30 اکتبر 2020 - 22:29

بررسی آسیب های زلزله به هنرمندان و میراث تاریخی کرمانشاه

19 نوامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/452tn

هنرمندان کرمانشاه

مشکلات هنرمندان و صنعتگرانی که در زمین لرزه استان کرمانشاه دچار خسارت و یا آسیب هایی شده بوند با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از نزدیک بررسی شد.

همن نامور مطلق که از چهارشنبه 24 آبان به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی به استان کرمانشاه سفر کرده است. ضمن بررسی وضعیت آثار فرهنگی تاریخی کرمانشاه، بازدید از تأسیسات گردشگری و واحدهای اقامتی، با تعدادی از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی دیدار کرد و از نزدیک مشکلات آن ها را مورد بررسی قرار داد.

نامور مطلق در این باره گفت: در زمین لرزه استان کرمانشاه تأسیسات گردشگری و واحدهای اقامتی این استان خوشبختانه آسیب جدی ندیدند و فعالان این حوزه به ارائه خدمات مشغول هستند.

او افزود: در این سفر از برخی از آثار فرهنگی تاریخی استان کرمانشاه بازدید کردم که بر اساس بررسی های انجام شده میزان خسارت به برخی از آثار بین 20 تا 50 درصد متفاوت است. اما خوشبختانه در این زمین لرزه به آثار شاخص این استان از جمله طاق بستان، اثر ثبت جهانی شده بیستون و چهارطاقی گرا آسیبی وارد نشده است.

او افزود: «بر اثر این زمین لرزه برخی از هنرمندان آسیب های جزئی و جراحت دیده اند. و برخی نیز کارگاه، فروشگاه یا محصولاتشان آسیب دیده است که در دیدار با این هنرمندان میزان خسارت های مالی آن ها برآورد و با مساعدت ها به مشکلات تعدادی از این هنرمندان رسیدگی شد.

حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کرمانشاه برای هنرمندان صنایع دستی، فعالان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی جالب توجه و حائز اهمیت بود. و با مساعدت های انجام شده به هنرمندان صنایع دستی کمک خواهد شد. تا این افراد دوباره به تولید بپردازند و این چرخه از حرکت باز نماند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: محموله کمک های انسان دوستانه از سوی سازمان میراث در مناطق زلزله زده کرمانشاه بین مردم که در این زمین لرزه متحمل خساراتی شده اند توزیع شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1