7 دسامبر 2023 - 08:56

دومین عروسک بومی ایران در فهرست میراث ناملموس ثبت می شود

2 اوت 2015 - 10:30 dsfr.ir/ft389

دومین عروسک بومی ایران در فهرست میراث ناملموس ثبت می شود
"دوهتو لوک" به معنای دخترک، عروسک بومی جزیره قشم

روش ساخت "دوهتو لوک" به معنای دخترک، نام بومی عروسک های بومی جزیره قشم از استان هرمزگان در فهرست میراث ناملموس ثبت می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری لیلا کفاش زاده مسئول دفتر پژوهش و آموزش کودکان و نوجوانان پژوهشگاه امروز "یکشنبه" با اعلام این خبر افزود: دهتو لوک" دومین عروسکی است که در این فهرست ثبت می شود.

او با اشاره به ارسال پرونده ثبت عروسک مورد اشاره به دفتر ثبت میراث ناملموس کشور، گفت: این دفتر امیدوار است که تمام نواحی ایران بتوانند عروسک ها و بازیچه های خود را احیا کرده و به ثبت برسانند.

این پژوهشگر در رابطه با ساخت عروسک "دهتو لوک" گفت: زنان و دختران روستاهای "شیب دراز" و "برکه خلف" قشم سال ها است که عروسک هایی با پارچه و مواد ساده برای بازی کودکان درست می کنند. با توجه به ثبت نشدن ساخت عروسک ها و انتقال آن به صورت شفایی و سینه به سینه و همچنین کاهش اقبال عمومی از عروسک های بومی به دلیل وجود عروسک های کارخانه ای احتمال زوال و فراموشی آنها وجود دارد. در حال حاضر نیز بسیاری از مادران جوان و یا نوجوانان فن ساخت این بازیچه بومی را بلد نیستند هشدار داد که با مرگ نسل قبلی این هنر نیز از یاد خواهد رفت.

به گفته کفاش زاده، نهاد غیردولتی موسسه آوای طبیعت پایدار با همکاری بخش کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی سازمان ملل متحد (SGP)، اداره محیط زیست منطقه آزاد قشم و با مشارکت مستقیم مردم روستای شیب دراز موفق به احیای روش ساخت عروسک های بومی این منطقه شدند.

وی با اشاره به ساختار ساده عروسک های قشم گفت: بدن این عروسک ها از مقداری پارچه و پنبه ساخته شده و لباس ها و زیورآلات آنها کاملا با فرهنگ روستائیان و اعتقاداتشان منطبق است. سازندگان در برخی موارد برای عروسک شان صورت نمی گذارند چون معتقدند که آفرینش کار خداوند است و پیکره ساخت بشر حتما باید نقض داشته باشد. مواد اولیه ساخت عروسک ها از جنس طبیعی است و از محل زندگی تهیه می شود.

او خاطرنشان ساخت که این صنعت باعث جذب گردشگران بی شماری به این 2 روستا شده و موسسات گردشگری عروسک های بومی و سوزن دوزی زنان روستا را به عنوان سوغات فرهنگی به گردشگران داخلی و خارجی معرفی می کنند.

نخستین عروسک بومی به نام "دوتوک" از روستاهای تاج میر و کسراب در خراسان جنوبی مهر ماه سال 1393 با شماره 1063 ثبت ملی شد.

گفتنی است در نشست "در جستجوی آینده عروسک" که هفته گذشته در موزه عروسک های ملل برگزار شد ضمن هشدار نسبت به از بین رفتن هنر ساخت عروسک بومی در بین روستائیان بر ضرورت حمایت نهادهای سیاست گذار فرهنگی از این هنر بومی، معرفی هرچه بیشتر این عروسک ها و جلوگیری از ورود بی رویه عروسک های بی هویت و بی کیفیت خارجی مورد تاکید قرار گرفت.

1