوهی و گون نام برد. استفاده بیش از حد از ظرفیت قابل تحمل محیط و همچنین بهره برداری پوکه معدنی در اطراف این اثر طبیعی ملی از مهم ترین عوامل تهدید کننده در تخریب آن به شمار می آید.

دماوند به همراه کویر لوت و جزیره قشم به عنوان سه نامزد ایران برای ثبت در فهرست جهانی آثار طبیعی یونسکو انتخاب شدند ولی پرونده 'دیو سپید' قصه های شاهنامه برای ثبت جهانی ناقص تشخیص داده شد. با این حال، تلاش برای ثبت جهانی این اثر طبیعی ادامه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1