6 دسامبر 2023 - 19:17

ضرورت ترویج صنعت بوم گردی در گردشگری

1 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/4v9di

ضرورت ترویج صنعت بوم گردی در گردشگری
آبشار پونه زار، فریدونشهر

رئیس کمیسیون حقوقی مجمع گردشگری اصفهان با اشاره به ضرورت ترویج بوم گردی در صنعت گردشگری گفت: با توجه به تمایل گردشگران خارجی به گردش در روستاها باید به شکل جدی تری بوم گردی مورد توجه قرار گیرد.

رضا برادران اصفهانی، در ارتباط با مهم ترین مشکلات در راستای توسعه گردشگری با کشورهای خارجی اظهار داشت: از جمله مهم ترین مشکلات ما این است که اگر سرمایه گذاری بخواهد وارد ایران شود دچار کاغذبازی در ادارات و گذراندن زمانی طولانی برای گرفتن مجوز می شود.

وی افزود: در جلسه ای که در سفارت ایران با معاون توسعه عمرانی استانداری اصفهان داشتیم وی قول مساعد برای اعطای مجوزهای سرمایه گذاری را به ما دادند. از دیگر مشکلات ما در این راستا  اعطای تسهیلات در زمینه توسعه صنعت گردشگری است که صندوق توسعه ملی هنوز اعتباری در این زمینه خرج نکرده است.

عضو هیئت رئیسه مجمع گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه گردشگری صنعتی است که صادرات پنهان توصیف شده و به شکل غیر واسطه ای دلار و ارز را وارد کشور می کند، بیان داشت: مشکل دیگر در این راه این است که بانک ها با سودهای کلان وام به سرمایه گذار می دهند و بر این اساس لازم است که دولت تسهیلاتی در این زمینه اختصاص دهد. صندوق توسعه ملی برای پروژه های بزرگ تسهیلات اختصاص می دهد در حالی که ما نیاز داریم واحدهای کارآفرین کوچک در صنعت گردشگری راه بیفتند.

برادران اصفهانی، با تاکید بر لزوم برنامه ریزی های صحیح برای گردش تورهای ورودی به اصفهان در ایران اظهار داشت: وقتی توری وارد اصفهان می شود هدایت تور باید به گونه ای باشد که به شهرهای دیگر ایران نیز برود و این در حالی است که اکنون تورهای گردشگری تنها یکی دو شهر را در برنامه دارند و بعد به دیگر کشورها می روند. باید به گونه ای عمل کنیم که گردش تور در خود ایران انجام شود ضمن اینکه شهرهای ضعیف تر نیز از مزیت های گردشگری برخوردار شوند تا گردش اقتصادی خوبی در این زمینه برای استان ایجاد شود.

رئیس کمیسیون حقوقی مجمع گردشگری استان اصفهان با اشاره به لزوم ترویج صنعت بوم گردی در صنعت گردشگری در ایران و اصفهان تصریح کرد: این مسئله با توجه به تمایل گردشگران خارجی به گردش در روستاهای ایران بسیار مهم است و با توجه به اینکه مباحث اقامتی نیز در بیشتر آژانس ها پیش بینی شده با هماهنگی صحیح، تورها می توانند گردشگری روستاها را در برنامه خود قرار دهند.

وی اضافه کرد: هم اکنون ما روستاهایی داریم که مباحث اسکان با توجه به اصالت های آن منطقه در آنها در نظر گرفته شده است که به طور مثال در مسیر فریدنشهر با استفاده از سیاه چادرها محلی جذاب برای گردشگران ایجاد شده است.

1