31 اکتبر 2020 - 14:19

مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب دیده از زلزله

20 نوامبر 2017 - 10:30 dsfr.ir/o95ka

مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب دیده از زلزله
aryazamyn.com
طاق بستان

معاون میراث فرهنگی کشور دربازدید از آثار تاریخی آسیب دیده شهرستان های سرپل ذهاب و قصر شیرین،گفت: مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب دیده از زلزله امروز 96/8/29 اغاز می شود.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با همراهی جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از آثار تاریخی آسیب دیده از زلزله هفته گذشته شهرستان سرپل ذهاب و قصر شیرین بازدید کرد.

طالبیان در حاشیه بازدید از اثر تاریخی طاق گرا در 15 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب، مسجد عبدالله ابن عمر و مقبره ابودجانه در شهرستان دالاهو، عمارت خسرو و چهارقاپی قصرشیرین و نقش آنوبانی نی در سرپل ذهاب اظهار کرد: ما با هدف برنامه ریزی برای انجام فوری مرمت و حفاظت اضطراری به این منطقه سفر کرده ایم.

حفاظت و مرمت اضطراری بناهای آسیب دیده هرچه زودتر با تجهیز کارگاه ها و تشکیل تیم مرمت آغاز می شود، البته برنامه دقیق مرمت باید پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی شروع شود، اما تیم های مرمت اضطراری از 29 آبان وارد فاز اجرایی می شوند.

طالبیان گفت: استادکاران شاخصی در حوزه مرمت آثار تاریخی در استان وجود دارند و همچنین از افراد محلی هم می توان برای مرمت آثار تاریخی استفاده کرد که این امر منجر به اشتغال زایی هم می شود.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به ضرورت مرمت اضطراری و حفظ آثار تاریخی ادامه داد: این آثار تاریخی به لحاظ هویتی برای منطقه بسیار مهم است، برخی از بناها مشکلاتی دارند که اگر به فوریت رسیدگی نشود ممکن است در پس لرزه ها وضعیت بدتری پیدا کنند.

زلزله تخریب اساسی نداشته است و به غیر از دو مجموعه تاریخی، وضعیت سایر آثار بغرنج نیست. و می توان با مرمت جزئی آثار تاریخی را به وضعیت قبل بازگرداند.

معاون میراث فرهنگی افزود: بازدید ما از شهرستان دالاهو شروع شد، اثر تاریخی طاق گرا خوشبختانه آسیب ندیده است و سالم است فقط سنگ هایی که از کوه ها ریخته است منجر به تخریب دیواره جاده منتهی به طاق گرا شده است، این جاده نیازمند بازسازی است که با همکاری اداره راه استان باید نسبت به این کار اقدام شود.

بنای زیج منیژه در شهرستان سرپل ذهاب دیگر اثر تاریخی بود که بازدید کردیم، دیواره ها و طاق های ضلع جنوبی این اثر تاریخی در اثر زلزله آسیب دیده است و در کل می توان آسیب این اثر تاریخی را 5 درصد عنوان کرد که امکان مرمت سریع این اثر وجود دارد.

قلعه گبری در سرپل ذهاب که یک دیواره آن ریخته و حدود 7 درصد تخریب اتفاق افتاده است، این اثر تاریخی هم با سرعت به دست استادکاران مرمت استان مرمت می شود.

معاون میراث فرهنگی اضافه کرد: مجموعه مقابر ابودجانه و مسجد عبدالله بن عمر در ریجاب دو اثر تاریخی هستند که نسبت به بقیه آثار آسیب بیشتری دیده اند، مسجد عبدالله بن عمر یکی از بناهای متعلق به صدر اسلام یا میانه قرون اسلامی است و از نظر پلان و طراحی اهمیت ویژه ای دارد.

سنگ هایی که در اثر زلزله از کوه ریخته است منجر به تخریب بام و مناره مسجدعبدالله بن عمر شده است، مناره در دو سه نقطه نیازمند مرمت فوری است و دو ترک در پشت بام ایجاد شده است که باید با سرعت رسیدگی شود تا در پس لرزه ها آسیب جدی به بنا وارد نشود، اطراف هم باید سامان دهی شود.

مقابر ابودجانه هم یکی از مجموعه های مهم تاریخی استان کرمانشاه است، 10 میل در این اثر تاریخی وجود دارد که تخریب شده است، همچنین مقبره اصلی آسیب دیده است، گنبد مقبره نیازمند کلاف بندی است و باید مرمت اضطراری انجام شود.»

معاون میراث فرهنگی اضافه کرد: این آثار تاریخی ثروت هویتی مردم منطقه است و باید مرمت شود، خوشبختانه آتشکده چهارقاپی از دیگر آثار تاریخی منطقه یک ترک کوچک دارد و در حدود 5 درصد آسیب دیده است که با سرعت قابل مرمت است.

کاروانسرای قصرشیرین که یک بنای تاریخی مهم است و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد هم دچار تخریب شده است، متأسفانه اداره اوقاف بارگذاری غیراصولی در این کاروانسرا داشته است که مغایر با نگهداری بناهای ثبتی است، مدیرکل میراث فرهنگی استان باید با سرعت شرایط مرمت و حفاظت از این اثر تاریخی را فراهم کند.

کاخ خسرو هم در این سفر مورد بازدید قرار گرفت که خوشبختانه فقط خشکه چینی های ازاره دیوارها آسیب دیده است و می توان گفت این اثر تاریخی 2 یا 3درصد آسیب دیده است.
معاون میراث فرهنگی یادآورشد: تجهیز کارگاه و تشکیل گروه مرمت و حفاظت اولین اقدام ما است، این بناها ارزشمند هستند و سازمان میراث فرهنگی با سرعت برای مرمت این آثار اقدامات لازم را انجام می دهد.

زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون 436 کشته و بیش از 10 هزار و 179 مصدوم در استان داشته است.

شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که کل غرب کشور تا بخش هایی از تهران را لرزاند و مردم چندین کشور منطقه به ویژه عراق آن را احساس کردند.
این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و طبق برآورد اولیه دست کم 31 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1