ارومیه، پیشگام در تدوین ضوابط بافت های تاریخی

23 ژوئیه 2017 - 10:40 dsfr.ir/i954d

ارومیه، پیشگام در تدوین ضوابط بافت های تاریخی
نامشخص
بافت تاریخی ارومیه

با تدوین ضوابط اختصاصی بافت تاریخی #ارومیه، این شهر به عنوان نخستین استان دارای ضوابط اختصاصی بافت های #تاریخی خواهد بود.

"معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اذربایجان غربی"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، محمد فتحی، با اشاره به پایان کار تدوین ضوابط اختصاصی بافت تاریخی ارومیه، گفت: پس از تامین اعتبار و تدوین ضوابط اختصاصی بافت های تاریخی تکاب، خوی و سلماس، ارومیه تبدیل به نخستین استان پایلوت می شود که همه ی بافت های آن دارای ضوابط اختصاصی هستند.

او با بیان این که ساخت و سازها در بافت تاریخی ارومیه تقریبا کنترل شده و تدوین ضوابط اختصاصی بافت تاریخی ارومیه مراحل نهایی را پشت سر می گذارد، ادامه داد: با توجه به وضعیت ناپایداری که بافت های تاریخی کشور در سال های گذشته تجربه کرده اند، تدوین ضوابط اختصاصی برای کاهش ساخت و سازها و کنترل بافت های تاریخی بسیار کمک می کند.

وی افزود: در حال حاضر تدوین ضوابط اختصاصی بافت تاریخی ارومیه تقریبا به پایان رسیده و مراحل نهایی را طی می کند، این در حالیاست که هم اکنون نیز با توجه به تعاملی که با شهرداری منطقه چهار ایجاد شده بسیاری از ساخت و سازها در بافت تاریخی ارومیه کنترل شده و از تخریب بناهای تاریخی جلوگیری شده است.

او با اشاره به تعامل اداره میراث فرهنگی با مسئولان شهری ارومیه گفت: با توجه به اینکه بخش های از خیابان امام ارومیه و برخی از فضاهای پیرامون بازار تاریخی و بافت مرکزی ارومیه جزو حرایم مصوب میراث فرهنگی نیست، اما شهرداری در همین مناطق نیز از میراث فرهنگی استان برای دادن مجوز استعلام می گیرد.

معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی به مشارکت مردم و تغییر نگاه جامعه نسبت به حفظ بافت های تاریخی اشاره کرد و افزود: از سه سال گذشته مردم ارومیه تقریبا قبول کرده اند که ارومیه دارای بافت تاریخی است و خوشبختانه استقبال عمومی هم نسبت به حفاظت از بافت افزایش پیدا کرده است، به طوری که در حال حاضر بافت تاریخی ماکو با حمایت های سازمان منطقه آزاد ماکو از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است.

وی افزود: در حال حاضر تنها بافت های تاریخی تکاب، خوی و سلماس ضوابط اختصاصی ندارند که با اعتباری که قرار است برای تدوین این بافت های تاریخی اختصاص داده شود، امیدواریم به زودی محقق شود و ارومیه تبدیل به اولین استان کشور شود که همه ی بافت های تاریخی آن دارای ضوابط اختصاصی هستند.

1