در مراسم بدرقه حجاج ایرانی مطرح شد

امتناع برخی شرکت های سعودی از جابجایی 26 هزار زائر ایرانی

31 ژوئیه 2017 - 15:00 dsfr.ir/c34bj

امتناع برخی شرکت های سعودی از جابجایی 26 هزار زائر ایرانی
شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران
زائران ایرانی عازم سفر حج در فرودگاه

«برخی شرکت های سعودی از قبول برنامه پرواز 26 هزار زائر ایرانی امتناع کرده اند، برای همین ما مجبوریم خودمان جابجایی این زائران را انجام دهیم»

"رئیس سازمان هواپیمایی کشوری"

به گزارش ایسنا، «علی عابدزاده»، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در مراسم بدرقه رسمی کاروان حج تمتع 96 اظهار کرد: طبق توافق دو کشور قرار بود 50 درصد پروازها توسط ایران ایر و 50 درصد دیگر از سوی شرکت های هواپیمایی سعودی انجام شود. ولی متأسفانه در آخرین لحظات متوجه امتناع برخی شرکت های سعودی از برقراری پرواز 26 هزار زائر ایرانی شدیم.

وی اضافه کرد: ما مجبوریم خودمان جابجایی این زائران را انجام دهیم که برنامه ریزی سنگینی نیاز دارد، ولی اطمینان می دهم همه آنها به موقع جابجا خواهند شد.

«عابدزاده» ادامه داد: از فرودگاه های کشور می خواهم با توجه به شرایط ویژه امسال، همکاری لازم را برای به حداقل رساندن کمبودها داشته باشند، چرا که موسم حج با "های سیزن" پروازها مواج شده است. علاوه بر این، امسال با مشکلات خاصی مواجه ایم که سال های گذشته کمتر بود. از جمله آن جابجایی سینوسی مسافران است که قبلاً به صورت یکنواخت انجام می شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: امسال دولت عربستان تعداد بیشتری از زائران را پذیرفته، در حالی که مجموعه فرودگاهی آن تغییر ظرفیت نداده است و این شرایط ویژه ای را به ما تحمیل کرده است، بنابراین اگر تأخیری قرار است در پروازها صورت گیرد، از حالا از مردم عذرخواهی می کنم، اما بدانند که ما حداکثر تلاش مان را به کار می بریم تا با امنیت پروازها انجام شود. ولی به هر حال آن طرف (عربستان) در کنترل ما نیست.

همچنین فتاحی، سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز در سخنانی گفت: فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در روز 200 پرواز انجام می دهد که قرار است بیش از 26 هزار نفر دیگر به ظرفیت آن اضافه شود. با این حساب تقریباً یک سوم از ظرفیت زائران اعزامی به حج از طریق این فرودگاه جابجا خواهند شد.

او همچنین به شرایط ویژه ای که در فرودگاه امام (ره) حاکم شده است اشاره کرد و افزود: برای روزهای پنجشنبه و جمعه 103 هیات بلندپایه خارجی برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری به ایران پرواز خواهند داشت که همزمانی آن با پروازهای حج، برنامه ریزی ویژه ای را می طلبد.

رحمت الله مه آبادی، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران نیز گفت: در وقفه یک ساله پیش آمده برای حج فرصتی حاصل شد تا با حمایت دولت و شخص وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی، در حوزه فرودگاهی و ناوبری حج آماده تر و مجهزتر نسبت به حج 94 ظاهر شویم.

وی اضافه کرد: عملیات حج 96 در شرایطی برگزار می شود که تحولات قابل توجهی در حوزه فرودگاهی و ناوبری با نوسازی و بهسازی باندها، بهسازی ترمینال ها، نوسازی تجهیزات فرودگاهی اتفاق افتاده است.

به گفته او، تعداد زائران اعزامی به حج به نسبت سال 94 حدود 36 درصد و تعداد فرودگاه ها از 19 ایستگاه به 20 ایستگاه افزایش یافته است.

مه آبادی همچنین گفت: عملیات انتقال 86 هزار زائر ایرانی که از هشتم مردادماه آغاز شده، دو ماهِ کاری طول می کشد و در هفته اول مهرماه پایان می یابد. پرواز 18 هزار زائر ایرانی از شهرهای تبریز، مشهد و اهواز توسط شرکت های هوایی سعودی و 68 هزار زائر دیگر از 17 شهر ایران توسط هواپیمایی داخلی صورت می گیرد.

وی افزود: پرواز حامل 269 زائر از تهران و استان های همجوار، 6:22 صبح امروز (دوشنبه) به مقصد مدینه تهران را ترک کرد و دومین پرواز زائران با بدرقه رسمی مقامات کشور ساعت 11:55 دقیقه تهران را به قصد مدینه ترک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها سپس به اجرای طرح مدیریت آسمان ایرانشهر اشاره کرد و گفت: این طرح با اصلاح مسیرهای یک طرفه و موازی کردن آنها، ضریب ایمنی و ظرفیت پروازها را افزایش و زمان پروازها را کاهش داده است.

مه آبادی اظهار کرد: پروازهای حج با پیشرفته ترین فلایت چک ها کنترل شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1