رونمایی از تندیس شیخ صفی الدین اردبیلی

28 ژوئیه 2015 - 16:40 dsfr.ir/1f1dd

به مناسبت بزرگداشت هفته اردبیل، از تندیس شیخ صفی ‌الدین اردبیلی با حضور مسئولان استانی و میهمانان خارجی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، صبح روز پنجم مرداد ماه به مناسبت روز استان اردبیل و سالروز تأسیس سلسله صفوی در مراسمی از تندیس شیخ صفی ‌الدین اردبیلی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون سیاسی امنیتی استاندار، فرماندار، جمعی از مسئولان استانی و 2 تن از محققان برجسته جمهوری آذربایجان در صحن میدان عالی ‌قاپو اردبیل رونمایی شد.

رافق شیروانلی محقق، نویسنده و روزنامه نگار جمهوری آذربایجان در این مراسم با بیان اینکه تأثیر مستقیم آذربایجان و خاندان شیخ صفی الدین اردبیلی در تاریخ ایران غیرقابل انکار است، بیان داشت: عظمت خاندان شیخ صفی ‌الدین اردبیلی و سلاله ایشان همواره در تاریخ بشر برجسته بوده و باید به داشتن چنین نعمت های معنوی و این سلاله افتخار کرد و یاد آنان را گرامی داشت.

در ادامه این مراسم ودود مؤذن پیکرتراش هنرمند این تندیس نیز گفت: از 2 سال پیش مطالعات ساخت تندیس شیخ صفی الدین اردبیلی با بهره گیری از منابع مختلف با کمک تاریخ دانان و صفوی شناسان در طول جلسات متعدد آغاز شد، سپس پس از انجام مقدمات اولیه و تائید، مراحل اجرایی ساخت آن پس از 4 ماه به پایان رسید.

فرماندار اردبیل نیز به عنوان سخنران بعدی این مراسم، نقش اردبیل در تاریخ ایران را گوهری درخشان و اثرگذار توصیف کرد و افزود: با استناد بر تمام اسناد تاریخی معتبر، می توان به جرأت گفت که وحدت، انسجام و اقتدار ایران پس از ظهور دوران صفوی به برکت خاندان شیخ صفی الدین اردبیلی حاصل شده است.

جواد زنجانی با اشاره به ثبت جهانی مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی بیان داشت: باید از میراث فرهنگی، هنری و تاریخی آن گونه که شایسته آن است پاسداری و حفاظت شود تا به برکت چنین فعالیت های ارزشمندی سیمای واقعی و تاریخی استان اردبیل را به شکل نخست آن برگرداینم.

وی با تأکید بر ضرورت احیای جایگاه تاریخی و هویتی این استان، از اصحاب رسانه های ملی و خبرگزاری ها خواستار شد تا در شناساندن وجه و ارزش های فرهنگی و خصلت های شایسته میهمان نوازی، مذهبی و هنری این استان به دیگر استان ها و جهان اهتمام ویژه ای داشته باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1